Info extractor de aer și conexiune pentru vmc cu debit dublu

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Info extractor de aer și conexiune pentru vmc cu debit dublu




de xxx74 » 31/12/15, 10:36

bonjour,

Am recuperat acest extractor de aer pe cazanul meu vechi și mi-aș fi dorit să îl folosesc ca insuflator sau extractor de aer pentru construcția mea viitoare a unui vmc cu debit dublu.

Ar putea cineva să-mi spună dacă acest tip de ventilator ar putea fi potrivit?

Și pentru ce sunt cele două fire violet și galben de pe a doua priză?

Iată fotografiile:

Imagine
Imagine
Imagine

Multumesc anticipat pentru ajutor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 31/12/15, 14:18

Da, ar putea fi potrivit dacă vmc nu este prea mare deoarece 35w nu sunt suficiente, așa că trebuie să verificați debitele și presiunile ... și zgomotul. Designul unei astfel de suflante nu este optimizat pentru zgomot ...

Vedeți, de asemenea, dacă este destinat pentru service continuu.

Pentru cele 2 fire unde au fost conectate? Mă aplec pentru o tăietură foarte sigură ...

Ps: indicarea utilului 11w este interesantă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 31/12/15, 14:44

Pe etichetă este marcat 35W și 11W. Nu este doar un motor cu 2 trepte, deci numărul de fire?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 31/12/15, 16:52

Singurul lucru pe care îl știu este că este vândut nou la 189 € ... Și a fost extractorul ventuzei cazanului meu rece cu gaz propan Hydroconfort 80 ...

Ghinion, nu-mi amintesc unde erau conectate cele două fire!

În caz contrar, încerc să-l vând pentru a cumpăra două vmc auto-reglabile.

În acest moment am o singură viteză vmc la XNUMX viteză, credeți că motorul ar fi interesant pentru proiectul meu cu dublu flux? Sau este mai bine să investiți în două vmc (sau higro b) auto-reglabile?

Ar fi interesant să urmărești un vmc de microwatt sau similar pentru consumul redus al motorului lor?

Vmc-ul meu ar fi la mansardă și ar trebui să extragă aerul din bucătărie, toaletă la parter + un duș și un duș la etaj.

Va trebui să furnizeze aer la 3 dormitoare chiar sub pod, plus camera de zi și dormitorul de oaspeți de la parter. Mi-aș fi dorit să inject și aer în subsolul meu ...

Cere prea mult?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 31/12/15, 18:25

Flytox a scris:Pe etichetă este marcat 35W și 11W. Nu este doar un motor cu 2 trepte, deci numărul de fire?


Nu, cred că este o indicație a randamentului:

35W electric
11W aeraulic
Sau randament de 31% :)

De aici și remarca mea cu privire la faptul că aceasta este o indicație interesantă!

Pentru că atunci când cunoaștem puterea reală a aerului este mai ușor să știm dacă va fi suficientă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 01/01/16, 16:00

s-ar lua în vedere încotro se îndreaptă aceste fire.
este posibil ca aceste fire să fie utilizate pentru a da o indicație a vitezei de rotație a plăcii electronice, motorul fiind controlat de tensiune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 01/01/16, 16:30

pe etichetă este scris
Condensator 3microFarad 220v și, prin urmare, acest motor asincron funcționează doar cu un condensator adecvat de 3 microFarad, foarte probabil conectat la aceste 2 fire, pentru a fi verificat, pentru a-l face să funcționeze, ca majoritatea circulatoarelor de aer comerciale, precum cele pe care le am Am fost pentru seminee sau cositoare 17microFrd.

http://djelectro71.e-monsite.com/pages/ ... rrage.html

http://www.epsic.ch/pagesperso/maccaudo ... autres.pdf

http://www.volta-electricite.info/artic ... r&pg=10998

etc ......
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/01/16, 09:02

Un VMC cu flux dublu funcționează 24 de ore pe zi, eficiența și tăcerea sunt importante.
Chiar dacă 1 Watt irosit reprezintă doar 1,5 € pe an ...
Pe VMC-ul meu, motoarele sunt curent continuu fără perii.

