Studiul de fezabilitate a energiei eoliene a 2kW acasă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2479
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 355




de Forhorse » 14/12/15, 07:01

Kenny-k a scris:6. Poate conduce sarcini inductive, cum ar fi tub-lumini, televizoare, aer condiționat, ventilatoare, etc ....

De ce stați voi doi pe un computer UPS?


Pentru că arată foarte mult, atât din punct de vedere fizic, cât și din topologia internă.
Un invertor de calculator este, de asemenea, capabil să furnizeze acest tip de sarcină, ceea ce nu înseamnă nimic.
Dar poate fi un invertor pentru energie regenerabilă proiectat să funcționeze 24 de ore pe zi ... utilizarea va spune.

Pentru diagrama de legare la pământ (de exemplu, sistem neutru) voi răspunde mai târziu.
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 14/12/15, 21:44

Vă mulțumim pentru detalii.
După cum spuneți, utilizarea va spune, la prețul ridicol pe care îl va costa, nu mă deranjează să trebuiască să reinvestească într-un alt invertor.
În ceea ce privește observațiile foarte instructive ale chatelotului, le păstrez evident sub cot ...

chatelot16 a scris:Am cumpărat una dintre aceste turbine eoliene: alternatorul este foarte bun: tensiunea de 96V este interesantă pentru a nu avea nevoie de un cablu uriaș ca la 24V

elicea: Nu-mi place ... Nu-mi place pasul fix, dar aceasta nu este o critică pentru vânzător: anunțul a fost clar ... scopul acestei achiziții este de a indicați o elice cu pas variabil

invertor: acesta este un design vechi de pod tranzistor alimentat de bateria de 96V care furnizează un transformator mare de 50Hz, problema este o pierdere semnificativă de energie chiar și fără sarcină sau putere redusă

invertoarele moderne sunt realizate cu o sursă de comutare a căror pierderi sunt proporționale cu puterea transmisă: prin urmare, o eficiență bună chiar și la o putere redusă

concluzie, acest invertor va servi ca sursă de alimentare de rezervă pentru o mașină industrială, dar nu este un plan bun pentru bateria eoliană autonomă: acest invertor are deja funcția de comutare ca invertor de computer

De asemenea, aceasta nu este o critică pentru vânzător: el vinde acest material la un preț suficient de mic pentru a fi o afacere bună, fără a ascunde că este un kit vechi, realizat cu elemente care nu sunt neapărat bine potrivite unul altuia


Aici mă aflu pe partea vântului, pentru permacultură, sere și garduri vii,[Moderație Flytox]

Imagine

Imagine

În ceea ce privește partea de conectare, aștept cu înțelepciune mănușile de protecție înainte de a atinge bateriile, așa cum mi-a recomandat Forhorse din memorie.

Încerc să-i complet schema de conectare cât mai curând posibil și să vă trimit imaginile dulapului odată ce toate acestea sunt conectate.

Forhorse nu uit această poveste a regimului neutru ....
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 14/12/15, 21:46

[Moderație Flytox]
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 14/12/15, 21:48

Sper că originalitatea catargului meu vă va oferi câteva comentarii.
Acest tip de structură îmi permite să pot urca la 12m de reglementare, dacă este necesar.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/12/15, 22:35

Catargul pare solid, original, ușor, (bucată de macara?) Pe cât posibil, scara din spate este atașată, dar puțin scurtă și te poți descurca fără un alpinist cu cabluri, cu un ham, foarte recomandat, chiar și cu o scară !!

Imaginea dezvăluie prezența unor clădiri aproape de ambele părți, care sunt destul de ridicate, ceea ce va perturba turbina eoliană „prin vortexuri că generează, exact, chiar și la 12m, întrucât un imens Airbus 380 poate aborda un avion mai mic la sol, la câțiva kilometri în spate, printr-un ascensor distrus de vortexuri !! !!

Ridicarea unei aripi sau a palei există doar prin vârtejurile pe care le creează, iar alte vârtejuri din alte părți, chiar și de departe, distrug această ridicare !!

[Moderație Flytox]
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 14/12/15, 22:44

Catargul este din aluminiu, acestea sunt structuri utilizate în evenimente.
În ceea ce privește restul, nimic nou sub soare [Moderație Flytox]
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/15, 02:38

0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!

Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 15/12/15, 15:34

clădirile din fotografie sunt îngrijorătoare ... este absolut necesar ca acest tip de turbină eoliană să fie de 2 ori mai mare decât clădirea din jur

nu este suficient să puneți turbina eoliană la 2 m deasupra clădirii

dacă clădirea are 6m, turbina eoliană trebuie să aibă 12m

dacă clădirea are 8m, turbina eoliană trebuie să fie la 16m: dacă vrem să ne limităm la 12m pentru a nu cere autorizație suntem în turbulențe cu vânt neregulat chiar și atunci când există un vânt bun

Știu o turbină eoliană lângă casa mea la 12m cu clădiri prea înalte: nu se rotește niciodată corect, își petrece timpul accelerând și încetinind

durează mult timp pentru a accelera când vântul crește, apoi vântul încetinește și servește ca un ventilator prin rotirea mai rapidă decât vântul: în aceste faze de încetinire face zgomot!

fii atent la covorașul tău pentru spectacol, este din aluminiu, practic pentru că este ușor, dar înșelător, mai puțin solid decât dacă ar fi oțel ... nu foarte rezistent la oboseală dacă vibrează în mare vânt
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/15, 19:07

Fiecare cuvânt de chatelot16 își merită greutatea sfaturilor pe care trebuie să le ascultați, fără supărare pentru Kenny-k care pare greu de cearșaf, care afirmă fără nimic în jur și arată fotografii cu clădiri etc ... !!

Da, aluminiul este vicios, cu multe morți de genul
https://fr.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Comet
ca urmare a oboselii metalelor peste mii de mici zguduituri
„aceste accidente se datorează oboselii metalelor”:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Fatigue_% ... %A9riau%29

mult mai serios pentru aluminiu decat pentru otel !!

Vântul este extrem de obositor.

În cele din urmă, vârtejurile și vârtejurile externe, chiar și de 2 ori mai mari, sunt încă perturbatoare prin reducerea puterii, pe o turbină eoliană, care are în plus un regulator slab eficient, care amplifică oscilațiile de viteză în loc să le stabilizeze !!

Lamele fine sunt pentru un vânt constant la o viteză fixă ​​de direcție bine fixată și cea mai mică fluctuație sau direcție de câteva grade distruge performanța.
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!

Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 15/12/15, 20:14

Mulțumesc Chatelot pentru aceste observații de care sunt perfect conștient.
Încă o dată scopul meu nu este să economisesc bani imediat, deci performanța nu este prioritatea mea pentru moment.
Pe de altă parte, evident că nu vreau să distrug turbina eoliană în 3 luni,
Deci sfaturile tale sunt foarte importante pentru mine, dar vreau să văd singur
-efectele frontonului casei care este puțin mai puțin de 6m (clădirea din spate este de 3m)
-solicitările pe catarg și suduri dar am ales această structură tocmai pentru că nu are rezistență la vânt și este foarte rezistentă la oxidare.

Aș adăuga că vântul pe care l-am observat timp de 1 an este aproape permanent, venind aproape întotdeauna din zonă fără obstacole pe partea de câmp.
Terenul meu este de numai 700m², așa că nu aveam multe opțiuni posibile pentru amplasarea catargului, dacă nu aș dori fire de tip în mijlocul grădinii ....

Pe scurt, vă mulțumesc din nou, vă voi ține la curent cu restul ...
[Moderație Flytox]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124