Studiul de fezabilitate a energiei eoliene a 2kW acasă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 20:39

Nu, nu-l asculta pe Kenny-K, totul este greșit. Îl putem ierta pe Chatelot, el nu a studiat cremona: va înțelege.

Pe de altă parte, este imposibil să lase acest lucru să treacă:

dedeleco a scris:Fiecare cuvânt din chatelot16 își merită greutatea sfaturilor de ascultat, fără ofensare pentru Kenny-k [Moderație Flytox] care afirmă fără nimic în jur și arată fotografii cu clădiri etc ... !!

Da, aluminiul este vicios, cu multe morți de genul
https://fr.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Comet
ca urmare a oboselii metalelor peste mii de mici zguduituri
„aceste accidente se datorează oboselii metalelor”:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Fatigue_% ... %A9riau%29

mult mai serios pentru aluminiu decat pentru otel !!

Vântul este extrem de obositor.

În cele din urmă, vârtejurile și vârtejurile externe, chiar și de 2 ori mai mari, sunt încă perturbatoare prin reducerea puterii, pe o turbină eoliană, care are în plus un regulator slab eficient, care amplifică oscilațiile de viteză în loc să le stabilizeze !!

Lamele fine sunt pentru un vânt constant la o viteză fixă ​​de direcție bine fixată și cea mai mică fluctuație sau direcție de câteva grade distruge performanța.


nu, un exemplu foarte prost și total fals:

La 10'000m altitudine (-50 ° C):

- structura feritică a fierului ar deveni fragilă (mult mai mult decât metalul)
- oțelurile feritice recoapte, ar suferi de anomalii în limitele de elasticitate, ar amenința cu ruperea (gâtul).
- doar oțelurile austenitice rămân ductile.

Deci, metalul este destul de inutilizabil la altitudine pentru o structură (comparativ cu aluminiul), în plus, atunci când temperatura crește, rezistența metalelor scade. Aluminiu, se prelungește treptat ...

Pentru limita elastică (cea care privește covorașele în cazul acestui fir) aluminiu, fier, magneziu și titan sunt în aceeași categorie (cele mai performante metale 269 N.mm.Kg-1).

Aliajele de aluminiu au proprietăți mecanice chiar mai bune decât oțelurile obișnuite (pentru o densitate de aproape 3x mai mică de 2,7 Kg / dm3 VS) ... Prin urmare, nu este o erezie să faci un catarg de aluminiu dacă se presupune că metalul va trebui să absoarbă tensiunile datorate greutății proprii! in caz contrar [Moderație Flytox] catargul este un ansamblu de trei montanti asamblati de o structura cremona >>> ceea ce conferă întregului o rezistență titanică aproape indestructibilă. Deci cuvintele tale sunt o salată mare.

De fapt, nu este deci:
1) că metalul nu prezintă probleme de oboseală (dimpotrivă, a se vedea mai sus).
2) că alegerea aluminiului ar fi fost nepotrivită (altfel nu ar fi făcut nicio modificare, ar fi schimbat aliajul.)

Pentru a seta o limită admisibilă de oboseală (σf), aceasta se calculează luând în considerare solicitările maxime în funcțiune + factorul de siguranță.

Prin urmare, oboseala aluminiului în cazul acestui avion s-a manifestat din cauza unei dimensiuni defectuoase la punctul de rupere care a plasat piesa "dincolo de pragul admisibil" cunoscut - și nu pentru că aluminiul ar fi fost inadecvat sau din cauza oboselii aluminiului în legătură cu îmbătrânirea acestuia - în fiecare zi avioanele sunt supuse unor solicitări extreme, crescând la aprox. 10 de metri deasupra nivelului mării și descrescător la temperaturi de până la> + 000 ° C, chiar de mai multe ori pe zi fără daune. Trecând de la temperaturi tropicale la sol, la temperaturi de -40 ° C la altitudine de croazieră, atingând ∆ ° de aproape 50 ° C fără griji și asta timp de decenii ...

[Moderație Flytox]
Dernière édition alin Obamot 15 / 12 / 15, 20: 48, editate 1 ori.
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 15/12/15, 20:48

Hmmmm, trebuie să fi trecut de asta ...
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 15/12/15, 20:50

Într-adevăr, catargul nu trebuie să cântărească mai mult de 20Kg (4 bucăți de 2m conectate prin mâneci de 35 fixate) .... Am crezut că am specificat că l-am ales pentru greutatea sa ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 21:02

Într-adevăr, greutatea este un criteriu excelent. Tipul cremona de structură netezată elimină necesitatea unui mat mai masiv.

Totuși, să fie clar, nu validez catargul în raport cu sarcina pe care o poartă și nici cu solicitările la care este supus. Și cu atât mai puțin oferă o aprobare cu privire la limita admisă de oboseală în ceea ce privește sarcina transportată.

Spun doar că raționamentul prezentat mai sus este extrem de fals și nefondat.

De data aceasta am scăpat de micul joc de întrebări / răspunsuri. În primul rând, pentru că cupa este plină și lucrurile devin prea serioase. : Mrgreen: 8)
Dernière édition alin Obamot 15 / 12 / 15, 21: 04, editate 1 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/15, 21:04

[Moderație Flytox] n-am avut niciodată în mână o bucată sau sârmă de aluminiu pur, spartă la prima pliere, spre deosebire de un fir comun care este mult mai greu, dar care trebuie pliat de multe ori !!
[Moderație Flytox]
Acest catarg nu merge în vârful Everestului !!

