Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/10/15, 17:44

jpg43 a scris:... în mijlocul teritoriului volei care mi se potrivește bine. Aceste fire de păr sunt foarte cenușii, ar putea fi firele de șoareci (păcat) l volpe fiind destul de roșiatic.

JP


Revin puțin la subiect.

Îmi continui lupta pentru a limita populația de volei terestre (șobolani aluni).

În grădină, situația este relativ sub control. Țelina mea este intactă. Ca rutabagas. Sau napi. Zilele trecute am „pierdut” o varză (pe nu știu câte ...) sau chiar o cicoare „pâine de zahăr” (la rând).

Prin urmare, este o situație pe care o voi numi „sub control”.

Cu prețul unei priviri zilnice la cele 3 capcane ale mele.

Observ că am mai ales unul care este eficient: este cel care este plantat într-o galerie din linia mea de patrunjel (care rămâne foarte foarte frumos). Acolo, am lovit regulat ținta!

Am alte două capcane pe care încerc să le așez între două movile „active”, una chiar la marginea grădinii, cealaltă în pajiștea de lângă grădină. Și acolo aceste capcane sunt declanșate foarte des, dar există doar pământul în ele.

Am ajuns la următoarea concluzie, din care am derivat strategia mea de lupte pentru anul următor:

a) campanul este „nebun” după pătrunjel (un pic bătrân, pătrunjelul dezvoltă o rădăcină cărnoasă; gustul trebuie să-i placă în mod deosebit); îi place mai mult decât țelina (neatins alături) sau suedezul (literatura spune că îl iubește; de ​​aceea l-am semănat; acasă preferă pătrunjelul).

Când vine să mănânce, folosește întotdeauna aceleași galerii, fără a le „săpa”. Și cade în capcană (dacă este în poziție și înarmat; fără lumină - blochează bine turnul).

b) pe de altă parte, între două movile „active”, volva este la lucru: sapă noi galerii, împinge pământul în fața lui, care declanșează capcana fără ca acesta să fie înăuntru; el scapă de el; și trebuie să ai răbdare: curățat, pus la loc și așa mai departe ... Una dintre capcane s-a împiedicat de cel puțin o jumătate de duzină de ori, fără succes. Apoi astăzi, în sfârșit, a funcționat. Celălalt a fost declanșat de vreo zece ori. Fără succes până acum!

Deci, cred că trebuie să așezăm capcana între două movile „destul de vechi” (câteva zile / săptămâni). Acolo, volbul circulă, dar nu își „construiește” galeriile ...

Strategia mea pentru anul viitor este deci simplă:

a) semănați pătrunjel în jurul grădinii; aceasta va face o „frontieră”; biomasa va servi drept acoperire a solului ...

Și va fi zidul meu antivol: observ în fiecare zi. La primul semn de ofilire, aș ști că acest loc este cămara.

Acolo, capcana va atinge ținta o dată sau de două ori pe zi ...

b) în interiorul acestui dreptunghi aș așeza câteva linii sau câteva capete de linii, expediate spre dreapta, spre stânga.

Sper să creez un „spațiu accesibil” în grădină, primul dreptunghi va servi drept „metereze”. Sper să curăț zona de volei. Spun „sper ...” !!!

Am comandat 3 capcane „supercat” (modelul din plastic). Pentru a vedea dacă există o diferență de eficiență ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/10/15, 19:30

Jethro Tull?????????

Cu asta, voi „șicana” pe vechii rockeri, sper!

Dar veți vedea că voi închide abordarea mea de grădinărit ....

Haide, îl lăsăm să macereze o zi sau două ...
Dernière édition alin Did67 29 / 10 / 15, 09: 27, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 28/10/15, 19:53

????
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/10/15, 09:21

Eh da!

Voi dezvolta legătura dintre Jethro Tull și abordarea mea față de grădinărit!

Astăzi este o vreme aprinsă. Cred ca merg la o plimbare "fotografica" !!!

Principiul tachinării este să aștepți puțin răspunsul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/10/15, 22:33

Aș putea să-mi schimb porecla și să mă numesc Hortège Lutte?

Tu nu vezi ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/10/15, 22:44

Ca să fiu serios, această fotografie a mesei care se pregătea în această seară, pe baza alegerea acestei după-amiaze :

Imagine

Cantitatea de zmeură se datorează faptului că nu mai recoltasem de câteva zile. Fuseseră păstrați pe picioare.

Căpșuni, desigur, pentru anecdotă, dar fără seră, fără tunel, în Alsacia, pe 29 octombrie la 340 de metri, este încă uimitor!

