Uber, transport ecologic de ce sunt atât de rău taxiurile?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 03/07/15, 17:18

Viziunea ta pare respectabilă și deschisă la multe posibilități
Dar așteaptă ceva timp în jurul anului 2017 lucrurile se vor schimba
La rândul meu, aștept DUMINICA : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6514
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 03/07/15, 18:34

chatelot16 a scris:
caz practic, care mi se întâmplă în aceste zile: trebuie să merg să găsesc ceva cumpărat în colțul din dreapta suficient de departe de casa mea: călătoria va costa prea mult ... dacă ar fi disponibil un sistem asemănător reduce prețul călătoriei mele transportând o altă persoană ... sau aș fi transportat de o altă persoană în funcție de disponibilitatea indicată de aplicație



http://www.colis-voiturage.fr/
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/07/15, 22:41

multumesc ca o poti folosi, mai degraba in cealalta directie pentru a trimite lucruri pe care le vand atunci cand tarifele postale sunt prea scumpe pentru lucruri de valoare mica

atunci când vreau să cumpăr, prefer să mă deplasez pentru a vedea, dar și a-mi pune călătoria în slujba altora cu acest site merge în direcția corectă

uber pop și-a oprit operațiunea în Franța, în timp ce aștepta ca justiția să-și facă treaba

va trebui să ajute puțin justiția! uber pop răspunde eficient la o nevoie ... justiția trebuie să apere taxiurile care nu furnizează serviciul de care avem nevoie în mod eficient ... este rolul justiției să interzică să facă mai bine pentru a apăra pe cei care au o monopol și nu depuneți niciun efort pentru a îmbunătăți serviciul?

Nu sunt un mare călător ... dar cunosc pe cineva care călătorește prin colțul 4 al lumii în țări în care taxiurile sunt incomparabil mai primitoare decât taxiurile franceze!

singura mea experiență personală a fost coasta de fildeș, cu taxiuri low-cost mult mai simple decât în ​​Franța ... principii originale: dacă vă grăbiți, plătiți prețul integral și taxiul nu ridică altul pasager ... dacă vrem să economisim bani plătim mai puțin, dar taxiul ia pe alți clienți și îi lasă pe toți în ordinea cea mai logică ... acum 20 de ani nu exista smartphone și Aplicație IT, dar mi se pare mai eficientă decât în ​​Franța
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 06/07/15, 09:46

găsiți pe web
G7 : Cheesy:
Taxiurile, istoria unei subproletarizări. La G7, 700 de mașini, 6 șoferi salariați. Toți ceilalți sunt chiriași
http://www.liberation.fr/libe-3-metro/1 ... res_129364
: Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 06/07/15, 20:19

Informații pentru verificarea sursei:
http://objectifterre.over-blog.org/2015 ... liste.html

CEO al Taxi G7, trezorier al clubului martor, trezorier al François Hollande 2012.

Club Témoin - „Pe lângă Olanda, Lamy și Lagayette, găsim în acest cerc Ségolène Royal, Jean-Yves Le Drian, avocatul Jean-Pierre Mgnard, precum și Jean-Pierre Jouyet și Jean-Jacques Augier, doi foști membri ai promovare Voltaire care sunt și prieteni apropiați ai viitorului președinte. "
"De ce Hollande ia partea taxiurilor? Pur și simplu pentru că este în pas cu compania G7, care reprezintă 57% din taxiurile pariziene în ceea ce privește vehiculele și la asta trebuie să adăugăm toate serviciile auxiliare furnizate întregului Fostul său șef a fost trezorierul campaniei FH. A fost și trezorierul clubului martor, o asociație creată în 93 de Jacques Delors pentru posibila sa candidatură la alegerile prezidențiale și al cărui președinte a fost François Hollande. Fondatorul grupului G7, André Rousselet a fost directorul cabinetului lui Mitterrand. Fiul său Nicolas este în prezent director general al G7. A fost audiat de Thévenoud pentru legea sa privind VTC în calitate de președinte al Union des industries du taxi. Deci, de ce ar merge Hollande împotriva prietenilor săi? Nu va face nimic împotriva lor, din păcate! "
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 12/07/15, 16:48

Informații care nu au făcut cu adevărat buzz : Mrgreen:
16 aprilie 2015
Carpoolingul reduce semnificativ numărul de decese rutiere
Te-ai speriat în mașină? Carpool! Este mult mai puțin periculos. Un sondaj realizat de Sofres pentru liderul sectorului Blablacar și MAIF arată că carpoolingul este unul dintre cele mai sigure mijloace de transport, cum ar fi trenul sau avionul. Potrivit acestui sondaj publicat pe 16 aprilie (aici în totalitate), 74% dintre șoferi spun că adoptă „un comportament exemplar” la volan, față de 45% dintre șoferi în medie. Membrii Blablacar își controlează nervozitatea mult mai mult decât alți șoferi. De asemenea, sunt mai susceptibile de a verifica presiunea anvelopelor sau de a rezista la somn.

Sondaj Sofres. Desigur, acesta este doar un sondaj. Când sunteți întrebat dacă respectați codul autostrăzii, răspundeți da, desigur, și apoi faceți pauze pentru a nu adormi, este de la sine înțeles. Dar Sofres le-a adresat aceleași întrebări 500 de carpoolers, pe de o parte, și unui „grup de control” de 1 de șoferi, pe de altă parte, ceea ce permite efectuarea de comparații.
http://transports.blog.lemonde.fr/2015/04/16/le-covoiturage-reduit-fortement-la-mortalite-routiere/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/07/15, 23:31

Nu am carpool, dar cu mult timp în urmă făcând autostop ... când aveam un pasager autostop am condus calm ... când eram singur am condus la viteză maximă ... într-un moment în care am rulat noaptea și că noaptea puii zăceau ...

cu carpooling rezultatul este același! dacă vrem să mergem la carpooling, trebuie să fim serioși! nu speriați pasagerul conducând ca un nebun ... prin urmare, conduceți serios!

o aplicație informatică bună pentru optimizarea transportului ar trebui să combine funcțiile GPS rutier și indicatorul limită de viteză ... de asemenea favorabile siguranței

prin urmare, corporatismul taxiului nu ar trebui să interzică noile mijloace care sunt mai bune
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 14/07/15, 12:13

chatelot16 a scris:Nu am carpool, dar cu mult timp în urmă făcând autostop ... când aveam un pasager autostop am condus calm ... când eram singur am condus la viteză maximă ... într-un moment în care am rulat noaptea și că noaptea puii zăceau ...

cu carpooling rezultatul este același! dacă vrem să mergem la carpooling, trebuie să fim serioși! nu speriați pasagerul conducând ca un nebun ... prin urmare, conduceți serios!

o aplicație informatică bună pentru optimizarea transportului ar trebui să combine funcțiile GPS rutier și indicatorul limită de viteză ... de asemenea favorabile siguranței

prin urmare, corporatismul taxiului nu ar trebui să interzică noile mijloace care sunt mai bune

Vorbești despre o lume :şoc:
O excepție face o regulă : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276