Vă reamintesc că trebuie instalat un CMV cu debit dublu în volumul încălzit.
Prin urmare, pivnița și mansarda trebuie evitate. O pivniță, o încăpere de depozitare sau un dulap sunt de preferat dacă nu sunt alăturate unui dormitor sau alt living.
Fixarea trebuie să fie îngrijită, ideal pe blocuri silențioase pentru izolare fonică.
Accesul la cutia de filtrare trebuie să fie ușor, de preferință la înălțimea sânului pentru înlocuirea filtrelor care trebuie efectuate de cel puțin 2 până la 3 ori pe an ...
Acesta reprezintă un buget care depășește cu ușurință 100 € la care trebuie adăugați aproximativ 50 € pentru consumul de energie electrică.
Pentru noua admisie de aer, o prefer sub acoperiș și ușor accesibilă pentru curățarea grilei pe care adaug un filtru grosier care oprește insectele și altele care nu vor ajunge în cutia de filtrare. Acest lucru scade necesitatea aspirării acestuia la schimbarea filtrelor.

Ultimul punct important, nu uitați să scurgeți condensul.
Mi-am instalat VMC în toalete pentru a profita de evacuarea existentă. : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 02/01/16, 11:46

Ce alternativă există la un CMV, atunci când proprietarii nu-l doresc? Există vreo cale? De exemplu prin utilizarea convecției produse de o sobă de masă. Mă gândeam să fac o intrare de aer printr-o fântână canadiană către șemineu (sau nu departe) și pentru extragerea aerului „murdar” o bobină mare din oțel inoxidabil care să recupereze ceea ce poate ...? Și evacuarea printr-o deschidere ad hoc într-un perete de la parter?

(Casă de peste un secol, 300m2, cu planificată: vată de rocă de 200mm în fațada ITE și vată de celuloză de 300mm sub acoperiș. Lucrările încă nu au început totul este încă posibil) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28

Re: informații despre extractor de aer și conexiune pentru vmc double fl




de simplino » 02/01/16, 14:28

xxx74 a scris:bonjour,

Am recuperat acest extractor de aer pe cazanul meu vechi și mi-aș fi dorit să îl folosesc ca insuflator sau extractor de aer pentru construcția mea viitoare a unui vmc cu debit dublu.

Ar putea cineva să-mi spună dacă acest tip de ventilator ar putea fi potrivit?

Și pentru ce sunt cele două fire violet și galben de pe a doua priză?

Iată fotografiile:


Imagine

Multumesc anticipat pentru ajutor.


Un CMV unic sau cu două căi (mai bun, dar mult mai complex cu filtre și să nu piardă căldura) este utilizat pentru a reînnoi aerul dacă este necesar, când este purpuriu, fie prea umed, fie poluat și, prin urmare, trebuie să fie acționat la minimum necesar, în funcție de umiditatea măsurată (printr-un higrometru) și manual dacă vă poluați locuința , bucătărie arsă (acroleină), vopsele, ignifug cu brom în canapele sau fotolii, sau solvenți periculoși, antifungici, pesticide, pe grinzi de lemn sau în păduri, în special aglomerate etc.

Acest extractor are un debit destul de scăzut, așa cum indică cele 3 micro-Farad, bune pentru un flux nu prea mare, câteva camere, dar nu o casă mare poluată și este posibil să-l faceți să funcționeze mai lent cu electronica de control pentru mai puțin de zgomot, depinde în principal de structura suportului său, (cauciuc mai bine).

Pentru a răspunde cu precizie:

pe etichetă este scris
Condensator 3microFarad 220v și, prin urmare, acest motor asincron funcționează numai cu un condensator adecvat de 3 microFarad, cel mai probabil conectat la aceste 2 fire, pentru a fi verificat, să-l rulez, ca majoritatea circulatoarelor de aer comerciale, precum cele pe care le am pentru coșuri de fum sau motoare de tuns iarba de 17microFarad.

http://djelectro71.e-monsite.com/pages/ ... rrage.html

http://www.epsic.ch/pagesperso/maccaudo ... autres.pdf

http://www.volta-electricite.info/artic ... r&pg=10998

etc ......

Toate cu condensator:
http://www.expertbynet.fr/fr/456-moteur-de-bruleur

1 condensator Farad care conține 1Coulomb sub 1 volt sau care sub 1 volt furnizează descărcări 1A într-o secundă, electrolitic mare, tantal sau aluminiu (Al ieftin, mai puțin bun care moare mai repede).

Ar putea fi necesară reînnoirea condensatorului, după ce s-a uscat în 18 ani?
Vedeți vânzătorii de electronice, Conrad, Radiospare, Sélectronics etc.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 417