Cazane de pulverizare cu combustibil policombustibil

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
DanielJ
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 17/10/12, 18:18

vas de pulverizare cu combustibil poli




de DanielJ » 08/01/15, 21:02

Pentru „mingea”; eu / skype: leinadj47; sună-mă ! ;)
0 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 10/01/15, 20:27

salut

Ți-am trimis un prompt skype
0 x
DanielJ
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 17/10/12, 18:18

vas de pulverizare cu combustibil poli




de DanielJ » 14/01/15, 12:15

jonule a scris:salut cercetători ai extremei 8D


oricum, aș avea o întrebare: dat fiind t ° C la ieșirea fumului, când puneți un reactor pantone? =)
în cele din urmă, mă refer la o producție de abur mecanic (totul este pe site, putem lua un carburator sau un cazan de scurgere) care trece prin ieșirea fierbinte a evacuării într-un reactor = tija din oțel inoxidabil de 13 într-un tub de încălzirea 15/21 pentru a permite aburului de 1 mm să se transforme în HHO.

obiectivul: pe un motorină (= ulei de prăjit) mergem la 75% apă și 25 € ulei!
greu de vorbit despre economie cu petrol recuperat, dar la fel!

încearcă? =)

sau o flacara albastra cu un tub de aspiratie?

toast bun 8)

Pe o oală de spray cu ulei nu văd cum să folosesc practic un panton? Tocmai dacă temperatura vaporilor este mai mică de 100 ° C, este imposibilă vaporizarea apei! ?
0 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 14/01/15, 17:46

Imagine

Fotografie cu flacără albastră :P
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 15/01/15, 09:32

danielj a scris:Pe o oală de spray cu ulei nu văd cum să folosesc practic un panton? Tocmai dacă temperatura vaporilor este mai mică de 100 ° C, este imposibilă vaporizarea apei! ?

oh da, dacă ai doar 100 ° C la ieșirea din arzător, ai deja o performanță excelentă!
greu de făcut, mai bine, dar credeți că apa este gratuită! =)
Mi-am imaginat o carcasă pentru aragazul meu, pentru că nu schimb / păstrez căldura cu apa, așa că cred că am 1300 ° C la ieșirea flăcării arzătorului de ulei, considerându-l întotdeauna drept combustibil ...
Probabil că mi-am imaginat reactorul panton plasat la ieșirea fumului, când am văzut cazanul LaBoule cu tubul de fum deosebit de îngust?
deoarece 1000 ° C sunt suficienți pentru a „sparge apa în HHO” (rețineți utilizarea ghilimelelor; =)
și îmi place reactorul pantone pentru ... modul său tradițional de a produce abur! (cu un carburator pentru nivelul apei, etc ...) care permite utilizarea apei, până la 50% îmi imaginez. acesta este principiul observat în turnătorie, petrol (greu) și apă (abur) injectate.

Vela bună, este doar de 2 ori mai puțin petrol, este și o centrală de gaze, dar învață cred că produc abur, la care aș vrea să mă dedic, având în vedere toate mașinile care există și că lucrează ... cu apă;
acesta este, desigur, o altă cale de cercetare, dar când văd rezultatele la care ajungeți, încă mă întreb ce ați putea îmbunătăți !! bine făcut din nou

LaBoule a scris:Fotografie cu flacără albastră

ești cel mai puternic ca de obicei! =)
unde ai făcut această fotografie? este un mic OZN din spațiu! =)
cum ajungi acolo, zici că folosești găuri de aer în amonte, așa este, 2 găuri de 8 mm?
nu aveți un „tub de inducție”?
obțineți o alimentare cu aer secundar încălzit, practic? ajungi acolo prin ajustare îmi imaginez?

Din nou datorită ție 8)
0 x
yannouk
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 16/10/13, 22:30




de yannouk » 26/03/15, 23:31

Revin cu noutăți despre aragazul meu pasiv (discuție cu 2 pagini înainte în aceeași postare)
Am prelungit „tubul de oxigenare” și am adăugat găuri așa cum mi-a recomandat „la boulle”.
Cu greu este mai bine, dar conducta de evacuare este încă înfundată cu ceea ce cred că pot numi „cenușă zburătoare”, foarte neagră și foarte ușoară. Nu pot optimiza arderea.
Dacă aveți trucuri, eu sunt un jucător;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149