Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 17/12/15, 10:36

Niciun răspuns formal:

a) Nu am văzut niciodată un șarpe în grădina mea de 3 ani; Sunt, de asemenea, genul de suficient de înfricoșător!

b) în timp ce când am tăiat o grămadă veche de bușteni depozitați de-a lungul pădurii, de cealaltă parte a casei, de două sau de trei ori, am dat peste șerpi (cred) [tăiam câțiva metri cubi pe an, că ne-am întors; Poate că am depozitat 50 în timpul unei tăieturi chiar în fața maionului, înainte de infarctul meu!]

Deci sunt șerpi în jur.

c) Aș fi tentat să spun că, dacă pereții joși ai pietrelor uscate sau partea inferioară a grămezilor de lemn le oferă un habitat favorabil, o „grădină leneșă” nu le este potrivită. Materialul este prea compact. Nu sunt viermi. Ar trece peste.

Cred că au nevoie de un material cu o mulțime de "goluri" în care circulă, se furișează, se ascund ... Morman de pietre, morman de lemn, paleți, etc ...

Care menține o anumită umiditate (dar nu prea mult).

Și pot lua pilula pentru a se încălzi cu fața la soare ...

Să fie confirmat de alții care „mulcesc” ani de zile.

d) Aveam o orvetă, sub o bucată de traverse de cale ferată, la marginea grădinii, pe care obișnuiam să stau, să-mi contempl lucrul și să meditez (găsesc idei noi). . [pentru cei care nu știu, pufoiul este o șopârlă fără picioare!]

Din păcate, am luat o lovitură cu firul rotativ când am curățat marginile ...

Jos, puțin se știe, este un prețios asistent al grădinarului leneș (chiar dacă în prima secundă când îl vedem, avem o reacție necontrolată!): consumă în mod deosebit ... melci!


În această etapă, fără să fiu fals, aș fi tentat să spun: nici mai mult, nici mai puțin decât într-o grădină „obișnuită”.

Alte pareri?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 17/12/15, 10:52

Mi-a revenit gândindu-mă la căpșunile pe care mi le sfătuiți să plantez ... Pentru că Bunica a lăsat proliferarea căpșunilor, care au format un covor de 20 m² în acest loc și în timp ce culegea căpșunile, am dat peste ceva care a alunecat picioarele căpșunilor .. S-a speriat de zeul meu ... Incapabil să-l identific pe ocupantul localului ... L-am urmărit fără succes (probabil că se temea mai mult decât mine și a părăsit tabăra în timp ce eu Căutam o armă (lopată sau sapă) ... Și am lăsat căpșunile la zoziaux ... Așa că îmi păstrez sapa și fac grădină în ciorchini ... : Mrgreen: Și răspândesc în mod regulat amoniac în grădină? Import arici?
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 17/12/15, 11:20

Șerpii sunt, din câte știu eu, rare într-o grădină (cu excepția situației pe care o raportați: recuperarea unei grădini abonate care a devenit un pustiu).

Prezența regulată a omului (zilnic), sărăcia în „zonele plăcute pentru ei - ramuri, grămezi de pietre” etc ... îi vor determina să se stabilească în altă parte.

Pe de altă parte, orvetul este mult mai „sociabil”. Pe lângă experiența mea în grădina mea, îmi amintesc că tatăl meu a găsit-o și ea din când în când în sân (a cultivat aproximativ 1 ha, în scopuri comerciale, pe o pantă orientată spre sud-vest).

Evident, nu pot fi formal, dar a fost, fără îndoială, o orvetă de vânătoare de limaci care nu ar trebui să lipsească în jurul căpșunilor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 17/12/15, 11:27

Aș vedea ... Nu mă va împiedica să dorm ... Și din momentul în care integrez acest risc în practică este încă ușor să te protejezi de el ... Sunt animale relativ înspăimântător decât agresiv ... Până când vor ieși din ascunzătorile lor, fânul va fi împachetat ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 17/12/15, 12:28

Da.

Nu le „colțuiți”; lasă întotdeauna un spațiu pentru a scăpa ...

Faceți o primă trecere „zgomotoasă” (ștampilați-vă picioarele, ei ridică vibrațiile dacă memoria mea mă servește corect; dar sunt surzi) lăsând un spațiu mare de evacuare ...

Accidentele cu vipere sunt atunci când le calci sau, în cele din urmă, ești în drum spre „vizuina” lor ...

După părerea mea, nu creșteți riscul grădinărind cu fân.

Cu excepția mutării unei role stocate pentru o perioadă foarte lungă de timp?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 17/12/15, 13:20

De fapt, când lucram la fermă, aceștia erau în mare parte ridicați sub baloturile de fân grupate pe câmpuri înainte de a le ridica ...
Mă duc să urc într-un sit natural, mi s-a explicat că în cazul alpinistului avem foarte puțin de ce să ne temem de vipere pentru că pentru ei pericolul vine de sus ... Și că noi ... vine de jos ... mă tem de ziua când voi pune mâna pe un ... Într-adevăr, sunt foarte sensibili la vibrații, așa că, ștampilându-și picioarele, fug
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 17/12/15, 14:13

Viperele nu sunt alergători de maraton și, când aud zgomot, nu fug departe, ci caută imediat să se ascundă sub primul adăpost vin ...
Atunci când temperatura este relativ scăzută, cel mai mult se tem de un accident, pentru că atunci au dificultăți în a fugi ...
Nu cred că le place atât de mult stratul de fân ...

Orvetele au fost cândva foarte frecvente în grădini, dar timonul le-a fost fatal (sunt sigur că ar fi prozeliți entuziaști ai metodei voastre, V-).!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 17/12/15, 17:38

Viperele sau șerpii sunt prădători pentru șobolani aluni?
Am orvete în grădină, le plac grămezi de ramuri și margini groase de gard viu. Se pare că sunt din ce în ce mai puțini ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 17/12/15, 18:44

Did67 a scris:...

Accidentele cu vipere sunt atunci când le calci sau, în cele din urmă, ești în drum spre „vizuina” lor ...
...


Și chiar ! Pentru prima dată în viața mea (aventuroasă), am mers pe viperă în această vară, desculț în papuci, glezne oferite ....
A încercat doar să fugă, dar a fost blocată de piciorul meu, ceea ce mi-a atras atenția și m-a împiedicat să-ți pun greutatea pe acel sprijin neașteptat!
Mi-am ridicat încet piciorul, și ea a plecat încet, nu deosebit de tulburată.

Revenind la subiect, de acord cu toată lumea, fânul favorizează orvetele, nu viperele (cu aceleași rezerve ca și Did).
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 17/12/15, 19:09

Departe de reputația de agresivitate pe care mulți o proiectează asupra ei, viperele sunt destul de calme.
Am capturat una care căzuse dintr-o încărcătură agricolă din curtea mea și ea a lăsat-o să meargă frumos; Am băgat-o într-o pungă în timp ce așteptam să o eliberez și ea a așteptat cu răbdare *; când am pus-o pe marginea pădurii, într-un colț liniștit, a plecat fără nicio grabă ... 8)

* Câinele a venit să adulmece punga și să se enerveze pe ea fără să provoace o reacție! :?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 221