Furgon de transformare în mașină de camping

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Floshix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/08/13, 11:07

Furgon de transformare în mașină de camping




de Floshix » 19/10/15, 10:39

Salut tuturor,

Partenerul meu și cu mine am găsit în sfârșit și ne-am cumpărat duba și am început dezvoltarea.

Electricitatea este practic terminată, panoul fotovoltaic pe bateria acoperișului și co. Rămânem led-uri pentru a repara ori de fiecare dată mobilierul pus la punct.

Vom face dușul nostru solar, recipient de apă cu pompă de 12v + cap de duș cu contactor, pe care îl vom conecta pentru a-l încălzi la o țeavă care se va termina pe un circuit de țeavă de cupru sub forma unei „rezistențe” pe o placă de aluminiu de 3 mm. gros acoperit de o altă farfurie vopsită în negru. Sunt încă ezitant dacă nu ar trebui să pun doar foi de plastic în locul plăcii superioare și să vopsesc cealaltă placă și țevi în negru. Vă rog să-mi spuneți dacă găsiți una sau alta soluție mai eficientă cu super-cunoștințele voastre :). Sau dacă mai aveți o altă propunere, sunt cu toții deschiși.

Izolarea este deja făcută, iar podeaua va fi făcută în săptămână cu plută.

Așadar, după ce facem mobilierul, trecem licența: p (partenerul meu este singurul care are voie să conducă în afara țării în acest moment (licența pentru mine revizuiește 8-12-15)).

După aceea, am dori să instalăm un sistem pantone pe autoutilitara noastră: Renault master 2002 120 tdi 2.5. (să verific dublu pe hârtii când am curajul să ies în frig :D în această după-amiază și o voi confirma cu ediția îndrăzneață.)

Așadar, aș dori să știu dacă am putea merge la cineva care ar avea timp să ne ajute și să ne explice în același timp (am citit despre dvs. forum și internet, dar va fi și mai clar și mai înțelegător în a face și față în față pentru mine.

Desigur, vom plăti timp sau în sistem de schimb.
Ne place să facem grădinile și grădina de legume, dar orice alt schimb posibil pentru petrecerile 2 este binevenit. (Nu ne deranjează să plătim, dar preferăm schimbul care este în ochii noștri mai benefic pentru petrecerile 2 și pentru buna dispoziție :D)

Aș dori, de asemenea, să știu dacă acest sistem poate fi realizat în "plug and play", prin înșurubare de exemplu, pentru a putea fi demontat pentru controlul tehnic care cred că nu îl acceptă încă.
Dacă nu este posibil prea rău. Amenda merită să reducem emisiile de crap în atmosferă și plămânii noștri :).

Deci, de la 8-12-15 dacă totul merge bine, vom începe să plecăm în Franța pentru tot restul călătoriei noastre. (mai multe despre noi și despre călătoria și proiectul nostru: https://floshsannelaroute.wordpress.com/the-dream/

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs. și pentru investițiile dvs. personale în acest sens forum etc

Plin de fericire în ziua ta și ne vedem curând :)

Florent
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/10/15, 23:37

Bine ați venit la forum. 8)
Vast program decât al tău.
Am mers să vă văd blogul, care este foarte drăguț.

Pentru a răspunde la întrebarea dvs. despre un sistem de depoluare „plug & play”, în opinia mea, vă complică enorm viața și riscați să pierdeți toată eficiența sistemului dacă reușiți să obțineți rezultate pozitive cu acesta. Majoritatea celor care și-au modificat vehiculul nu au întâmpinat niciodată o problemă la Controlul tehnic. Plănuisem să încerc experimentul pe un vehicul și pentru asta recuperasem dintr-o epavă partea de evacuare pe care voiam să o modific. Așa că nu mi-am imobilizat vehiculul în timpul reglării și aș putea pune partea originală la loc în timp ce lucram la „prototip”. (În cele din urmă am vândut mașina fără să fac modificarea pentru că nu am condus suficient cu ea și mai ales nu în mod regulat pentru a face teste MĂSURABILE). Ca atare, vă invit, dacă doriți cu adevărat să luați măsuri, să începeți acum să vă măsurați consumul de combustibil foarte precis pentru a le compara cu cele pe care le veți obține în timpul testelor și reglării. Aceasta înseamnă umplerea până la refuz de fiecare dată și în mod ideal la aceeași stație (am observat diferențe semnificative de consum între stații pe care le atribuiesc pompelor care înșelă cantitatea de combustibil). Puteți utiliza un notebook simplu și puteți posta declarațiile într-o foaie de calcul sau puteți utiliza aplicații pentru smartphone-uri precum Sprintmonitor. : Idee:

Un 2002 MASTER este un vehicul suficient de modern (sonda Lambda, turbo, EGR, ...) pentru a îngreuna obținerea de rezultate convingătoare.

Dar am lăsat ceilalți membri să își dea cu părerea, a mea fiind apelată la alte tehnologii ...

Pentru izolarea autoutilitarei, știind că foaia este un conductor termic excelent, trebuie să aveți grijă să îndepărtați podurile termice. Pluta este o alegere excelentă și este un material foarte plăcut cu care să lucrezi.

