Provocarea energetică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 20/07/15, 08:53

Pierre Yves salut


- „Neadevărurile” mele se bazează pe studii la care mă refer.

Nu mă îndoiesc pentru o clipă, nici de sinceritatea și bunăvoința voastră, dar studiile de referință nu înseamnă neutralitatea lor. Experții americani prezentați de lobby-urile din tutun au arătat siguranța consumului de tutun până când alți experți arată contrariul (cum ar fi aspartamul, vaccinurile, HIV, cancerul printre altele) și toate sistemele aflate sub influența lobby-urilor fac același lucru. Scandalurile repetitive care ajung să fie mediatizate, atunci când politica tăcerii nu mai poate fi pusă în aplicare, mărturisesc acest lucru: lipsa independenței „experților” în cauză.

Pe de altă parte, nu văd care sunt adevărurile tale contrare și nici prin ce sunt susținute.

Ar fi necesar să luăm din meniu din nou anumite afirmații care sunt mai mult un ecou al anumitor medii decât al unei cunoașteri reale și experimentale a anumitor puncte (nu am spus că totul era fals ci doar câteva puncte). Dar putem vedea asta în MP de exemplu.

- „agricultura ecologică nu a fost destinată niciodată să suprime foamea în lume”

Într-adevăr, l-am subliniat - să-l regret.

Acest lucru nu trebuie deosebit de regretat. Societățile nu se schimbă dintr-o apăsare de deget, este nevoie de câteva generații succesive pentru ca schimbările să aibă loc în profunzime, ca și în cazul tranziției de la agricultura tradițională la produsele agrochimice sintetice.
Agro-bio este mai presus de toate o încercare de a arăta că este posibil, respectând în același timp ecourile sistemelor care mențin fertilitatea solului, că intrările, tratamentele, îngrășămintele sintetice nu mai sunt utile și că producțiile obținute sunt suficiente pentru a hrăni populația fiecare țară vizată de subiect. Dar este evident că avem nevoie de o schimbare de mentalitate față de subiect și noțiunea, arbitrară, de cantitativ trebuie înlocuită cu cea de calitativ; dar nu este pentru mâine ... nici poimâine, așa că trebuie să facem cu aceste noțiuni actuale de cantitate.
Și acolo găsim o asemănare între agro-chimie vs agro-bio, cum ar fi alopatia vs homeopatia (și alte așa-numite terapii neagresive)
Foamea în lume este o mare problemă, va fi o provocare uriașă, a nu lua în considerare această problemă este o greșeală.

Nu foamea este o problemă, ci stăpânirea Occidentului asupra țărilor în curs de dezvoltare (sic). Adevărata problemă este mai presus de toate dezvoltarea cantitativă și necontrolată a anumitor populații. Este puțin greu de spus, dar cu cât aceste țări cu o demografie puternică văd scăderea mortalității, prin intervenția occidentală, cu atât crește problema demografică și, de fapt, distribuția produselor alimentare furnizate de aceste țări este agravată.
"Nu hrăniți pe cei flămânzi, ci învățați-l să cultive„ceea ce evident pune o problemă majoră pentru concentrațiile umane ridicate din orașe.

Ahmed salut
În ceea ce privește agricultura ecologică, nu sunt de acord cu tine, Janic (cu excepția cazului în care nu ți-am înțeles formularea): această metodă de cultivare este practicabilă peste tot, nu se bazează pe o viziune pe termen scurt și, mai ales, permite accesul la independența alimentară, deoarece nu este rezervat pentru singurii capabili să obțină intrări scumpe.

Sunt pe deplin de acord cu acest punct de vedere. Am subliniat pur și simplu că, înainte de a dori să ai grijă de treburile altora, trebuie să începi prin a te îngriji de a ta (din punct de vedere politic, de exemplu). Tocmai m-am îndrăgostit de anumite puncte pe care Pierre Yves le-a scris pe site-ul său și care subliniază o lipsă de cunoaștere a subiectului și chiar mai rău de experiență.
Un raport oficial al expertului FAO stabilește valabilitatea acestui tip de agricultură.