[Moderație Flytox]

Aliajele sunt foarte numeroase, variabile, ascuțite, foarte studiate, alese pentru o utilizare precisă, iar pentru un circ, nu este pentru o turbină eoliană, care nu încetează să îndoaie catargul de mii de ori pe zi cu vânt. , mai ales pe suduri, mult mai dificil în aluminiu sau dural, în ceea ce privește aceste prime avioane cu oboseală subestimată în puncte critice !!
Chiar și acum, avioanele sunt foarte limitate în ceea ce privește timpul de zbor precis înainte de a schimba piesele solicitate în mod repetat.
Este necesară garanția producătorului de piloni, numărul de ore de îndoire, care poate fi foarte sever, dacă giulgiile se slăbesc puțin, o problemă reală este aproape inevitabilă !!


[Moderație Flytox]
Dernière édition alin dedeleco 15 / 12 / 15, 21: 10, editate 1 ori.
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 15/12/15, 21:05

Obamot a scris:Nu, nu-l asculta pe Kenny-K, totul este greșit. Îl putem ierta pe Chatelot, el nu a studiat cremona: va înțelege.


structura de zăbrele este soluția mea preferată pentru realizarea stâlpilor la fel de mult ca rame și macarale

https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89pure_de_Cremona

Nu am spus că aluminiul a fost zero și nu este bun pentru nimic ... Mi s-a întâmplat să folosesc aceste catarguri 6060 din aluminiu, știu ce este: 6060 = AGS, cel mai aliaj comun pentru toate profilurile extrudate

pentru a face stâlpi de turbină eoliană, soluția mea preferată este stâlpul de fier de înaltă tensiune din unghiul de oțel vechi, dar acesta este doar părerea mea și nu o impun

Nu-mi place foarte mult stâlpul subțire cu mantaua, aparent economic, dar dificil de asigurat siguranța acestuia ... Prefer pilonul destul de mare, bine triunghiular, ca un stâlp de înaltă tensiune, dar nu neapărat la fel de lat ca turnul efel
Dernière édition alin chatelot16 15 / 12 / 15, 21: 06, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 21:05

Vă rog, Chatelot, pentru o dată vă mulțumesc să nu adăugați mai multe! Nu are rost să punem un link pe cremona a posteriori: deja facut.

[Moderație Flytox]
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 15/12/15, 21:11

Este bine să clarificăm ...
Să știți că la 8 m învelișuri întinse, puteți să vă balansați cât doriți, catargul nu se mișcă puțin, așa că sunt încrezător.
În plus, sunt și voi rămâne foarte riguros în controlul uzurii sudurilor acestui material pe care îl folosesc mult timp.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/15, 21:14

[Moderație Flytox]
Razui bolul !!

La revedere !!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!

Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 17/12/15, 13:09

În caz contrar, tocmai m-am uitat la istoria invertorului sursă, dacă cel preconizat este acesta: http://www.aiger.fr/fr/inverseurs-sourc ... 15kva.html

nu va funcționa din 2 motive:
nu este destinat 96V (48V max opțional) iar dacă electronica este alimentată de baterii, aceasta va cauza un dezechilibru de încărcare în acumulator.
Deci, ar trebui să fim siguri că conexiunea la bateriile acestui dispozitiv este doar o măsurare a tensiunii cu impedanță ridicată (dar mă îndoiesc)

Dacă pot avea încredere în fotografii, nu există nicio legătură mecanică între contactoare și, văzând acest lucru de multe ori în cariera mea, se întâmplă adesea un stâlp de contactor care să se lipească.
Mă îndoiesc că acest tip de invertor sursă este aprobat pentru utilizarea pe rețeaua electrică franceză, deoarece dacă contactorul lateral al rețelei rămâne sudat există riscul de a trimite curent de la invertor la rețea (probabilitatea este foarte mică deoarece acest lucru ar trebui să se întâmple tocmai în cazul unei întreruperi a curentului electric, dar există posibilitatea => pericol pentru personalul care lucrează în rețea)

    Revin la invertorul sursă:
    Scopul meu este să mă conectez:
    -Ieșirea invertorului în 220V pe o parte în „sursă normală”
    -Sosirea FED în „sursă de urgență”
    -Diferențialul panoului electric (care include iluminat, rulouri, porți și prize puțin folosite) pe partea laterală a terminalului „utilizați”

    De ce invertorul sursă de 3,6KVA sau chiar 15KVA nu ar îndeplini această funcție (atâta timp cât nu cer mai mult de 3600W)
    Nu înțeleg pe deplin de ce și în ce cazuri contactorii ar rămâne?
    Și de ce nu vede Forhorse o problemă cu 96V a bateriilor mele, deoarece invertorul este conectat la comutatorul de transfer?

    Un alt punct, îmi rămăsese să pun un întrerupător de 63A între ieșirea bateriilor și intrarea invertorului.
    Este cu adevărat util?
    Suntem de acord că un întrerupător de curent alternativ protejează DC fără nicio problemă?
    Bateriile sunt de 12V / 150Ah, trebuie să iau un întrerupător de 150A?
    Am cheltuit 16mm², dimensiunea firelor nu ar fi suficientă pentru a mă proteja împotriva scurtcircuitelor?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 84