Emmanuel Giboulot: instanță pentru poluarea non-pesticide!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/02/14, 15:46

citro salut
Fără a fi un „băutor înrăit”, vinul face (a fost) parte din cultura noastră (sunt nepotul unui viticultor) și chiar dacă nu sunt un băutor obișnuit, mi s-a părut destul de normal să însoțesc un fel de mâncare bun de un pic de vin, când mă distrez acasă sau în timpul meselor festive.

Într-adevăr, anumite produse consumate în mod regulat de companiile noastre fac parte din cultura care este transmisă în mod consecvent de la generație la generație. Vinul nu este singurul implicat, (în general alcoolul), țigările sau trabucurile (pentru cei mai bogați) fac, de asemenea, parte din acesta, sau chiar cafeaua, bidocoul etc.
Doar foarte recent a fost recunoscută toxicitatea lor, dar asta nu înseamnă că se poate face o schimbare bruscă (este doar să analizăm campaniile antifumat și eficacitatea lor relativă). care funcționează cel mai bine rămâne creșterea semnificativă, chiar până la excesul de preț, care este descurajant pentru o parte a tinerilor cu mijloace slabe și straturile medii. Dar în spate, există o întreagă industrie care își câștigă existența (uneori foarte bine) din distribuția acestor medicamente și acest lucru îi privește pe mulți producători și consumatori ... și, prin urmare, pe potențiali alegători.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 26/02/14, 09:34

bonjour,

afacerea Giboulot este emblematică și deciziile vor face, fără îndoială, jurisprudență, așa că trebuie urmată cu atenție.

Practic, este suficient ca o activitate agricolă să fie recunoscută ca fiind semnificativă într-o regiune pentru a impune un mod de protecție tuturor micilor producători și chiar amatorilor din zonă. Când știm că suntem foarte mari consumatori de pesticide, ne putem teme că mâine, livezile, viile noastre și grădinile noastre vor fi supuse regulilor marilor producători locali.

În ceea ce privește piretrina, de origine naturală sau sintetică, aceasta rămâne un insecticid neurotoxic neselectiv, prin urmare zigzagează toate insectele din zonă, astfel încât argumentul organic nu reține apa.

Sunt mereu impresionat atunci când compar podgoriile mele cu viile locale (sunt într-o regiune viticolă). Viile mele sunt întotdeauna ușor bolnave (ciuperci printre altele), în timp ce viile producătorului local sunt întotdeauna nichel. Unde este diferența? Mă ocup puțin de cupru și sulf, în timp ce tipul local se ocupă probabil de toate cele mai noi vaci disponibile pe piață ...

Vinul este un tabu la noi, așa că nu criticăm metodele de cultivare, dar dacă ne gândim pur și simplu la cupru ca la un mijloc curativ, de la apariția mucegaiului la sfârșitul secolului al XIX-lea am turnat tone de cupru în podgoriile noastre; Cu toate acestea, cuprul este altceva decât un produs inofensiv, este o adevărată otravă într-o doză necontrolată.

În concluzie, am cumpărat noi plante de viță de vie insensibile la mucegai (și funcționează), producătorul este alsacian și vinde în Germania, ceea ce ar fi interzis utilizarea cuprului în podgorii. Deci, există soluții (cel puțin în strugurii de masă).

Cordialement
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/04/14, 20:50

Verdict ... îngăduitor ...

Luni, 7 aprilie - 13:51

Un viticultor burgundian a amendat 500 de euro pentru că a refuzat să-și trateze vița de vie

0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 08/04/14, 07:58

este probabil evenimentul care va forța statul (și comunitatea europeană) să ia o poziție clară cu privire la cerințele organice.
De altfel, el tocmai a lansat o carte despre vin care beneficiază de o legislație separată care nu impune un prag maxim de produse fitosanitare reziduale în vin. Deci: „unul și deja este salut dauna”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 05/12/14, 18:43

0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/14, 19:41

Janic a scris:De altfel, el tocmai a lansat o carte despre vin care beneficiază de o legislație separată care nu impune un prag maxim de produse fitosanitare reziduale în vin. Deci: „unul și deja este salut dauna”!
Ceea ce să alegeți în urmă cu câțiva ani a analizat strugurii și vinurile și a notat nivelurile de substanțe care au depășit de peste 3000 de ori maximul autorizat în apa potabilă. :şoc:

Aproape că am încetat să mai consum vin, eu, un fiu mic de viticultor ...
De fiecare dată când am băut, mi s-a făcut rău, deși sunt foarte scrupuloasă în ceea ce privește cantitatea datorată alcoolului în timp ce conduceam ...

În cele din urmă, este mult mai ușor să nu beau și nu mai sunt bolnav.
Pe de altă parte, acum beau bere cu o anumită plăcere. de exemplu, ne place să împărtășim vineri seara o bere albă pentru 2 persoane cu Madame.
Și apoi berea este bună pentru flora noastră intestinală, pe lângă faptul că este plăcută în gură.

Mă schimbă din urina pe care am știut-o în tinerețe că anturajul meu a cumpărat într-o sticlă de 1 litru cu capac cu șurub. Înțeleg astăzi de ce nu mi-a plăcut berea ...

În ceea ce privește vinul, prefer „vinurile organice” pe care par să le tolerez mai bine, dar sunt rare și nu sunt toate scutite de tratament ... În ceea ce privește vinul, legislația ecologică pare mai puțin restrictivă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 08/05/15, 10:25

Într-un departament care interzice utilizarea produselor fitosanitare în șanțuri insecticide care combină buruieni ect ... (inclusiv buruieni care în ochii mei nu au nimic fitosanitar). vedea: http://www.saone-et-loire.gouv.fr/rappe ... a7302.html

Nu este ciudat să citești următoarele?
http://www.bastamag.net/Un-deuxieme-vig ... de-polluer
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 08/05/15, 15:00

delnoram a scris:Într-un departament care interzice utilizarea produselor fitosanitare în șanțuri insecticide care combină buruieni ect ... (inclusiv buruieni care în ochii mei nu au nimic fitosanitar). vedea: http://www.saone-et-loire.gouv.fr/rappe ... a7302.html

Nu este ciudat să citești următoarele?
http://www.bastamag.net/Un-deuxieme-vig ... de-polluer


îi confundați pe cei doi, mai întâi, interdicția de ștergere a șanțurilor este națională, este o măsură ecologică pentru conservarea mediilor acvatice.

Și DEBILILII care nu doresc să trateze împotriva unei boli invazive riscă doar răspândirea acesteia și, prin urmare, pierderea plantei în regiune, adresează întrebarea corsicanilor, având în vedere cantitatea de boală și parazitul emergent pe care îl au. .

obiectul este balegă.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : prettyjojo și oaspeții 314