Desigur ! După denigrarea AB, acest organism nu se mai poate opune a ceea ce guvernele (întotdeauna politica) au formalizat. Formalizare care a redus, de asemenea, drastic cerințele (impuse de pionierii agriculturii ecologice) pentru a nu speria viitorii solicitanți de schimbare. Cum să fii surprins atunci de aceste comentarii nu foarte complementare despre agricultura ecologică mai mult sau mai puțin recuperate de indivizi sau sisteme a căror filozofie principală este economică.
Dar acest subiect ar putea fi dezvoltat pe un subiect specific!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/07/15, 09:50

Janic a scris:Nu foamea este o problemă, ci stăpânirea Occidentului asupra țărilor în curs de dezvoltare (sic).


când a existat un control complet cu colonizarea, nivelul de trai a crescut

atunci, cu independența statului care vrea să imite modelul nostru, acesta deviază

dacă nu ar fi existat niciodată colonizarea, progresul ar fi fost mai lent, dar rezultatul ar putea fi mai bun

orice evoluție nu se poate face cu binele, din păcate există adesea erori

Vedem China, care a evitat suprapopularea, ceea ce a dus Africa, dar cu ce preț: erorile lui Mao când a preluat toată producția campagenei și le-a lăsat să moară de foame au provocat la fel de multe victime ca marile războaie ... remediu sacru împotriva suprapopulării ... și construirea unui mic furnal care făcea fontă bună pentru nimic și risipea toată energia țăranilor ...

foamea în lume este întotdeauna o consecință a unui guvern prost și nu avem nicio lecție de predat restului lumii, deoarece propria noastră țară nu este capabilă să facă față principalei noastre probleme, care este șomajul ... problema este cumplită, dar suntem încă suficient de bogați să-l ascundă

Șomajul este rezultatul unui dezastru fiscal reglementar și legislativ, care ajunge să interzică munca, în timp ce economiile de energie ar necesita multă muncă: șomajul nu este, așadar, singura consecință a acestui dezastru: risipa, iar lipsa exploatării energiei regenerabile este o altă consecință

actualul sistem pseudo-democratic este incapabil să ia decizii utile pe termen lung: acest sistem pune în aplicare doar oameni care se gândesc doar la următoarea lor alegere ... regii și împărații au fost uneori mai buni pentru că s-au gândit la asta. viitor .. . chiar dacă anumite au fost corupte, au existat încă unele bune ... cu sistemul actual nu există nicio șansă ca o abordare bună a puterii: sistemul selectează răul
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 20/07/15, 13:31

când a existat un control complet cu colonizarea, nivelul de trai a crescut
nivelul de trai al coloniștilor și câteva firimituri pentru țările colonizate.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 20/07/15, 14:07

ChatelotTu scrie:
atunci, cu independența statului care vrea să imite modelul nostru, acesta deviază.

Neocolonialismul și sistemul datoriilor *, care nu intervine?

* Îmi amintesc că, după independență, noile state „independente” au fost obligate să ramburseze datoriile contractate anterior de colonizatori și folosite de aceștia pentru a pune țara într-o reducere reglementată ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/07/15, 15:15

seamănă puțin cu trecerea de la sclavie la muncitori salariați ... muncitorii sunt uneori chiar mai prost tratați decât sclavii ... zola a spus că caii erau mai bine tratați decât muncitorii, deoarece proprietarul trebuie să cumpere un alt cal dacă îl omoară pe loc ... în timp ce muncitorii de acolo sunt câți vrem

sfârșitul colonizării a fost plin de capcane ... statul european a fost finanțat de panoul publicitar ... fosta colonie franceză africană am avut francul CFA ... imposibil de tipărit bilete la aceeași viteză ca țările dezvoltate .. mare escrocherie

istoria ne arată toate greșelile care au fost făcute ... dar nu este ușor să găsim soluțiile potrivite pentru viitor ... doar un singur lucru este sigur: tehnica științifică ne oferă o multitudine de posibilități, este mai presus de toate corectul mod de guvernare care lipsește

deci este urgent ca noile abilități să pună ordine în politică, deoarece actualul politician este depășit de evenimente ... au un nivel insuficient pentru a înțelege, știu doar să le facă pe plac celor care le aleg.
0 x
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 20/07/15, 17:43

highfly-addict a scris:Pentru a evita eventual dezastrul, avem nevoie de o schimbare de paradigmă radicală, globală și imediată: personal, cred în ea!

O schimbare de paradigmă. Ok. Dar cât durează?

Am făcut aluzie la această veche problemă generală a tratamentului de urgență imperfect și discutabil și la tratamentul ideal pe termen lung - până la intrarea în vigoare.
- În timp ce așteptăm schimbarea de paradigmă, ce facem?
- Avem cea mai mică idee despre ce ar putea fi această schimbare de paradigmă?
Pierre-Yves 
0 x
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 20/07/15, 17:51

Janic a scris:Pierre Yves salut
Experții americani prezentați de lobby-urile pentru tutun au arătat siguranța consumului de tutun până când alți experți arată contrariul (cum ar fi aspartamul, vaccinurile, HIV, cancerul, printre altele)!

