Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 03/11/15, 12:52

Nicio problemă A făcut! Tu predici pentru parohia ta, este destul de normal!

Într-adevăr, pământul meu nu mi-ar permite să am ceapă sau usturoi fără movile sau să sape canale plictisitoare, care ar trebui refăcute în fiecare an...

Pe de altă parte, nu sunt de acord cu tine asupra unui punct: cantitatea de muncă necesară.

O movilă de 10m, când ai materialele disponibile în imediata apropiere, necesită puțin timp și nu atât de multă energie! Eu nu îngrop lemnul, îl așez și îl acoper! În două-trei jumătate de zile de muncă mișto, gata!

Și, punct fundamental în ochii mei, întreaga operațiune se desfășoară fără ulei sau electricitate, având ca unelte doar un ferăstrău, un tăietor de ramuri, o coasă, o lopată, o greblă și o roabă.

Următorul pas la care trebuie lucrat: cultivarea ciupercilor comestibile selectate în locul celor obișnuite care se depun în mod natural, doar pentru a optimiza puțin mai mult!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 17:59

Da.

Totul depinde de ce avem la dispoziție.

Deși am și „cruze” nu prea departe, văd că ramurile pe care le culeg, între aceste plantații pe care uneori le greblez puțin ca să le împing înapoi, între tăierea (ocazională – nu sunt fan) a mea. pomi fructiferi, între tăierea gardurilor vii mele (pentru a-i limita în casa mea), nu pot produce cantitatea de lemn de care am nevoie pentru a trata aproximativ 1/3 din suprafața grădinii mele, pe o grosime de aproximativ 15 cm. ..

În fiecare an, mai culeg puțin lemn din pădurea din jur, din tăieturi aleatorii. Anul acesta am beneficiat de tăierea foarte severă a 4 mesteacăni de către vecinul meu...

Pe scurt, rămâne la latitudinea fiecărui cititor să aprecieze „șantierul”...

Recunosc cu ușurință că sunt puțin influențat – negativ – de citirea cărții unuia dintre papii europeni ai permaculturii, austriacul Sepp Holzer.

În cartea sa, vedem cum reprofilează pante întregi folosind un buldoexcavator. Movilele sale sunt mai întâi săpate, apoi umplute cu trunchiuri și ramuri, acoperite cu bulgări de iarbă cu capul în jos, apoi cu un strat de humus...

Când oamenii îmi vorbesc despre movile, îmi imaginez că...


Ai dreptate să menționezi balanța energetică. Estimăm că râșnița mea de 2 W funcționează aproximativ 500 de ore pe an. Este de maxim 20 kWh [de fapt mai puțin, pentru că atunci când funcționează inactiv, nu consumă cei 50 W]. Din aproximativ 2 kWh pe an pe care îi consumăm, toate utilizările combinate (spre marele meu regret; am reușit să răzuiesc destul de mult, dar nu atât de mult pe cât mi-aș dori; și încă mai am în minte să instalez panouri fotovoltaice pentru a deveni pozitiv în bilanţ anual...).

Fânul, am noroc: este o cosire târzie a unui sit natural, care s-ar face oricum. Fermierul care oferă serviciul locuiește la câteva sute de metri de casa mea. Îmi aduce mingile la întoarcere. Prin urmare, pot spune că în cazul meu, fânul nu generează „energie încorporată” suplimentară (ulei)...

Acest lucru nu este reprezentativ (sau obiectiv). Nu mai mult decât situația ta particulară ar fi pentru majoritatea oamenilor, care vor trebui să meargă să colecteze această biomasă...

Suntem în orice caz convine asupra importanței unei faze sau a unui strat lemnos, pentru a „cultiva” viața ciupercilor.

Voi explica mai târziu de ce aceasta - în orice caz micorize - nu este, după părerea mea, indicată pentru toate legumele. Și, prin urmare, de ce am zone mai degrabă „materie fermentabilă/bacterii”, altele mai degrabă „fân/viermi” și în sfârșit altele mai degrabă „lemn/ciuperci”... Aceste straturi se pot succeda... Ei bine, explicația este puțin complicat, trebuie să te aprofundezi în biologia tuturor acestor organisme foarte diferite... Îmi va lua puțin timp să fac o sinteză inteligibilă pentru cât mai mulți oameni.

