Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 28/09/15, 01:02

Este adevărat că nu este atât de ușor să ai un compostor de lucru. Mi-a luat ceva timp să ating un anumit echilibru.
Este mult mai ușor pentru mine, deoarece am cumpărat un fel de trei spate. Aerez din când în când, uneori adaug apă vara sau, dimpotrivă, las frunzele când este prea umed.
Nu obțin un compost perfect, dar la fel ca Didier, nu mă șochează să folosesc compost care nu este destul de terminat.

Confirm o mulțime de compostatoare pe care am reușit să nu funcționeze corect.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/09/15, 10:14

Prea departe pentru mine. Milă !

Am doar puține cunoștințe, insuficiente ...

Dacă cineva merge acolo și vrea să returneze note ???

O întrebare simplă de exemplu: care este durata de viață a unei râme (bine hrănită și nu otrăvită cu pesticide, vreau să spun) ??? Am citit deseori 7-8 ani (dar am impresia că site-urile web se copiază reciproc ... fără întotdeauna dovezi). Mi s-a spus că studiile rusești au arătat că viermii trăiesc până la 25 de ani ...

[PS 1: ei bine, există cartea ...
PS2: ... dar am deja atât de multe de digerat, iarna nu va fi niciodată suficient de lungă!]
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 28/09/15, 22:01

Buna ziua.
iar pentru păsări, există ceva vechi de pe vremuri, se numește sperietoare. Sunt zeci și cu atât mai bine cu cât păsările se obișnuiesc repede cu el.
Iarba de cosit, am pus-o până la 10 cm, nu este compactată, toate proaspăt tundute și asta nu metanează. Nici nu trebuie să halucinați. Dacă nu o amestecați cu gunoi de grajd erbivor și o compactați, nu există niciun risc.
Cred că ar trebui să întrebați cu seriozitate despre metanizarea in situ a deșeurilor organice. Cea mai mică urmă de oxigen este letală pentru arheas, nu cu mulcire există metanizare!
Sunt în lut de calcar. un pământ ingrat dacă nu-l hrănim, dar excepțional pentru capacitatea sa de a „digera” materia organică.
Nu știu cum să rezolv problema alunițelor, cu excepția faptului că este important să nu vă ud grădina când este uscat în apropiere. Mă lasă în pace.
Nu am niciodată paie la începutul sezonului, am făcut-o odată și salut înghețuri târzii pe cele mai înalte frunze ale plantației, deoarece nu putem conta pe radiațiile nocturne ale pământului pentru a o evita.
brf este o aberație care nu există nicăieri în natură, cu excepția poate pe malul unui râu. Dacă oamenii ar încerca iarba de cosit (sau fân) și brf, alegerile lor ar fi făcute rapid, astfel încât atât în ​​ceea ce privește succesul, cât și ușurința aprovizionării ...
pentru melci și alte melci, este o idee foarte proastă să le reglezi, la fel ca afidele. cum se pot dezvolta prădătorii lor atunci? nu, cel mai bun este să le dai ceva de mâncare! Da Da! dar nu cu răsadurile legumelor noastre, pe care este mai bine să le transplantăm într-un stadiu mai întărit. pentru asta trebuie să fie ... bine iarbă, desigur! Am observat-o cu irisele.
arunca canisurile auxiliare, încetează să le mai iei fără adăpost, știu foarte bine unde să se ascundă iarna. După un aspect decorativ, putem avea unul ... e adevărat că e drăguț.
durata de viață a unui vierme, pentru a trola subiectul, nu văd ce aplicație practică are.
oh da, aș adăuga că compostorul este absolut inutil. Face ceva care nu funcționează, din care azotul este levigat în două etape trei mișcări, face o grămadă de rahat murdar care put și care dintr-o dată este destul de capabil să se metanizeze dacă nu-l abordăm această nesfârșită bătaie de cap să se întoarcă iar și iar pentru a ajunge în final și după o perioadă extrem de lungă de timp cu ... sol. răspândește-ți bine deșeurile în grădină într-un strat subțire, iar același sol se face în câteva săptămâni în contact direct cu pământul.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 28/09/15, 22:26

lui Sim, tu scrii;
brf este o aberație care nu există nicăieri în natură, cu excepția poate pe o mal de râu.

