Programarea unei deschideri a ușii acționate de baterii

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Programarea unei deschideri a ușii acționate de baterii




de Grelinette » 28/11/15, 16:27

bonjour

Trebuie să automatizăm deschiderea unei uși mici cu un sistem autonom cu baterie (baterii) și fără să trec prin curentele 220 Volts.

Un mic programator pe baterii 9 volți ar trebui să facă trucul pentru a opera un sistem pentru a debloca o deschidere (sistem de blocare, cârlig, zăvor, ...), dar nu găsesc nimic.

Precizez că deschiderea ușii odată deblocată va fi un arc mecanic sau o greutate proprie.

Am căutat pe net, dar nu găsesc o soluție fiabilă la un preț accesibil.

Există într-adevăr programatori de irigare care sunt în general simpli și practici pentru programare, dar prețurile sunt mari și putem opera un sistem de deschidere cu acest tip de programator?


De exemplu, folosesc acest model foarte simplu și am măsurat că trimite un impuls electric de 1 volt pentru o secundă de divizare. (care cu siguranță activează un electromagnet care deschide sau închide membrana pentru apă).
Imagine

Funcționarea acestui tip de echipament corespunde cu ceea ce caut, dar cum să exploatez pulsul scurt pentru a declanșa o deschidere mecanică fără a trece printr-un ansamblu electronic complex și scump?

De asemenea, am văzut că există lovituri electrice (12 V 500 mA) care ar putea funcționa, dar nu știu dacă funcționează în curent continuu și dacă poate fi folosit cu baterii,
Imagine Imagine

sau fișe de acest fel, dar care funcționează numai pe 220 AC:
Imagine


Mă puteți ajuta în cercetarea mea atât pentru programatorul de baterii de sine stătător (9 volți),
și sistemul de deschidere de la programator?

Vă mulțumim pentru ideile dvs. luminoase și economice!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 28/11/15, 17:05

Releul controlabil de la distanță poate fi potrivit pentru dvs.

https://www.econologie.com/shop/interrup ... p-240.html

Dar necesită să apăsați pe telecomandă fiecare credință.

În caz contrar, magazinul vă poate oferi un releu de impuls ... cu puls și pauză reglabilă de la 1s la 60h ... deci în cazul dvs. 1h de deschidere și 23h de pauză ...

Cel puțin ai avea semnalul ... În ceea ce privește activarea, cred că poți să iei o încuietoare de ușă precum cele pe care le-ai găsit ...

Aceste soluții 2 funcționează sub 12V, deci cu o baterie mică ... posibil reîncărcată de un mic panou solar?
Dernière édition alin Christophe 28 / 11 / 15, 17: 10, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 28/11/15, 17:08

Acesta este principiul de funcționare al releului programat:

Imagine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 28/11/15, 17:51

Greva electrică este o soluție simplă de implementat, dar trebuie să fim atenți că există două tipuri; cele care eliberează șurubul după impuls și cele care îl eliberează numai în timpul impulsului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/11/15, 19:32

Bună seara și vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Christophe
Releul de la distanță controlabil de la distanță este prea avansat pentru utilizarea prevăzută: trebuie doar să declanșez o deschidere la un moment dat și programat în avans.

Ahmed,
Greva electrică pare într-adevăr o soluție simplă (pentru partea mecanică a deschiderii), dar totuși este necesar să o pot activa cu o baterie sau o baterie. Însă problema programării timpului de declanșare pentru deschidere rămâne de găsit.

Am găsit un releu mic, îl voi încerca cu cronometrul de udare pentru a vedea dacă se declanșează cu impulsul electric 1 volt al temporizatorului de udare. Dacă acesta este cazul, probabil că durata pulsului va fi suficientă pentru a deschide o lovitură electrică.

Dacă cineva a încercat vreodată acest tip de priză programabilă:
Imagine
Deoarece funcționează cu o baterie pentru programare, poate pot folosi mufa pentru a deschide sau tăia un curent în 9 sau 12 volți (în loc de 220 v).
Știe cineva dacă este posibil?


Ultima soluție, care a priori, deși nu ideală, va funcționa fără nicio îndoială. Am un programator mecanic foarte de bază și mecanic ca acesta:
Imagine
Totul este mecanic: la momentul indicat, un motor mic roteste o supapă sferică, deci foarte simplu de transformat într-un zăvor. Singura problemă este că programarea este orbită relativ la momentul începerii: programăm o durată și o frecvență, fără un timp precis.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 30/11/15, 01:15

grelinette a scris:Dacă cineva a încercat vreodată acest tip de priză programabilă:
Imagine
Deoarece funcționează cu o baterie pentru programare, poate pot folosi mufa pentru a deschide sau tăia un curent în 9 sau 12 volți (în loc de 220 v).
Știe cineva dacă este posibil?


Amuzant în timp ce găsiți programatori în altă parte, în timp ce există pe magazinul dvs. forum preferat de ani ...
https://www.econologie.com/shop/programm ... iques-c-84
: Cheesy:

Nu am dezmembrat-o niciodată, dar sunt aproape sigură că nu va funcționa la tensiune joasă, declanșarea trebuie făcută cu tiristor de 230V (acest tip de programatori sunt destul de simpli și nu includ relee: da nu există „clic” când se declanșează și chiar dacă a existat un releu, nu sunt sigur să îl convertiți ...)