În sfârșit, întâmplător: în urmă cu 8 zile, am plantat prima mea cultură de shiitake pe ramuri mari de mesteacăn (mai mult de 10 cm în diametru). Le-am inoculat cu „dibluri însămânțate”. Rezultă „de la 4 la 10 luni”, timp de 2 sau 3 ani... Pe de altă parte, cum poți „cultiva” ciuperci utile în grădina ta, acolo, vor fi echilibre subtile, fără îndoială deloc ușor de stăpânit sau repetat ... Ciupercile „se mănâncă” între ele. Acestea sunt adesea foarte „specifice” gazdelor/ecosistemelor (fie că sunt cele bune - hribi, trufe sau paraziții: mucegai, etc...). Acolo, am început cu bușteni „curați”, ca tăiați. Și, prin urmare, shiitake se va instala primul. Acest lucru nu va funcționa pe „lemnul vechi”, care este deja puțin „putred” (prin urmare, fiind deja digerat de ciuperci!). Și doar cu anumite specii lemnoase: mesteacăn, arin, stejar... Cercetătorii au avut o mulțime de dezamăgiri cu „implantările” de ciuperci, micorizări etc...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 03/11/15, 18:32

Oh, știu că ciupercile sunt... exigente!
În alte vremuri, am crescut în interior pe cereale, paie și burete, așa că știu puțin despre subiect.

Nimic nu te împiedică să inoculezi bucăți mici de trunchi proaspăt, lăsându-le să colonizeze în liniște și doar când sunt bine „așezate” instalându-le în movile.
Cu puțină îndemânare, ar trebui să funcționeze, mai ales cu specii precum ciupercile stridii sau shiitake!

Am vazut niste chestii despre Holzer, nici el nu m-a convins, din aceleasi motive!

În orice caz, aștept cu nerăbdare rezumatul tău despre biologia grădinii de legume!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 03/11/15, 18:39

bonjour,

Această discuție continuă să fie interesantă, iar dacă atacăm ciupercile, ce mai...

O întrebare rapidă în treacăt:

- In curand voi intinde fanul pe pamant si as dori sa stiu daca a fost bine sa pun cenusa (de la cazanul pe peleti) si, daca da, unde: Pe sol inaintea fanului, intre ambele straturi de fân sau deasupra celui de-al doilea strat de fân?

Vă mulțumesc anticipat.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 19:29

Deci, aceasta este o întrebare excelentă!

La care nu am un răspuns formal.

Ce stiu :

a) cenușa cazanului pe peleți este un „mineral” destul de pur [cenusa sobei este adesea un amestec de materiale nearse și cenușă minerală]; prin urmare, atenție la dozare (mai degrabă supradozaj!); concentram, intr-o galeata, ce au luat pomii dintr-o suprafata destul de mare si peste cativa ani!

Nu depășiți câteva kg la 10 m². Câteva sunt 2 sau 3...

b) cenuşa este bogată în potasiu, care, în soluţie, dă potasiu. Prin urmare, este alcalinizant...

În solul acid, nicio problemă, acest lucru merge în direcția bună, aducând pH-ul spre neutralitate. Aceasta înlocuiește vararea, o practică comună și recomandată în solurile acide...

Dar și aici, precum arătura care dă totul peste cap, o „creștere” prea bruscă a pH-ului ar da totul peste cap. Deci, al doilea motiv pentru a o lua mai ușor.

c) in soluri deja neutre trebuie sa o iei si mai incet, altfel vei ajunge cu un pH prea mare.

Pentru a contrabalansa, in aceasta situatie (de ex. pe roca de baza de calcar), nu trebuie sa ezitati sa "acidificati" solul cu BRF de rasinoase, in doza serioasa, pentru a contrabalansa efectul alcalinizant al cenusii.