Nu evocați regiunea în care vă aflați. Acest lucru v-ar ajuta cu oferte de auto-ajutor, deși am înțeles că călătoria este un mod de viață pentru dvs. 2.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/10/15, 06:58

Proiect sacru!

Este vorba de vehicule în care trebuie să efectuați acțiuni preventive (urmărirea mecanică, coroziunea de rugină de jos etc ... este necesar să o urmați îndeaproape și în fiecare an sau să se maxi la fiecare 2 ani: tratați mici colțuri care pot coroda .. dacă o faci în mod regulat, nu sunt multe de făcut, se poate face cu bomba, cu atât mai mult așteptăm totuși ...) așa că își va păstra valoarea mult timp (am un Nissan Vanette de 1992, nicio problemă dar buna urmarire ...)

Foarte bună ideea mini-autobuzului de transformat ... Îl banalizez la maxim, astfel încât să arate cât mai mult la un vehicul de livrare. În zilele noastre, în camping, este mai bine să petreci cel mai mult neobservat posibil!
Avantajul plăcilor europene este că trebuie să ai nasul pe farfurie pentru a ști din ce țară provii, foarte dificil de observat în trafic, dacă nu ești în preajmă ...!

Și nu lăsați nimic vizibil (ostentativ) când părăsiți vehiculul, desigur!

Noroc și plimbări bune ... ^^

PS: pentru cei care încă nu au achiziționat un astfel de vehicul, planul bun este să găsească o mini-autobuz frigorifică ... Acolo izolația este perfectă și este total incognito. Pentru o mai bună izolare a întrebărilor este necesară o rulotă ad-hoc, dar mult mai puțin stabilă pe drum și nu discretă. Cu un agent frigorific, este necesară doar o ventilație bună, ca orice mic vmc df (în principiu pe acoperiș nimeni nu va arăta ...). Și putem trăi acolo în orice vreme și în orice temperatură exterioară, cu foarte puține încălzire necesare în interior ... Cireșe pe tort, de multe ori aceste vehicule sunt șasiu din aluminiu, deci foarte puțină problemă de coroziune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Autoutilitara de transformare în camper




de Flytox » 20/10/15, 22:35

Buna ziua Floshix, bine ai venit

Floshix a scris:După aceea, am dori să instalăm un sistem pantone pe autoutilitara noastră: Renault master 2002 120 tdi 2.5. (să verific dublu pe hârtii când am curajul să ies în frig :D în această după-amiază și o voi confirma cu ediția îndrăzneață.)


Montajele Pantone sau Gillier Pantone montate pe motoarele TDI recente (umplute cu electronice) sunt foarte puțin documentate (serios) pe net. AMHA este foarte dificil de făcut și cu siguranță pentru un câștig relativ mic (mai puțin decât incertitudinea de măsurare). Trebuie să stăpânim pentru a înșela diferiții senzori care acționează comenzile și alte bucle servo atunci când obținem efectul opus efectului dorit.

Pe scurt, pe acest tip de motor, cu mijloace / instrumente de amatori, putem urmări în mod rezonabil să menținem motorul curat (stabilizarea consumului la minim), în timp ce poluăm mai puțin, dar efectul asupra consumului nu poate fi spectaculos. ca un vechi Diesel „aventuros” atmosferic.

Așadar, aș dori să știu dacă am putea merge la cineva care ar avea timp să ne ajute și să ne explice în același timp (am citit despre dvs. forum și internet, dar va fi și mai clar și mai înțelegător în a face și față în față pentru mine.

Explicații, vom fi bucuroși să vă oferim câteva pe forumdupa ce vom vedea ...

Desigur, vom plăti timp sau în sistem de schimb.
Ne place să facem grădinile și grădina de legume, dar orice alt schimb posibil pentru petrecerile 2 este binevenit. (Nu ne deranjează să plătim, dar preferăm schimbul care este în ochii noștri mai benefic pentru petrecerile 2 și pentru buna dispoziție :D)


Metoda este drăguță ... :P

Aș dori, de asemenea, să știu dacă acest sistem poate fi realizat în "plug and play", prin înșurubare de exemplu, pentru a putea fi demontat pentru controlul tehnic care cred că nu îl acceptă încă.
Dacă nu este posibil prea rău. Amenda merită să reducem emisiile de crap în atmosferă și plămânii noștri :).


Plug and Play, este bun pe un computer, dar pur și simplu nu este posibil pe un motor ..... prea multe schimbări, prea multe părți în joc.
Controlul tehnic nu este un obstacol real, sunt pe locul 3 fără probleme. Tipul cere doar să i se confirme ce combustibil se folosește. Trebuie doar să răspunzi la adevăr, de exemplu GO și apă. Bifează GO. Nici o problema. Poate marca „deteriorarea gazului de eșapament”, nu ne dăm dracului cu privire la inspecția inversă. Unii insistă asupra faptului că această modificare nu face parte din dosarul minelor. Deci, dacă aveți un accident mare (cum ar fi cu morți sau răniți), asigurătorul dvs. nu este obligat să urmeze (cu excepția cazului în care asigură acest tip de risc).

Să aveți o călătorie bună
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108