Ce părere aveți despre soluția mea de releu cronometrată? Deoarece ar merge pe tensiune joasă (mini 12V ...), iar kit-ul (lipirea în sine) costă mai puțin de 20 € ...

grelinette a scris:Ultima soluție, care a priori, deși nu ideală, va funcționa fără nicio îndoială. Am un programator mecanic foarte de bază și mecanic ca acesta:
Imagine
Totul este mecanic: la momentul indicat, un motor mic roteste o supapă sferică, deci foarte simplu de transformat într-un zăvor. Singura problemă este că programarea este orbită relativ la momentul începerii: programăm o durată și o frecvență, fără un timp precis.


Da, de ce nu atât de rezistent, dar câte cicluri credeți că vor ține?

Încă cred că releul cronometrat este o soluție mai bună ... veți alimenta ceea ce doriți cu releul (și nu pentru că provine din magazin ... nu este pentru 20 € ... este să te ajut să găsești cea mai bună soluție în afară de nici măcar nu o am în stoc ...)

ps: cât timp trebuie să rămână ușa deschisă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 30/11/15, 15:50

Bonjour Christophe,

Promis, următorul programator, îl cumpăr la magazinul de ecologie : Mrgreen:

De fapt, fotografiile provin dintr-o captură de ecran dintr-o căutare a imaginii cu g ...., iar eu primesc primul afișat care corespunde în ceea ce privește dimensiunea și produsul imaginii.

Pentru programatorul de udare de bază, l-am avut în mobilierul de accesorii și, uitându-mă îndeaproape, am văzut că este mecanic (o supapă care se transformă), astfel încât să fie ușor de redus funcții primare.

În proiect, ușa trebuie deschisă automat, închiderea nu este importantă (se va închide manual). Este pur și simplu o problemă de a declanșa un zăvor la un moment dorit.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 30/11/15, 15:56

În acest caz, nu vă deranjați cu bricolajul periculos! Folosiți un releu de timp conectat la o baterie veche de 12V „mare” pe care va trebui să o încărcați la fiecare X săptămâni ...

În orice caz, veți avea nevoie de 12V pentru blocarea electrică?

Nu cred că o grevă funcționează pe baterii ...

ps: la ce se folosește? Pui? Caii? Meme? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 30/11/15, 17:25

Avantajul programatorului pe baterii este miniaturizarea și simplitatea extremă de utilizare. Spre deosebire de o baterie mare 12 volți dificil de depozitat și de păstrat la îndemâna cailor sau bunicii! (doamnă sacră, trebuie să ascundă întotdeauna lucrurile cu ea).

Ei bine, încă este bine pentru cai!
(dar dacă mecanismul funcționează, îl voi putea adapta la pui, iepuri, pisici ... sau la bunica).

Este încă un proiect ecvestru atipic pentru a aduce puțină inovație și confort lucrării în acest mediu rustic și atât de atașat de tradiții și eforturi fizice!

Este pur și simplu o chestiune de automatizare a distribuției fânului pe care îl dau cailor pentru masa de dimineață sau seara.
Scopul este de a livra cailor din parcul exterior un volum de fân (10 20 kg) sub formă de patele de fân (felii dintr-o cizmă ale cărei coarde sunt tăiate). Aceste felii au de obicei o formă pătrată de latura 50 cm și grosimea 10-15 cm.
Imagine
(Există un echipament sofisticat pentru asta, dar prețul este demn de un serviciu de catering de lux: 1400 € mașina! ...)


Caii mei (incluzând Nénuphar, pe care îl cunoașteți ca primul test-pilot-test-pilot al căruței trase de cai asistat electric) locuiesc în parc și au o masă de fân dimineața și seara + un complement în ziua de azi. este frig sau dacă munca lor fizică este mai importantă.

Unele dimineți, cu frig, caii sunt flămânzi mai devreme (înainte de 7h) și seara (înainte de 18h). Waterlily o exprimă lovind puternic cu copitele în jgheab, iar când îi este foarte foame, prinde jgheabul cu băuturi cu dinții și îl aruncă în mijlocul parcului său.

Frigul sosit, nu ne lasă un pic de răgaz duminică dimineață: a terminat diminețile grase ale duminicii, când caii își așteptau masa până la orele 8; și nu vorbesc despre schimbarea timpului, care a avansat și mai mult masa de dimineață cu o oră ...

Pe scurt, caut un sistem astfel încât rația lor de fân să fie accesibilă automat la o oră stabilită, fie dimineața, fie seara, când pot reveni târziu.
(Idealul ar fi să poți gestiona masa de dimineață și cea a serii, dar este și mai complicat).