Când vine vorba de optim, într-o grădină, urmărim un sol foarte ușor acid. Este, într-un fel, numitorul comun pentru majoritatea plantelor cultivate (chiar dacă unele, așa-numitele plante de erica, preferă solurile clar acide).

Cat despre daca se pune cenusa pe pamant apoi se acopera cu fan sau, dimpotriva, se deruleaza fanul si se pune cenusa????

Am pus deja, de mai multe ori, pe pământ. Fără efecte negative vizibile.

De ce ???

Cred că procesul de descompunere, care este un fel de compostare de suprafață, aerobă, are loc cel mai activ la nivelul contactului solului cu fânul... Deasupra, fânul rămâne inițial un fel de protecție, înainte de a intra în ciclu. ...

Prin urmare, cenușa va fi „încorporată” în acest proces dacă se află la interfață.

Pe lângă potasiul alcalinizant (K), cenușa conține și destul de mult fosfor (P), care, așa cum am descris mai sus, tinde să se „ascundă” între straturile de argilă (și, prin urmare, „regresează”, problemă de asimilabilitate). ). Prin urmare, cred că este mai bine să-l punem în centrul procesului de compostare, astfel încât să fie depozitat în formă organică în ființele vii din sol, care se înmulțesc și participă la descompunerea fânului.

În cele din urmă, procesul de compostare generează acizi organici. Deci, aici din nou, în opinia mea, un motiv bun pentru a pune cenusa în centrul compostării la suprafață...

Și toate acestea valorează doar cât valorează ideile mele. Nicio dovadă tangibilă că mă descurc bine. Asta cred bine. Asta fac.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 19:34

highfly-addict a scris:Oh, știu că ciupercile sunt... exigente!
În alte vremuri, am crescut în interior pe cereale, paie și burete, așa că știu puțin despre subiect.

Nimic nu te împiedică să inoculezi bucăți mici de trunchi proaspăt, lăsându-le să colonizeze în liniște și doar când sunt bine „așezate” instalându-le în movile.
Cu puțină îndemânare, ar trebui să funcționeze, mai ales cu specii precum ciupercile stridii sau shiitake!



1) Nu stiam! De aici „șurubul” meu...

2) Da. Cred că acesta este modul corect de a face: pe un substrat sănătos, inoculează, lasă-l să invadeze, iar odată ce ciuperca stridii sau ciuperca shiitake este bine stabilită și ocupă tot spațiul, așează-o în movile...

Acolo, primul meu lot însămânțat, îl incub într-o pungă de plastic închisă (pentru a menține umiditatea), caldă (22/25°) în camera cazanului... Aceasta este metoda descrisă în instrucțiunile care însoțesc cuiele...

Mă gândesc să fac un al doilea lot în întregime afară: sămânțat, îngrămădit într-unul din arborele mele...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 19:40

highfly-addict a scris:Oh, știu că ciupercile sunt... exigente!


Și absolut fascinant ca organisme vii, nu chiar plante, nu chiar animale... Atât de simplu. Nici macar celulele...

Și fabrici chimice de neegalat, cu aproape nimic. Atât de puternic atunci.

Nu uita niciodată că de acolo a venit primul antibiotic, penicilina... Acest lucru este cunoscut în general.

Știm mai puțin că ciclosporina, un imunosupresor care a permis dezvoltarea considerabilă - s-ar putea spune banalizarea - a transplanturilor, provine dintr-o ciupercă din sol.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 19:42

BRF de procesat. Se face un rezumat al biologiei solului. Și atunci va trebui să vă vorbesc puțin serios despre micorize. Ah, și glomaline (un alt subiect care urmează)...

Am senzația că iarna mea va fi arzătoare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/11/15, 19:47

highfly-addict a scris:.... Tu predici pentru parohia ta...


La naiba, eu predic din nou! asta e adevarat.

Dar sper că nu am parohie! Sau poate e grav.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 03/11/15, 20:04

Mulțumesc pentru aceste răspunsuri pe cenușă, Da, dar cum pot controla PH-ul solului meu? Ca apa din acvariul meu?

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 194