Consumul de combustibil pentru ACM

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Consumul de combustibil pentru ACM




de elefant » 23/10/08, 10:39

Are cineva idee despre consumul de combustibil pentru ACM, să zicem cu un cazan recent, dar nu foarte sofisticat.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 23/10/08, 11:00

1- Depinde dacă este vara când cazanul funcționează numai pentru apă caldă sau iarna când funcționează și pentru încălzire.

2- depinde de numărul de litri de apă fierbinte pe care îl extrageți. (2 dușuri pe zi x 4 persoane sau 1 duș x 1 persoană)

3-Depinde puternic de modul de funcționare al cazanului. Intr-adevar
unele cazane își mențin temperatura de funcționare constant, chiar dacă nu există cerere de apă caldă; este inutil să spun că este catastrofal în consum în comparație cu necesitatea.
mai ales vara când cazanul funcționează doar pentru apă fierbinte, făcusem măsurători și era mai bine să opresc cazanul și să conectez rezistența electrică a cumulusului.

dacă nu pentru a răspunde în medie, (ceea ce nu înseamnă nimic, deoarece fiecare caz este specific), se consideră că o gospodărie consumă între 2000 și 4000 kWh / an pentru partea de apă caldă menajeră. (adică aproximativ 10% din încălzire)
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/10/08, 11:18

da, valoarea în KWh o știu, ceea ce caut este cât este în litri de combustibil. Clientul are un Viessmann în vârstă de 9 ani și sunt 4. De fapt, mi s-ar potrivi un litru de combustibil pentru un rezervor de X litri.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/10/08, 14:27

+1
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 23/10/08, 15:08

elefantul a scris:da, valoarea în KWh o știu, ceea ce caut este cât este în litri de combustibil. Clientul are un Viessmann în vârstă de 9 ani și sunt 4. De fapt, mi s-ar potrivi un litru de combustibil pentru un rezervor de X litri.


Ei bine, ne întoarcem la ceea ce v-am spus: nu puteți face un echivalent între kwh elec pentru producția de apă caldă menajeră și păcură echivalentă dacă ACM produs de cazan, deoarece în funcție de modul în care funcționează cazanul, poate merge de la simplu la triplu.
singurul lucru sigur este că vara, kWh-ul petrecut pentru a face apă caldă menajeră este mai important (de departe) decât kWh electric pentru a face aceeași cantitate de apă caldă menajeră
singurul motiv care menține cazanul pe ulei pentru apă caldă menajeră vara este potențialele probleme ale opririi prelungite.

în caz contrar, dacă doriți să luați o abordare mare, vă aș spune că, în sezonul de încălzire, kWh cheltuiți pentru apă caldă menajeră sunt cu 20-30% mai mari decât kWh electric (adică aproximativ 0.13 litri de păcură / kWh de „apă caldă menajeră) și vara, apa caldă menajeră kwh este cu 60 până la 80% mai mare decât cea kwh electrică (adică aproximativ 0.17 litri de păcură / kwh)
aceasta cu o eficiență a cazanului de 90%.

prin urmare, pe parcursul unui an întreg, dacă consumul de apă caldă menajeră electrică a fost de 2000 kWh, echivalentul păcurii ar fi în jur de 260 - 280 litri.
sunt doar ordine de mărime. când făcusem măsurători pe cazanul meu vechi, pusesem un contor de apă la sosirea cumulului și măsurasem vara când caloriferele scad consumul de combustibil pe o perioadă de 2 luni.

Rețineți că acest lucru nu este legat de dimensiunea rezervorului, ci de consumul de apă caldă, desigur.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/10/08, 16:49

Mărfuri. :D Vezi când vrei! :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Driver 68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 29/12/07, 19:07
Locul de amplasare: N47 E07




de Driver 68 » 24/10/08, 15:10

bonjour
Am făcut teste comparative pentru consumul de energie pentru hs în vară, pentru casa mea cuprinzând 2 apartamente cu 2 adulți per apartament.
Cazan cu 1 ulei (an 2003 randament 90%) cu rezervor
de 83 de litri de apă fierbinte:
consumul măsurat pe 2 luni de vară = 1,6 litri pe zi
2 cazane echipate cu un arzător cu peleți cu rezervor de 250 litri:
consumul măsurat pe 2 luni de vară = 3,6 kg de pelete
dar este imposibil pentru mine să știu cantitatea de apă caldă folosită în fiecare apartament.
voila
Poate fi util?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 13/02/15, 12:51

Acest calcul va da o estimare bună a consumului de apă caldă menajeră: https://www.econologie.com/forums/prix-reel- ... 12727.html

Este suficient să împărțiți kWh-ul "util" la 10 și la 0.8 (puterea cazanului) pentru a obține L de păcură consumat doar pentru ACM:
0 x
zeldan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/03/15, 10:07




de zeldan » 01/03/15, 10:41

Fie că mingea este construită în interior sau în exterior, nu schimbă cu greu nimic: doar lungimea circuitelor. Și faptul că baloanele încorporate sunt de obicei mici
0 x
zeldan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/03/15, 10:07




de zeldan » 09/03/15, 11:01

zeldane a scris:Fie că mingea este construită în interior sau în exterior, nu schimbă cu greu nimic: doar lungimea circuitelor. Și faptul că baloanele încorporate sunt de obicei mici

Asta e ?

_____________________
husa samsung galaxy s6 husa galaxy s6
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 277