Gojis sunt una dintre primele recolte. Le este greu să se maturizeze.

Poate fi un foarte bun antioxidant, dar gustul nu este grozav!

Și sunt extrem de sensibili la mucegaiul praf. Pentru un al doilea an, l-am ispitit pe diavol, fără să tratez, dar frunzele sunt toate albe ... Ca și anul trecut.

Jur, anul viitor am de-a face cu sulf.

Spre deosebire de cupru, sulful este un element util pentru plante și organisme vii. Evit cât mai mult posibil în grădină, datorită dorinței mele de a stimula activitatea ciupercilor și a micorizei. Chiar dacă, în general, solurile sunt deficitare în sulf și dacă aporturile reduse au un efect pozitiv asupra dezvoltării vegetației.

Dar gojis sunt oricum într-un gard viu, în afara grădinii.

Așadar, anul viitor, de la revenirea umidității în a doua parte a verii, tratamentul gojisului cu sulf micronizat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/10/15, 14:23

„Supercat”

Capcanele „Supercat” de la Swissinno au sosit:

Imagine

Cel din stânga este înarmat. Putem vedea „furculița” în mijlocul găurii, care servește drept declanșator.

Mânerul, deasupra, formează apoi un mic „steag” vizibil de la distanță. Că putem vedea clar pe cel din mijloc, de asemenea înarmat, dar cotit cu un sfert de tură.

Odată ce capcana a fost declanșată, această pârghie este „coborâtă” (în dreapta).

Prima impresie este foarte favorabilă: fabricație serioasă și atentă (este elvețian la fel!), Mecanismul pare eficient (sensibil), bățul mic care iese vă permite să vedeți imediat dacă s-a declanșat capcana sau Nu...

Și, prin urmare, este de 3 ori mai ieftin decât capcana „Topcat”, din oțel inoxidabil, prezentată cu câteva zeci de pagini mai sus.

Voi trece imediat la testele „de teren” pentru a vedea eficacitatea. Durabilitate (furculița din mijloc va rezista mult timp?) Poate fi judecată doar pe termen lung ...

Pentru cititorii care nu au citit toate cele de mai sus, un rezumat.

a) Pentru a face grădină fără a face nimic în ceea ce privește lucrarea la sol, trebuie să acoperiți solul permanent

b) Cel mai bun, din experiența mea, este fânul [dar alte „mulci” au același efect „anti-buruieni” ... cu unele dezavantaje „agronomice” totuși]

c) Acest „mulcire” oferă un teren de reproducere cel mai favorabil pentru șobolanul terestru (sau șobolan cârtiță), care este, de asemenea, un mare prădător al legumelor rădăcină (țelină, morcovi, sfeclă ...) care, de asemenea, poate, în timpul iernii, să distrugă plantele. rădăcini de arbuști și copaci până la punctul de a-i ucide ...

O cazare confortabilă, protejând-o de prădătorii săi și hrana din abundență: condiții îndeplinite pentru o specie care poate crește 3 generații într-un singur sezon, cu o rată de 7 sau 8 tineri ... Așadar, un cuplu din primăvară poate „genera” câteva sute de volei la începutul iernii! Fără control, trebuie să renunțăm la grădinărit și să-i lăsăm să moară de propria lor moarte, prin frig, foamete, boală, prădare ...

Acesta este unul dintre dezavantajele majore ale acestui mod de grădinărit. Nimic nu este cu siguranță ideal în această lume ...

d) Prin urmare, este necesar practică lupte eficiente, în special în zonele geografice în care acest prădător (sau verii săi!) este bine stabilit. Fără supărare pentru sufletele sensibile ...

Capcana este singura metodă care a dat rezultate convingătoare pentru mine.

Deși am desișuri în cartier; deși am observat rapitori; deși mă bucuram de un mediu cât mai natural, fără cultivare intensivă, fără tratamente și chiar și atunci când aveam câini și pisici, aceste mușchi roiau [câinele meu, plin de optimism, mi-a făcut găuri peste tot, dar nu cred că în câțiva ani a fost eficient o singură dată!]

De atunci, am ales să le ofer mâncare apetisantă (el iubește rădăcinile cărnoase pe care le formează pătrunjelul după câteva luni!) Și să o prind în aceste puncte de atac ... Cu succes. Uneori, în 3 sau 4 zile, în același loc, am eradicat până la 7 ...

Până atunci, cu capcanele Topcat.

Pentru Supercat, vă spun dacă eficiența este comparabilă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/11/15, 12:25

Jethro Tull vs Hortège Fight ...

