Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 29/09/15, 16:55

Diferența este că trollul caută doar să creeze controverse sterile, dar obiectivul tău este opusul: să provoace (oh cum!) Dezbateri fertile! 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/09/15, 18:18

Oh, putaing atunci! Eu care speram să fiu un troll !!!

Pacat, nu conteaza, promit, voi face un efort data viitoare!
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 29/09/15, 19:57

bună seara
mișto, acum, când Mossieur Did este liniștit, voi avea pace cu speculațiile sale nefondate cu privire la posibila mea hrănire cu vaca înfuriată care învârte problema ego-ului și care mă va pune să spun la distanță. este relaxant! mulțumesc!
o mică contribuție, ImagineImagineImagine lopată mele Încep în inserarea imaginii.
o fotografie cu fasole, concurent, facem semințe cu tatăl meu de câțiva ani. plantat pe 10 august fotografiat în această seară.
Am pus semințele să se înmoaie pentru o scurtă zi în apă cu osmoză inversă pentru a accelera germinarea, semăn fasolea pe 10 august, nu stai în jur și apa cu osmoză inversă accelerează foarte mult germinarea. pentru a evita postările inutile, da știu, nu avem cu toții o unitate de osmoză inversă!
pe a doua fotografie, putem vedea boletus probabil pale boletus - Boletus luridus (dar nu sunt sigur)
care devin albastre când le atingi. Nu a existat niciodată un pic de brf aici și eu nu sunt la marginea pădurii. Fiecare poate deduce ce vrea. există doar un pârâu în apropiere, cu un stejar și doi arțari, ramurile moarte nu cad acolo. pe a treia fotografie, am vrut să arăt că nu există riscul ca florile de fasole să se topească prin adăugarea de azot la iarba de tuns. Există atât de multe fasole cât erau floare.
ultra organic da, dar a fost arat. mulțumesc că nu ai crezut că lansez o controversă din cauza arăturii.
în dreapta, vedem dovlecelele soiului de frumusețe neagră, desigur „devastate” de oidium. primul an de selecție, în ultra organic, prin urmare, fără amestec Bordeaux sau altele. Sunt în proces de cele mai adaptate la solul meu, situația, expunerea, clima pentru a face sămânța pentru anul următor în selecția în masă.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 29/09/15, 22:03

Am vrut să editez nu am găsit.

În ceea ce privește crusta de iarbă impermeabilă, nu m-am confruntat niciodată cu acest lucru.
S-ar putea să am răspunsul la asta, adică poate.
Sunt grădinar, dar lama de tuns este întotdeauna ascuțită, nu tund cu rouă, așa că în coșul de tuns, nu am terci de iarbă care face carton la uscare.
Precizez că nu sunt sigur că vine din acea scoarță impermeabilă, deși pare evident, pentru că nu aș vrea să fiu taxat de pretențioși care știe totul; !
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 30/09/15, 09:32

bonjour
încă nu am înțeles de ce nu pot edita ... îmi pare rău pentru cele 3 postări succesive.
pentru însoțitori, șoareci de câmp și alții, există câini. În plus față de adorarea acestui joc, sunt baleze pentru el.
labry des pyrenée, braque, dachshund, labrador pentru cei pe care i-am văzut la serviciu, „antrenamentul” durează mai puțin de un minut (dacă putem vorbi de „antrenament” deoarece există o parte bună a înnăscutului Trebuie doar să le arăți o gaură (pe care știi că este locuită observând cum o miros) și să-i încurajezi puțin.
dacă vizuina este o fundătură, nu durează mai mult de 5 minute. pe de altă parte, dacă rozătoarele ghemuit un tunel de aluniță, riscă să sapă mult timp ... pentru a fi puse în perspectivă.
și apoi nu umple gaura :)
Da, mierile și alte păsări de pe cealaltă parte a grădinii, este normal să nu se teamă de când le tolerezi. Au înțeles rapid și clar că nu au de ce să se teamă de prezența ta. "piatră" :) dacă permiți, acest umor i-ar speria atunci când ești acolo în sfârșit, ai plase pentru a rezolva problema, indiferent dacă ești sau nu așa ...
nivel de compostor repet, pentru persoanele care au o grădină de legume este inutil (totuși punerea deșeurilor organice într-o grădină ornamentală pe pământ înțeleg că este discutabilă), este suficient să puneți întrebarea a proliferării lor. comunitățile supărate de volumul de deșeuri le-au răspândit, pentru simplul motiv că le costă drag să trateze gunoiul și că caută prin toate mijloacele să reducă volumul. în același mod, promovează digestia anaerobă, dar acolo nu vă oferă să o faceți singuri, deoarece această metodă este profitabilă pentru ei;) bine naiv este cel care crede că începe de la un sentiment ecologic din partea lor, 'este într-un interes economic bine înfășurat într-o hârtie „ecologică” drăguță, fuziunea celor doi ar putea fi numită „în scop ecologic” (o să trag!)
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/09/15, 10:22

Este bine, tu faci întrebările și răspunsurile!

De exemplu pentru câini ...

Am avut, până în luna februarie, un câine.

Și da, m-a enervat să sap peste tot, găuri pe care trebuia să le închid pe pasaje sau unde am tuns ...

Și în memorie, nu a prins niciodată un șobolan-aluniță-șobolan. Cine a roit încă ...

Câinele însoțitorului fiului meu (un cioban australian) pare un pic mai deștept: a ajuns să-l bată! Dar după ce am săpat zeci de găuri ...

Concluzia mea, pentru locația mea și când vine vorba de alunițe de șobolan, este clară: câinele nu funcționează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/09/15, 10:25

Sim a scris:Am vrut să editez nu am găsit.



