Cerere de consiliere pentru soluția de apă caldă menajeră, în special pregătită

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2

Cerere de consiliere pentru soluția de apă caldă menajeră, în special pregătită




de Dhaulagiri » 01/09/15, 16:32

Bonjour à tous,

A trecut ceva timp de când nu m-am uitat înapoi la asta forum, lipsa de timp. Renovarea unei case este o aventură care consumă mult timp!

Acum 5 ani am cumpărat o casă cu cazan pe gaz și încălzire centrală. Am avut imediat instalat un cazan pe peleți de 8kw, verde; o) și am construit o piesă de schimb de 4-5t. De atunci totul merge bine și am un singur regret: acela de a suferi neajutorat din cauza creșterii substanțiale a prețului peleților. Dar nu asta este ideea ...

De asemenea, am pre-echipat casa pentru conectarea viitoare a unui încălzitor de apă caldă menajeră la cazan, deoarece nu aveam bugetul pentru a face acest lucru în acel moment. Ideea a fost, de asemenea, să așteptăm ca boilerul electric să moară din cauza morții sale frumoase. Ei bine, ziua a sosit și din fericire nu e frig!

Așa că vin să-ți cer părerea despre subiect pentru a putea alege bine, după mijloacele mele.

Până acum, părerea mea este următoarea. Cu siguranță este plin de defecte și prejudecăți și cer doar să-l fac să evolueze!

În mod ideal, vreau să mă eliberez de electricitate pentru apă caldă menajeră. Prin urmare, minimul ar fi un calorificator de apă caldă menajeră conectat la cazanul meu. Deci, intenția mea inițială nu s-a schimbat. Tind să cred că, dacă acționează și ca rezervor tampon, este mai bine pentru cazanul meu și pentru consumul meu de pelete. Dar nu sunt foarte tehnic și mă interesează explicațiile tale. În prezent, instalația mea nu are rezervor tampon. Pe de altă parte, nu fac din cuplare cu sistemul solar o prioritate, deoarece cred că costul suplimentar nu este compensat de economiile făcute. Aceasta este observația pe care am făcut-o acum cinci ani când am discutat cu utilizatorii deja echipați, dar care s-ar putea să se fi schimbat de atunci. În opinia mea, solarul este mai presus de toate o alegere etică.
În practică, dacă costul suplimentar al calorificatorului de apă caldă menajeră este prea mare, sunt gata să mă întorc pe un încălzitor de apă electric clasic, dar de bună calitate, care îmi va permite să mai aștept câțiva ani. Sincer, nu am cifre despre beneficiul economic al diferitelor soluții. Un încălzitor electric de apă este o investiție economică, dar costul de funcționare este semnificativ. Pentru pregătitor, va fi inversat, dar în ce proporție și cu ce timp de rentabilitate a investiției? Ce consum suplimentar de pelete ar trebui să fie de așteptat în acest caz dacă este utilizat pe tot parcursul anului, inclusiv?

Vă mulțumim anticipat pentru perspectivele dvs. Nu vreau să mă grăbesc, chiar dacă lipsa apei calde de ieri ne va forța inevitabil să ne hotărâm rapid. Din fericire, avem un ceainic de ținut, hee!
Cordialement,
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/09/15, 17:29

daulhagiri a spus:

Din fericire, avem un ceainic de ținut, hee!


Pentru duș, este minunat! : Mrgreen:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 01/09/15, 17:42

Costul energetic al unui încălzitor electric de apă într-o rețea în orele de vârf este ... Ridicol ... Până la punctul în care nu văd diferența vara și iarna pe factura mea electrică ... Vara eu îmi încălzesc apa direct la electric în ierni Am un încălzitor de apă conectat la cazanul meu central sălbatic..Dar folosesc apa de la încălzitorul de apă pentru mașina de spălat vase și mașina de spălat ... și suntem 4 acasă (fără a lua în considerare perioadele de vacanță în care este un cămin de tineret depravat)
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 347