Haide, nu voi mai lăsa 1360 în îndoială (poate despre sănătatea mea ???).

Jethro Tull este o trupă de rock destul de cunoscută, care este încă în turneu (în prezent, turneul mondial - a trecut prin Paris - de la a 40-a aniversare). Totul este pe site-ul lor. Nu sunt un fan acerb, aș prefera să te avertizez.

Numai subrept, printr-un traseu giratoriu, am dat peste nume!

Apropo, chiar mă întreb cum își „inventează” unele trupe rock. Gândacii [Beatles] erau la modă. Rolling Stones nu a adunat mușchi, ci destul de mult grâu! Zece ani după mult timp a precedat „Dans 10 ans ...” de Bruel

Și așa Jethro Tull.

Adevăratul este agronom de la sfârșitul secolului al XVII-lea și prima jumătate a secolului al XVIII-lea.

Se consideră că a fost unul dintre „inventatorii” revoluției agricole din secolul al XVII-lea în Anglia, după ce a inventat un plantator mecanic de tracțiune ecvină, precum și, în general, promovând și dezvoltând dispozitive de tracțiune ecvinică: cultivatori, pluguri. ...

Prin urmare, putem considera că se află la originea unei vaste mișcări de modernizare a agriculturii, bazată pe mecanizarea muncii solului de către cultura valorificată (calul, mai puternic, înlocuind vacile și boii).

El credea cu tărie că pământul hrănea plantele (și nu nutrienții pe care îi conținea - de care nu știa). Prin urmare, a fost destul de logic convins că trebuie lucrat foarte fin, „pulverizat” într-un fel, astfel încât plantele să-l absoarbă mai ușor. El dezvoltă, complet greșit, teorii conform cărora plantele „mănâncă” pământ fin.

Va fi împotriva intrărilor de gunoi de grajd, ca și împotriva bărbaților ...

Într-un fel, a fost „norocos”, deoarece observațiile sale au confirmat - cel puțin parțial și doar inițial - teoria sa: terenul mai bine cultivat a produs mai mult!

In primul rand.

Dar explicația este destul de diferită: un teren care a fost puțin sau nu a fost lucrat de ani de zile, secole, când este lucrat intens, va beneficia de un efect pozitiv din aerarea solului, din mobilizarea materiei organice acumulate în timpul ani lungi. Munca și aerarea solului duc la intensificarea mineralizării materiei organice din sol, eliberând substanțe nutritive utile plantelor, pe baza unui „stoc vechi” acumulat de-a lungul anilor, secolelor ...

Dar acest lucru se face în detrimentul vieții solului, care a constituit această bogăție, acest stoc. Și Tull l-a ignorat total ...

Unii dintre „susținătorii” săi fervenți [Henri-Louis Duhamel du Monceau în Franța; Michle Lullin de la Chateauvieux din Elveția; John Mills din Anglia] s-a distanțat apoi, observând că „pulverizarea” solului nu i-a sporit fertilitatea.

Într-o a doua fază a modernizării, acest lucru va fi mascat de dispariția terenurilor în barbă și de introducerea culturilor furajere, inclusiv a leguminoaselor. Acest lucru va duce, cu mult înainte de inventarea îngrășămintelor, la o creștere a stocului de azot din sol, despre care știm că este elementul major în creșterea plantelor.

Asocierea cultivării și ameliorării va permite, de asemenea, intensificarea, odată cu întoarcerea gunoiului de grajd pe parcele ...

Într-o a treia „revoluție”, înlocuirea calului viu cu cai cu aburi un secol și jumătate mai târziu va exacerba acest fenomen al lucrării (este apogeul arăturilor profunde, posibil datorită puterii mașinilor; generalizarea acestuia la toate suprafețele și repetarea acesteia va fi permisă de viteză: unitatea de suprafață a fost mult timp „ziarul”, aproximativ 20 ari, adică suprafața pe care un arator ar putea să o ară cu o pereche de boi într-o zi; această suprafață va fi „explodat” cu tractorul) și, prin urmare, mineralizarea materiei organice, în ciuda contribuțiilor ...

Urmează să „inventăm” nutriția minerală (îngrășăminte), care va face posibilă compensarea părții oferite de mineralizarea materiei organice, în declin și de „ciclurile naturale” ale solului. Și, prin urmare, pentru a crește randamentele, fără a avea „nevoie” de viața solului ... Solul este redus tot mai mult la un suport simplu, un fel de „vată de sticlă” în care se aduce ceea ce planta necesită ...