Există, cred, un termen (o oră?) Pentru a face acest lucru ...

Poate că Christophe (care administrează acest site, pe care l-a creat) a schimbat regulile în urma multor probleme?
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 30/09/15, 20:29

Bună seara.
nu, nu, așa cum spui, avem puțin timp să edităm și apoi să terminăm. Deci nu s-a schimbat. nimic anormal atunci;)
total irelevant, indicatorul dintr-o grădină în care lucram, el săpa găuri uriașe de îndată ce se plictisea, era felul lui de a petrece timpul ... proprietarii nu erau acolo foarte des, era este vecinul care trecea de mai multe ori pe zi pentru a avea grijă de el.

un câine face tot felul de tâmpenii (în ochii noștri) de îndată ce trebuie să-l lăsăm în pace mult timp. în aceste cazuri, este mai bine să nu avem niciunul. dar este părerea mea, merită ceea ce merită și nu corespunde realității tuturor, pot să înțeleg asta bine.

câteva informații despre dovlecei:
Eu fac sămânța. Este la fel de ușor ca plăcinta. Trebuie să luați un soi non-hibrid (nu trebuie să fiți marcat F 1 pe plicul de semințe care va fi utilizat pentru a începe selecția) păstrați doar cele mai bune plante, în orice caz cu câteva zile înainte de momentul în care decideți să nu mai ridicați dovleceii pentru a le lăsa să facă sămânța.
este mai bine să păstrați mai mult de două, să beneficiați de un amestec genetic real în cadrul soiului, dacă intenționați să selectați un pic mai ascuțit. dar funcționează altfel. se întorc puțin pe portocaliu) îl deschizi, colectezi semințele și le usuci la soare. aici este. anul următor, nu există nicio îndoială în a nu păstra un picior pe un buzunar de trei semințe, dar cel mai frumos pe 10, 20, 30 de semințe (nu puneți 30 pe buzunar, desigur :) ) Deoarece un dovlecel bine polenizat vă va oferi între 100 și 400 de semințe, există o marjă.
important: trebuie să acceptați să cultivați un singur soi dacă utilizați această metodă. Există o altă metodă dacă aveți mai multe soiuri, greu mai scumpe din punct de vedere al timpului, o voi detalia într-o următoare postare dacă mă întrebați, suntem în ultra simplă, dar nu mai puțin eficientă.

ca să fie foarte simplu, puteți face sămânța de fasole. aproape fără hibridizare, puteți avea mai multe soiuri. aceeași recomandare, nu F1. când ajungeți la sfârșitul recoltei, lăsați fasolea să se coacă pe tulpină, când încep să se îngălbenească și păstăia este doar o piele uscată, le rupeți, le spânzurați de vreme. cel puțin câteva săptămâni mai târziu, le scoateți în coș și, presto, la congelator până anul viitor, astfel încât gărgărițele să nu le mănânce între timp. Puteți să le resemnați direct dacă este suficient de devreme în sezon , nu există dormență. dacă vedeți plante care nu sunt ca celelalte, le puteți scoate afară, s-au hibridizat, sunt întotdeauna câteva la rând. Puteți să le vedeți când aveți fasole de tufiș care hibridizează cu fasole cățărătoare.

și mai simplu, roșiile. veți obține semințe de la cele mai bune roșii, indiferent dacă aveți multă varietate, nu se hibridizează (hibridizare mai mică de 1%). Le lăsați să se usuce pe un prosop de hârtie și săriți într-un tub aspirina goală până la primăvară.
dacă planta de roșii este ciudată, este probabil o boală virală. cumpărați mai degrabă semințe în acest caz.

chiar și fără a încerca să selectați, există deja selecție. plantele de legume care vor crește în casa dvs. vor fi cele mai potrivite pentru "lotul" de semințe. rigoare sau lipsa de rigoare cu care alegem plantele care vor face sămânța pentru anul următor.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 02/10/15, 11:19

Sim, este cu adevărat mai plăcut să te citesc acum că ne explici ce face!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/10/15, 16:36

Primele înghețuri ...

Nopți senine ... 340 de metri altitudine în est. Prognoza meteo anunțase dimineața la 7 °.

Știam că boabele erau reci, dar am fost surprins să văd ieri dimineață că boabele mele, încă atât de magnifice cu o zi înainte, au luat un „fir de foc” ...

Imagine

Imagine

Dar, în ciuda tuturor, linia arată în continuare minunat. Și dacă vremea este mai caldă, tot mă gândesc să fac recolte bune!

Imagine[/ B]

Confirm ceea ce a scris sim: nu am observat niciodată nimic referitor la „topirea florilor”. La prima vedere, după ce am adăugat fân, solul meu pare mai bogat în azot (frunzele, dacă asta nu jignesc sim, mi se pare verde mai închis) și nu am observat niciodată topirea florilor ...

Prin urmare, confirm că nu avem de ce să ne temem de această parte ... Nici de cealaltă parte. Vă reamintesc: fasolea semănată direct în pământ, după ce a crescut salată în fân. Irigare prin picurare (era iulie / secetă). Asta e tot. Mergi direct la cutia de recoltare ...

Am pus acest lucru în secțiunea recomandărilor „clasice”, cum ar fi „pregătiți un sol foarte fin pentru însămânțarea morcovilor”. Relevanța pe care am văzut-o mai sus!

Sau, conform „codurilor clasice”, ceapa sau șalota nu ar avea succes în soluri bogate în materie organică. Iată ce scrie peste tot. Fotografiile mele, crescut direct în fân, sunt mai mari.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 378