Creșterea tomatelor, un exemplu de a reflecta

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Creșterea tomatelor, un exemplu de a reflecta




de elefant » 27/03/15, 09:52

Deși, când vine vorba de grădinărit, sunt în stare doar să las câteva plante aromate să crească și să-mi tundă trandafirii, cred că această „știre anti-OMG” nu poate trece neobservată:

http://rue89.nouvelobs.com/2015/03/09/t ... tes-257958
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 29/03/15, 16:23

Foarte frumos, vă mulțumesc pentru acest raport. : Mrgreen:

Este țăranul de bun simț, care își iubește pământul și meseria.

Această poveste a unei amenzi pentru vânzarea semințelor neautorizate este o incitare la neascultarea civilă ...

Anul acesta încerc pentru prima dată să semăn tomatele, un soi local în pământ, cu scopul de a face semințe.
Dacă voi reuși, voi propune câteva aici cu istoria plantelor-mamă și mă voi gândi, de asemenea, să le selectez pe cele care au „suferit cel mai mult” și nu numai pe cele mai frumoase.

Să atingem lemnul, în momentul în care arată atât de fragil ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 29/03/15, 21:57

Știam deja acest personaj destul de atipic!

Abordarea sa arată că o abordare neconvențională poate duce la rezultate surprinzătoare și foarte interesante.

Nu sunt foarte convins de teza plantelor care slăbesc din cauza îngrijirii prea mari; Aș prefera să mă înclin spre o concepție proastă a selecției varietale, care funcționează în detrimentul caracteristicilor rustice.

Transmiterea caracteristicilor dobândite suferă, din punct de vedere teoretic, de o anumită vagitate artistică, se pare: ar fi bine să știm mai multe despre acest subiect.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 29/03/15, 22:38

Bonsoir,
Excelent!

Pentru a afla mai multe, iată discursul persoanei în cauză:
https://www.youtube.com/watch?v=MmaaYoZ8s9Y

și site-ul său http://www.lepotagerdesante.com/ stocate în preferatele mele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 30/03/15, 01:56

Această persoană se bazează cel mai probabil pe opera lui Michurin. Vă pot sfătui doar să citiți cărțile sale care au fost traduse.
Este posibil să găsiți min unul prin căutarea pe net.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/03/15, 17:45

La fel de des aici, mi se întâmplă să fiu disident!

Am lucrat timp de o duzină de ani cu țărani, în mediul sahelian (unde au existat niște foamete) ...

Și am găsit acești țărani foarte săraci, uneori cu mai multe semințe după secetă.

Cu „soiuri” (cuvântul este incorect, este „populații”) de mei niciodată selectate altfel decât prin alegerea țăranilor înșiși.

Experiența a fost că aceste „soiuri populaționale” tradiționale aveau cicluri prea lungi pentru a se adapta la deșertificare.

Prin urmare, am introdus o schemă în care, în centrul parcelei, am pus câteva plante de soiuri cu ciclu scurt (90 de zile sau chiar mai puțin), selectate într-o stație agronomică și astfel încât să existe o traversare a absorbție ... [pe scurt, a trebuit să introduc gene de precocitate pe care meiul local nu le avea; și că nu a dobândit niciodată în ciuda secetelor pe care le-a experimentat]

Am observat că țăranii „păstrau” fructele acestor cruci, la fel ca soiurile lor tradiționale, mai mult ... Chiar și un țăran analfabet este foarte suspicios când vine vorba de soiuri! El nu va pune niciodată toate sufletele într-un singur coș. Și câmpul său va fi, spre deosebire de comploturile noastre, o adevărată mizerie!

Nu înțeleg de ce roșiile din Lodève sunt atât de inteligente și se adaptează atât de repede („le înțeleg”, într-un fel) și meiul din Ciad atât de prost (și nu au „înțeles” că clima devenise mai dură) ...

Doar un gând ... Apropo.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 30/03/15, 18:21

Da, cred că rezervările dvs. sunt perfect justificate, iar mesajul meu anterior se alătură dvs. cu privire la acest punct.
Cu toate acestea, existența este atât de diversă încât toate acestea merită aprofundate, având în vedere miza.
Dacă acest fenomen este confirmat, chiar parțial, ar fi infinit mai interesant decât „energia liberă” *, care pare să-i fascineze pe mulți.

* Spun acest lucru în comparație cu o fantezie larg răspândită, dar pentru cei care se străduiesc să mă citească, știu cât de dăunător aș considera realizarea pozitivă a acestei ipoteze fără temei.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 31/03/15, 02:07

Aflați despre Michurin și munca sa.

Veți vedea că este destul de fascinant. Vă va ajuta să înțelegeți ce face cultivatorul de semințe de roșii. Genetica nu este totul, ființele vii au o remarcabilă capacitate de adaptare. Dar pentru a beneficia de aceasta este necesar, conform lucrării lui Michurin, să se respecte o metodologie.
În cărțile sale îl explică, nu este zgârcit în detaliu și este destul de accesibil neofitului. Dar trebuie să te concentrezi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 31/03/15, 08:28

Iată un început de lectură:

http://biblio.rsp.free.fr/Pdf/Mitchou1.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 31/03/15, 15:15

Întotdeauna am luat semințele celor mai frumoase roșii. S-ar putea să fi trebuit să iau una dintre cele mai ciudate.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 86