Brf nu există în mod natural în forma practică în prezent, dar este o adaptare a unui fenomen natural foarte general în păduri: contribuția lemnoasă a rădăcinilor de foioase / rădăcinilor copacilor, o contribuție majoră în pedogeneză .
Compostarea, care nu are echivalent natural, nu trezește același tip de reticență și trece pentru „top” în ceea ce privește grădinăritul organic!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 29/09/15, 07:08

Sim, ai mâncat vacă mânioasă?
Dacă răspund în tonul tău, asta dă
Sperietoare de viețuitoare care nu funcționează, nu am văzut niciodată vreun efect asupra păsărilor decât ca biban.
În ceea ce privește tunderea gazonului, nu știu dacă se metanizează, dar este sigur că dacă o pui într-un strat gros, fermentează și formează un strat impermeabil pentru o vreme.
În ceea ce privește compostorul, nu am suprafața și nici nu am întins deșeurile organice, un compostor este foarte practic pentru a reduce volumul coșului de gunoi. Nu trebuie să exagerăm, revenirea din când în când nu este închisoarea.
Sim, cu siguranță ai o mulțime de calități și argumente de împărtășit.
STP să fie politicos. Orice explicație sau experiență este bine de luat. Apoi facem ce vrem cu ea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/09/15, 10:03

Sim a scris:
Cred că ar trebui să întrebați cu seriozitate despre metanizarea in situ a deșeurilor organice. Cea mai mică urmă de oxigen este letală pentru arhee, nu cu mulcire există metanizare.



Cred că ar trebui să întrebați serios înainte de a vă prăbuși atât de furios și drastic!

Următorul fir te va convinge (poate) Nu sunt complet nou în ceea ce privește digestia anaerobă: https://www.econologie.com/forums/bio-methan ... 12512.html [la fel a făcut67]

[apropo, am putea ști care sunt referințele tale pentru a fi atât de formale?]

Sau, de exemplu, citiți ce cred elvețienii despre asta:

http://www.ader.ch/energieaufutur/energ ... mposte.php

Există o mulțime de alte cercetări care arată că, dacă se instalează o „crustă” în care handicapează circulația aerului, se instalează un proces de metanizare (parțial, desigur) ... Și metanul are o putere de „efect de seră” de 24 de ori mai mare decât C0² ... deci merită să-i acordăm atenție!


Acum veți observa că nu am nimic împotriva folosirii tăieturilor de iarbă. Nu este, în abordarea mea, o acoperire suficientă a solului ... Și „recomand” câteva măsuri simple, care nu necesită mult efort, garantează că nu există niciodată nici o digestie anaerobă, nici ” frânarea "activității aerobice a solo-ului ... Este vorba, așadar, deevita orice risc metanizare ... Un principiu de precauție, într-un fel ...

În ceea ce privește BRF, într-adevăr, lemnul „tocat” nu există în natură. Dar nici „o grădină” nu este!

Pe de altă parte, ramurile care se descompun pe sol sunt un lucru obișnuit!

Vă sugerez să examinați problema micorizei.

Cred că promovarea unei faze „lemnoase” își are utilizările într-o grădină. Nu pot să demonstrez și să las pe toți liberi să o facă conform convingerilor lor ... Al meu este ferm.

Probabil că am scris undeva că într-adevăr, cu acoperirea solului, trebuie să aștepți puțin mai mult primăvara. Însă întârzierea este un semn bun pentru un grădinar leneș și îi întărește imaginea ... Și nu împiedică în niciun caz recoltarea maselor după aceea ...

Pentru melci, cu excepția primelor răsaduri, unde melcii sunt în față, acasă, peste toți prădătorii lor și unde intervin cu Ferramol (altfel, nu o salată, nu un morcov! Am încercat), plec apoi prădători, de fapt. Din mai, gata cu lupta ...

Poate că avem cu toții situațiile, solurile, climatul, cu caracteristicile lor. Acest lucru ar fi, de asemenea, destul de normal.

Acum exprimați-vă cordial și doresc toate contribuțiile, de la toți grădinarii.

Dar dacă este doar pentru a-mi spune un tâmpit, cred că ești puțin nepoftită. Ai citit cel puțin majoritatea acestui thread ???

Sau este doar o chestiune de ego. Domnul ar fi suparat ??? Domnul nu apreciază o întrebare ??? Domnul nu susține o opinie contrară ???

Deci, dacă acesta este cazul, vă invit să vă latrați supărarea în altă parte!
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 29/09/15, 10:23

bonjour

și hai, a plecat să trolez subiectul !!
în niciun moment nu v-am tratat cu nimic. pe de altă parte, ar trebui să vă puneți întrebări despre o tendință paranoică, care să evite prelungirea subiectului postului absolut inutil.
nu știi prea multe despre metanizare, este realitate. înghiți-ți mândria, dar umilința bună nu este o valoare evidentă pentru oamenii care nu au încredere în ei înșiși :) :) :)
solul unei păduri nu are nimic de-a face cu un strat de brf. O spui singur când o folosești cu cumpătare.
tu spui: În ceea ce privește BRF, într-adevăr, lemnul „tocat” nu există în natură. Dar nici „o grădină” nu este!
nu ați înțeles ce am spus. Prin urmare, voi fi mai clar și mai precis.
„modul în care folosim brf nu există în natură”. dar hei, nu sunt sigur că te gândești la altceva decât la un atac scăzut.
Bineînțeles că toți avem un teren, o situație un motiv, ect diferit, mi s-a părut inutil să-l precizez. să deschid ușile pentru a face fire de discuție de 50 de pagini, evit.
cordial domn Did.
Phil, sperietorii funcționează, dar nu pentru mult timp cu același lucru, câteva zile, cel mult săptămâni, îmi poți răspunde în orice fel vrei, nu am nicio obiecție :)
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/09/15, 12:03

Sim a scris:
și hai, a plecat să trolez subiectul !!