Dacă mințile slabe au încredere în lobby-urile tutunului pentru a apăra siguranța tutunului, aceasta arată marele pericol al internetului: mințile slabe cred orice și orice, orice găsești.
Când vine vorba de pericolele tutunului, am încredere în OMS sau în diferitele academii medicale, nu în lobby-urile tutunului. Pe site-ul meu și în cartea mea, această alegere este constantă: nu mă refer la lobbyiști și nici la activiști care sunt lobbyiști ca ceilalți.
În ceea ce privește „aspartamul, vaccinurile, HIV, cancerul printre altele”, am încredere în același lucru. Nu ascult sectele care refuză vaccinurile, ascult OMS care arată, statistici în mână, că cei care nu se vaccinează se pun în pericol, asta este treaba lor - dar îi pune și pe alții în pericol, pentru că părăsesc câmpul deschis la răspândirea infecțiilor. (acesta este în prezent cazul rujeolei, mi se pare)
Rețineți că nu vreau să limitez internetul: dimpotrivă, pe internet putem găsi cu ușurință recomandările academiilor medicale. Adică ar trebui găsită o modalitate de a întări mințile slabe. Nu il cunosc.
Pierre-Yves
0 x
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 20/07/15, 18:17

Janic a scris:Ar fi necesar să reia din meniu anumite afirmații care sunt mai mult un ecou al anumitor medii decât al unei cunoașteri reale și experimentale a anumitor puncte


„Câteva afirmații“...
O altă calomnie liberă, lansată la întâmplare, fără umbra începutului de exemplu.

Dar, să încercăm să aprofundăm această noțiune de cunoaștere „real și experimental”. Îmi imaginez că vrei să spui că un crescător din Normandia sau un fermier de porumb din Aquitania, au cunoștințe reale și experimentale, că eu, care nu sunt fermier, nu am. Este adevărat, în domeniul lor specific, specific în spațiul Normandiei sau Aquitaniei, în domeniul specific al acestor tipuri de producție de astăzi în Franța, au o experiență pe care eu nu o am. (Prin formularea acestei critici, sugerați că ați avea această experiență una ca cealaltă, ceea ce vă va permite să disprețuiți ignoranța pe care mi-o atribuiți. Ați fi, așadar, normand și gascon la credință? crește vite în Normandia, tu produci porumb în Gasconia, ai reale și experimentale pentru fiecare dintre aceste producții?)
Îți voi da spațiu - dacă nu ești un adevărat crescător normand și cultivator de porumb gascon. Spune-ne ce este.
Dar este să înțelegem mai bine următorul punct: crescătorul normand care are atât de multe cunoștințe în reproducere în Normandia, nu are cunoștințe reale și experimentale de cultivare a orezului în Asia. Și totuși Asia este mare, foarte mare, este foarte important să nu greșim pentru a hrăni miliarde de asiatici. Experienta reale și experimentale un fermier normand sau un fermier de porumb gascon nu este suficient pentru a hrăni miliarde de asiatici.
La rândul meu, primesc informații de la profesioniști cu privire la acest subiect. De exemplu, cercetătorii de la INRA, dar nu numai. Ei experimentează. Parcele multiple ale căror parametri variază de la unul la altul, în diferite climaturi, pe diferite terenuri. Iată ce sunt cu adevărat experiențele, cele care aduc cunoștințe reale.
Prefer să am încredere în cunoștințe reale și experimentale, de la INRA, mai degrabă decât experiența ancestrală a vechiului fermier care face ca în vremurile bune. În vremurile bune, acum doar un secol, cunoștințele reale și experimentale de fermieri nu ar putea hrăni o populație mult mai slabă decât astăzi, chiar și în țările noastre:
    „Dă-ne astăzi pâinea noastră zilnică! Pentru mulți săraci diavoli, este o rugăciune care vine din inimă, deoarece pâinea nu este foarte sigură. Există încă familii de copii care se luptă pentru felii și coci. Sunt șapte, nouă, doisprezece și chiar mai mulți, flămânzi ca lupii. Iar făina gătită este baza alimentelor cu puțin în jur. »(Pierre-Jakez Hélias, Le cheval d'orgueil - amintiri ale unui breton din țara Bigouden - Plon) (Vorbim aici despre Bretania după primul război mondial, a fost ieri.)

Îndrăznesc să spun că cunoașterea nu este reale și experimentale a agriculturii ancestrale care a îmbunătățit agricultura.
Pierre-Yves
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 20/07/15, 18:25

Dacă mințile slabe au încredere în lobby-urile tutunului pentru a apăra siguranța tutunului, aceasta arată marele pericol al internetului: mințile slabe cred orice și orice, orice găsești.

Pentru a consemna, slăbiciunea în cauză a fost Congresul american.
Când vine vorba de pericolele tutunului, am încredere în OMS sau în diferitele academii medicale, nu în lobby-urile tutunului. Pe site-ul meu și în cartea mea, această alegere este constantă: nu mă refer la lobbyiști și nici la activiști care sunt lobbyiști ca ceilalți.

