Concept interesant Biochar

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10

Concept interesant Biochar




de bebeours » 12/02/09, 22:52

Iată un proces pe care l-am văzut într-un documentar „ecopolys” despre descoperire aseară. extras în engleză
http://www.youtube.com/watch?v=1iJecHJ0idw
Biochar. Un australian a reușit să creeze un proces de creare a unui îngrășământ natural, să distrugă deșeurile organice în cantități industriale, să recupereze energia.

Nu am găsit nimic pe forum despre biochar.
Pare promițător. Și se aplică cu echipamente moderat grele, fără riscul de a cădea pe un brevet, deoarece tehnologia de câteva mii de ani.
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 12/02/09, 23:11

Am uitat să adaug că o mare parte din CO2 conținut în deșeurile organice rămâne în biochar și devine un mod de captare a CO2.

http://manx.wordpress.com/2008/12/07/la-sequestration-du-carbone-par-le-biochar/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/02/09, 23:21

A reinventat compostul sau biogazul? : Mrgreen:
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 12/02/09, 23:31

Este mai degrabă legată de Ceci.

Cuvânt cheie: Terra preta
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 13/02/09, 07:56

Elec a scris:Este mai degrabă legată de Ceci.

Cuvânt cheie: Terra preta


Vorbește bine despre același lucru. Nu mă gândisem să cercetez Terra Preta

Christophe a scris:"A reinventat compostarea sau biogazul?"

Nu știu dacă a reinventat ceva. Este mai degrabă un proces industrial. Și chiar și în acest punct, enne nu a inventat prea multe. Piroliza, a trecut ceva timp de când știm asta în jurul casei mele. Plantele de cocsare folosesc același principiu. Prin suburbiile Charleroi circulă o conductă de gaz veche care a adus gazele de la centralele de cocaină la o centrală. Problema este că cuptorul de cocs a fost alimentat cu cărbune.
Când mă gândesc că uzina de cocsare Charleroi tocmai s-a închis și că am fi putut să o transformăm într-o fabrică de reciclare.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 19/06/15, 12:05

Acest fir de biochar se scurtase și este regretabil, având în vedere interesul subiectului; M-am întrebat dacă, de atunci, unii membri ai forum practicați sau sunteți interesați de producerea / utilizarea biocarului?
Spre deosebire de ceea ce s-a afirmat puțin grăbit mai sus, biocharul (contracția cărbunelui bio) nu este un îngrășământ, ci, practic, un fixant de nutrienți, apă și un activator al microorganismelor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/06/15, 12:21

Interesat: da !!!

Experimente în curs.

Un rezervor de asemenea ...

În legătură (departe) cu stația noastră de metanizare și prin „analogie” și în legătură cu producția noastră de hamei și legume „organice”: idee pentru a vedea dacă am putea dezvolta zone predispuse la inundații prin creșterea copacilor cu creștere rapidă, pirolizând lemn și recuperează energic gazul de piroliză apoi recuperează cărbunele într-o rețetă „compost în stil terra preta”.

Suntem în faza 1: testarea compostului amestecat cu cărbune (achiziționat; 30 tone - există un circuit comercial în Germania). În prezent, totul este în mișcare.

Răspândire pe hamei organice după recoltare, la începutul toamnei.

Observații din anul viitor ...
Dernière édition alin Did67 19 / 06 / 15, 16: 50, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/06/15, 12:25

Christophe a scris:A reinventat compostul sau biogazul? : Mrgreen:


Nu. Nici o legătură.

Practic este piroliza. Dar, pe partea de „evaluare a cărbunelui” ca „îngrășăminte”, cu efecte care uneori sunt încă prost explicate ...

Cred că vorbim greșit despre terra preta, care sunt soluri negre „fosile”, bogate în C.

Este terra preta, cel mai bine „canada uscată”!

Ceea ce nu înseamnă că nu funcționează. Dar îmi plac conceptele clare. Fără confuzie (chiar și pentru cauze bune). Mai ales dacă este vorba de moduri de navigare! [ca pe valuri: este cel mai bun mod de a avea timp greu, de a bea ceașca; și oricum, nu merge niciodată mai departe de val!]
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 19/06/15, 14:14

Sunt tentat de o producție modestă de cărbune pentru a alimenta o mică forjă pe care tocmai am restaurat-o în mod rezumat; mai mult, mi-ar permite să produc biochar (oricum este inevitabil să colectez praf în partea de jos a rezervorului) pentru a experimenta in situ.

Un alt punct care mă interesează este posibilitatea folosirii unui rachetă pentru a începe piroliza și apoi reciclarea gazelor de reacție.
Un pic sceptic la început cu privire la acest sistem de sobe de rachete, cred că, după examinare, acesta oferă o mulțime de posibilități și că merită într-adevăr să experimentați un prototip ușor evoluat care optimizează arderea (există versiuni care se încălzesc, cu siguranță, dar care mi se pare la fel un pic „murdar”) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 45