Să fim clar: în acest fir, timp de aproximativ cincizeci de pagini, ilustrez, într-adevăr, și dau câteva explicații (neapărat simpliste), pentru ceea ce fac - și acesta este titlul acestui fir: "grădinărit mai mult acea însămânțare organică directă fără oboseală "(titlu puțin cam ciudat, dar nu este al meu).

Acest lucru este verificabil.

Ar trebui cel puțin să o parcurgeți înainte de a vă pronunța judecățile ...

O serie de gânduri sunt de interes pentru unii ...

Aceasta nu este definiția mea a unui „troller” ...

De asemenea, vă invit să expuneți ceea ce faceți. Aici, dacă vrei. Sau pe un alt fir. Acest forum este suficient de deschis și flexibil.

Sau să continuați să jucați în spital, care nu dă naștere la caritate! Vorbesc despre „trolling” ...

Poate paranoic ... Dar probabil nu singur.

Dar poate îmi vei spune ce știi despre digestia anaerobă. Și ce ai făcut mai ales? Cu excepția, desigur, pentru a-i numi pe alții incompetenți!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/09/15, 12:30

Sim a scris:Buna ziua.
iar pentru păsări, există ceva vechi de pe vremuri, se numește sperietoare. Sunt zeci și cu atât mai bine cu cât păsările se obișnuiesc repede cu el.


După ce am scris ceea ce am crezut „pe formular”, câteva gânduri despre conținut.

Prin „reflecții” mă refer la idei. Există adesea mai multe idei bune despre aceeași întrebare.

- într-adevăr, sperietori, dar păsările se obișnuiesc repede, zici; intr-adevar...

- în acest caz, fiind situat în inima păduricilor naturale, am mele care literalmente „au ocupat” spațiul meu

- când sunt la un capăt al grădinii (care are aproximativ 40 x 10 metri), după ce am fugit când am ajuns, nu este neobișnuit ca unii să se întoarcă la celălalt capăt; este să spună dacă nu sunt foarte temători și se hotărăște să fie la locul lor (unde îi cresc viermii ...) ...

- dacă nu ați citit firul, știți că abordarea mea este a face cât mai puțin posibil, în timp ce recoltăm cât mai mult posibil ; asta e temelia ...

- în acest context, nu sunt absolut convins că a face diferite sperietori, a le schimba, ar fi un efort mai mic ... și nici mai eficient ... (ca să fiu sincer, este chiar prea mult pentru mine să încerc ...)

- și cumpărarea lor ar fi mult mai scumpă (le-am văzut în magazine la aceste prețuri care m-au lăsat perplex!).

Deci, dacă aceasta este într-adevăr o alternativă, despre care nu discut, nu sunt deloc sigură că ar fi mai eficientă și mai puțin costisitoare (în bani sau în timp) decât să-mi pun plasele (desigur, reutilizabile). ..) ... Dar recunosc că putem discuta despre asta și să fim dimpotrivă ...
Dernière édition alin Did67 29 / 09 / 15, 12: 42, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/09/15, 12:41

Sim a scris:
Iarba de cosit, am pus-o până la 10 cm, nu este compactată, toate proaspăt tundute și asta nu metanează. Nici nu trebuie să halucinați. Dacă nu o amestecați cu gunoi de grajd erbivor și o compactați, nu există niciun risc.



Suntem mai mult sau mai puțin de acord („aproape” pentru unul sau altul cm mai mult sau mai puțin ...)

10 cm este un strat subțire pentru mine ... Deci, asta este și ceea ce am pus ...

Am pus 20 cm de fân ...

În ceea ce privește compactarea, pur și simplu: se întâmplă ca o ploaie puternică să stoarcă încă tăieturi de iarbă proaspete.

Este păcat, nu am nicio fotografie, dar mi s-a întâmplat, înainte să fiu mai atent, să „ridic” un fel de crustă, cam ca cartonul ...

Acum, am pus mai mult de 5 cm decât 10. Oricum, nu am suficient, având în vedere suprafața grădinii ...

Și dacă te uiți la latura a ceea ce mulți numesc compostatoare, acolo, chiar și fără metanizare dacă te poate crește, sunt categoric: se instalează un proces anaerob ... În plus, îl poți simți (nu metanul, fermentație anaerobă)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 327