M-am gândit puțin la problemă și ar exista mai multe soluții care parcurg pașii 2:

1) electronic : setarea timpului de declanșare a mecanismului,
2) mecanic : declanșarea mecanismului de deschidere sau îndepărtare a fânului în parc

Iată câteva linii de cercetare:

- o cutie închisă și plasată în parc care conține rația de fân și se deschide la ora dorită.
Pentru a preveni caii care simt fânul și se străduiesc pe cutia închisă să o deschidă, aveți nevoie de o cutie solidă. M-am gândit la un palac mare din plastic, cu capac și sistem de deschidere.
Imagine

- Un fel de distribuitor de fân așezat în spatele gardului lor, deci inaccesibil cailor, iar la momentul dorit, rația de fân este eliberată și cade în parcul lor, alunecând de exemplu pe un plan înclinat. (distribuitor tip bomboane)

- M-am gândit, de asemenea, că rația ar putea fi pusă într-o pungă agățată de o ramură înaltă a unui copac din parc și să nu fie agitată să cadă pe pământ în raza nărilor lor.

- O altă soluție simplă: faceți o mică zonă înconjurată de un gard electric în parcul lor care se deschide (poarta) la ora dorită și le oferă acces la fân.


Atât cât partea mecanică a deschiderii poate fi agățată cu puțină imaginație și material de recuperare;
cu cât partea electronică este mai complicată pentru mine.

Dacă aveți idei luminoase și economice? ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 30/11/15, 20:13

grelinette a scris:Avantajul programatorului pe baterii este miniaturizarea și simplitatea extremă de utilizare. Spre deosebire de o baterie mare 12 volți dificil de depozitat și de păstrat la îndemâna cailor sau bunicii! (doamnă sacră, trebuie să ascundă întotdeauna lucrurile cu ea).

Este pur și simplu o chestiune de automatizare a distribuției fânului pe care îl dau cailor pentru masa de dimineață sau seara.
Scopul este de a livra cailor din parcul exterior un volum de fân (10 20 kg) sub formă de patele de fân (felii dintr-o cizmă ale cărei coarde sunt tăiate). Aceste felii au de obicei o formă pătrată de latura 50 cm și grosimea 10-15 cm.
(Există un echipament sofisticat pentru asta, dar prețul este demn de un serviciu de catering de lux: 1400 € mașina! ...)

Pe scurt, caut un sistem astfel încât rația lor de fân să fie accesibilă automat la o oră stabilită, fie dimineața, fie seara, când pot reveni târziu.
(Idealul ar fi să poți gestiona masa de dimineață și cea a serii, dar este și mai complicat).

M-am gândit puțin la problemă și ar exista mai multe soluții care parcurg pașii 2:

1) electronic : setarea timpului de declanșare a mecanismului,
2) mecanic : declanșarea mecanismului de deschidere sau îndepărtare a fânului în parc

Iată câteva linii de cercetare:

- o cutie închisă și plasată în parc care conține rația de fân și se deschide la ora dorită.
Pentru a preveni caii care simt fânul și se străduiesc pe cutia închisă să o deschidă, aveți nevoie de o cutie solidă. M-am gândit la un palac mare din plastic, cu capac și sistem de deschidere.
- Un fel de distribuitor de fân așezat în spatele gardului lor, deci inaccesibil cailor, iar la momentul dorit, rația de fân este eliberată și cade în parcul lor, alunecând de exemplu pe un plan înclinat. (distribuitor tip bomboane)

- M-am gândit, de asemenea, că rația ar putea fi pusă într-o pungă agățată de o ramură înaltă a unui copac din parc și să nu fie agitată să cadă pe pământ în raza nărilor lor.

- O altă soluție simplă: faceți o mică zonă înconjurată de un gard electric în parcul lor care se deschide (poarta) la ora dorită și le oferă acces la fân.

Atât cât partea mecanică a deschiderii poate fi agățată cu puțină imaginație și material de recuperare;
cu cât partea electronică este mai complicată pentru mine.

Dacă aveți idei luminoase și economice? ...


A răspunde la nimic nu împiedică simplificarea cu chiar impulsul scurt al semnalului pe bobina unui programator de udare.
O dificultate este că robinetele solenoidului de udare sunt foarte inteligente cu o reacție de feedback a presiunii apei pentru a rămâne deschisă fără curent electric, după o forță foarte mică provenită din pulsul foarte scurt al electromagnetului (mai puțin al doilea, dar de la 6 la 8 Volts și fără 1Volt, văzut pe voltmetru prea lent pentru a urmări și măsura cu un osciloscop).

O lovitură de ușă cu electromagnet necesită mult mai multă energie 0,5A și 8 la 12V DC și, prin urmare, chiar și cu un releu precum 5V, trebuie să se amplifice foarte inteligent pentru a da curentul și tensiunea necesară pentru controlul releului.

Imagine

Un tranzistor de putere MOSFET obișnuit este suficient pentru greva directă

Cu toate acestea, trebuie să înțelegem puțin cum funcționează, dacă nu eșecuri, deoarece trebuie să știți ce necesită deșeurile (tensiunea, curentul și durata pulsului cel puțin ordinea de mărime, 12V tipic 0,5V și una până la două secunde, probabil) , și este necesar să știm ce dă pe bobina sa planificatorul de udare pentru a-l deriva pe controlul tranzitorului atacant (care necesită un osciloscop dacă nu are noroc cu un puls prea scurt).
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 168