Slăbirea plantelor, dezvoltându-se într-un context mai puțin echilibrat, mai „steril (nu mai există echilibre naturale în sol), va fi combătută prin tratamente pe bază de pesticide (prima naturală - sulf, sulfați). , nicotină, chiar și derivați de cianură! - sau, din ce în ce, sintetici).

Agricultura va fi intrat într-o „externalizare” dramatică a principalelor funcții naturale, încredințate acum companiilor chimice din sectorul agronomic (BASF, BAYER, CIBA-GEIGY, DuPONT de Nemours, Monsanto etc.).

Bilanțul energetic al agriculturii se prăbușește ... Acum un secol și jumătate, 100% din alimente și înseamnă a-l produce (bărbați, cai, boi, măgari ...) au venit, „energic” vorbind, din energia solară ...

Și la sfârșitul zilei, fermierii, prinși între consumatorul care dorește să consume ieftin (în special produse industriale, Iphone, mașini ..., agrement ...) și industrie, ajung să se confrunte cu o rezultate financiare dezastruoase (pentru majoritate), dintre care am văzut câteva zguduiri în această vară ...

Revenind la Jethro Tull și la „modernizarea” agriculturii care a urmat, efectele negative vor rămâne ascunse foarte mult timp, cu excepția faptului că unii agroniști, în ultimii patruzeci de ani, s-au alarmat de pierderea materiei organice din soluri, ca urmare a lipsei de stabilitate, a creșterii puterii mecanice necesare și a generalizării fenomenelor de eroziune pe care toată lumea o poate vedea doar plimbându-se cu ochii deschiși, în josul terenurilor înclinate în primăvară ... Este greșit să credem că aceasta a existat dintotdeauna [altfel, în câteva sute de ani, am fi avut pietre goale în vârful pârtiilor!] ...

Deci, iată-l, pe scurt.

Mulți „puriști” sau ciocneli riscă să cadă asupra mea, pentru că, într-adevăr, nu se poate descrie 250 de ani de agricultură fără a ultracaricaturiza fenomenele, mult mai complexe.

Dar așa explic această „credință” atât de puternic ancorată încât lucrarea este esențială, atunci când, evident, nu este.

Am scris deja: cu siguranță a intrat în „rezonanță” cu „filozofia” noastră de inspirație creștină, potrivit căreia totul trebuie justificat printr-un efort și că orice bucurie gratuită este un păcat.

Pe scurt, pentru a încheia fără să fiu prea lung: mă descopăr ca un anti-Jethro Tull (cu susul în jos, așa că orthej se luptă, transformat, pentru distracție, în Hortège Lutte!).

Sunt impresionat, la reflecție, de „greutatea” acestor idei, care încă marchează esența practicilor noastre, a cărților noastre „clasice” [tip Truffaut Guide] astăzi ...

Înțeleg mai bine că oamenii se îndoiesc, când îmi explic felul de a face lucrurile ... Se lucrează atât de mult pe sol! Nu poți arunca cu ușurință două secole și jumătate de cultură ...

Dar nu am nimic împotriva rockului!
Dernière édition alin Did67 01 / 11 / 15, 16: 56, editate 4 ori.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 01/11/15, 14:29

Puristii, ciocniturile si alte piss-cold nu vor avea prea multe de adaugat!
Bravo a făcut pentru acest rezumat! Completare teoretică perfectă abordării practice, vă mulțumesc din nou pentru acest fir!

Apropo, împărtășesc cititorilor o experiență personală din acest an:

Dacă azotul este un element determinant pentru creșterea plantelor, nu este singurul .... și solul meu este deficitar în fosfor liber (sol argilos hidromorf, câmpuri de cereale vechi, agricultură „convențională” stupidă. ..).

Practic cultura pe BREF în movile de 10 m lungime (suplimentată cu noroi din iazul meu de rațe și puțină gunoi de grajd de la găinile mele), funcționează foarte bine credința mea.

Dar, anul acesta, prin urmare, am decis să îngroap două os de măduvă brută pe deal (unul la fiecare capăt) și rezultatele sunt ... superbe (îmi pare rău, nu există fotografii disponibile).
Miceliul prezent în movile este responsabil pentru transportul și distribuția mineralelor.

Iată-l, nimic de făcut și se plătește mare!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 01/11/15, 14:59

did67 salut
tu peux ajouter ou rappeler que le remembrement avec élimination des haies a accéléré l'érosion et l'augmentation des traitements insecticides par disparition des niches de prédateurs de ces insectes en question. Ainsi que de la protection au vents qui dessèchent les sols!etc...
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 299