Deci, vă faceți griji față de activiștii de mediu din care face parte acest site (lobby?)

În ceea ce privește „aspartamul, vaccinurile, HIV, cancerul printre altele”, am încredere în același lucru. Nu ascult culte care refuză vaccinurile, ascult OMS care arată, statistici în mână, că cei care nu se vaccinează se pun în pericol, asta depinde de ei - dar îi pune și pe alții în pericol,

Vedeți cât de ușor este să transmiteți orice lucru de încredere. Cu toate acestea, este ușor să demonstreze că acest discurs este fragil și, prin urmare, inexact (din surse oficiale, desigur, nu doar din punct de vedere al minții). Sunteți inginer și, prin urmare, obișnuiți cu cifrele, deci dacă întrebarea vă interesează, cifrele evită orice subiectivitate. (puteți examina oricând subiectul deja discutat pe acest site)

deoarece lasă câmpul deschis răspândirii infecțiilor. (acesta este în prezent cazul rujeolei, mi se pare)

Complet inexact! Vaccinul împotriva rujeolei este ineficient împotriva formelor actuale de rujeolă care, în plus, afectează doar anumite secțiuni ale populației din țările în cauză.
Este întotdeauna o rușine să ai o singură privire asupra lucrurilor și, prin urmare, să fii susceptibil de condiționare ... ca toate mințile slabe ?????.
Pentru OMS, mi se pare că lecturile tale sunt incomplete. Cu toate acestea, aș dori să am aceste statistici la îndemână pentru a le compara cu alte surse.
Ca reamintire, am sugerat în repetate rânduri ca vorbitorii să le prezinte și a rămas o scrisoare moartă până atunci. Nu ar fi nimic pe aceste subiecte? Chiar dacă am propus să iau așa-numitele surse franceze de încredere, cum ar fi INPES, CNRS, OMS și alte surse oficiale.
Rețineți că nu vreau să limitez internetul: dimpotrivă, pe internet putem găsi cu ușurință recomandările academiilor medicale. Adică ar trebui găsită o modalitate de a întări mințile slabe. Nu il cunosc.

Știu una: spune adevărul!

În rest, există confuzie pe această temă. Am menționat agricultura ecologică nu restul, așa că este mai mult decât sigur că în agricultura neecologică fiecare fermier are experiența sa în domeniul său, acest lucru nu îl face un inginer agricol specializat în agricultura ecologică. Aceasta este experiența în cauză.
Pentru declarațiile în cauză, v-am sugerat să faceți acest lucru de către deputat, pentru a evita polemici neconstructive rele.

Prefer să am încredere în cunoștințele reale și experimentale ale INRA, mai degrabă decât în ​​experiența ancestrală a vechiului fermier care acționează ca pe vremurile bune. În vremurile bune, acum doar un secol, cunoștințele reale și experimentale ale fermierilor nu puteau hrăni o populație mult mai mică decât în ​​prezent, chiar și în țările noastre:

Tu ce crezi? Acel AB este format din bătrâni cu cacochime. AB este alcătuită din ingineri agricoli, absolvenți oficiali ai statului, care au ales să dezvolte această parte mai degrabă decât cea a agrochimiei; precum și fermierii profesioniști care au ales, de asemenea, să practice o metodă de cultivare „ecologică”, păstrând în primul rând sănătatea consumatorilor, în primul rând a propriilor familii.

Îndrăznesc să spun că nu cunoașterea reală și experimentală a agriculturii ancestrale a îmbunătățit agricultura.


Te afli într-o altă confuzie: cine a menționat așa-numita agricultură ancestrală ca fiind organică?
Știu că nu ești singurul care face acest amestec! AB ia în considerare cele mai recente lucrări științifice aplicate unei agriculturi care acordă prioritate sănătății consumatorului, mai degrabă decât economiei de piață și comercianților de otrăvuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 20/07/15, 20:50

Pierre Yves a scris:...
O schimbare de paradigmă. Ok. Dar cât durează?


Nu contează .... schimbarea va avea loc doar (dacă va avea loc ...) DUPĂ dezastru.

Am făcut aluzie la această veche problemă generală a tratamentului de urgență imperfect și discutabil și la tratamentul ideal pe termen lung - până la intrarea în vigoare.
- În timp ce așteptăm schimbarea de paradigmă, ce facem?
- Avem cea mai mică idee despre ce ar putea fi această schimbare de paradigmă?
Pierre-Yves 


- La ce folosește îngrijorarea cu privire la cursul de urmat atunci când știi că barca se scufundă? Facem tot ce putem pentru a evita înecarea viitoare și lăsăm orchestra să cânte (sic)!
- Aș avea câteva idei despre asta, dar nu acesta este subiectul acestui fir.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155