Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 10:56

Mulțumesc pentru modestia cuvintelor tale.

Și mai presus de toate, calitatea și claritatea propunerilor dvs.!

Expresia „Mai mult decât organic” este explicată în fir. Încă trebuie să ai curiozitatea să citești mai întâi înainte de lătrat ...

Subiectul acestui fir este grădinăritul fără prelucrare. Vă mulțumim că ați citit prima pagină (și, din păcate, nu ați primit-o! Se întâmplă celor mai buni).

Din moment ce știi atât de mult, atât de bine mai bine decât noi, știu propuneri concrete referitor la grădinărit fără prelucrare, bazat pe experiențe reale. Și vom discuta despre asta.


Invit trollers de toate dungile să meargă la trolling în altă parte ... Altfel, îmi voi folosi drepturile de administrator.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 11:00

Macro a scris:
Did67 a scris:Și deja vii active, dacă am văzut corect? (și în casa mea, ei roiesc zmeura de rădăcini!): vindeți timonul și cumpărați capcane!


Evident, aici este o înțărcare a aluniței ... A rămas sub iarbă tot anul trecut (motocositoarea a gustat bine) și nu s-a aventurat în zona cultivată cu motocultorul ... cumpărați capcane pentru cârtițe Mi s-a recomandat aceste Investiția nu este uriașă și are avantajul că nu trebuie să redeschidă galeriile pentru a vedea dacă s-a declanșat. Ar fi eficient și pentru șobolanii aluniți ... Dar odată ce grădina este acoperită cu tot acest fân și mulci, mă îndoiesc că voi fi suficient de inteligent pentru a-i putea prinde ...

http://www.mon-ami-baptiste.com/boutiqu ... -1763.html


Dacă este vorba de alunițe, într-adevăr nu este nevoie să vă faceți griji.

Va fi interesant să vedem eficacitatea acestor capcane pe șobolanul aluni, deoarece, într-adevăr, este mult mai ieftin decât cele pe care le am.

Sub masca de mulci, așa cum am indicat deja, trebuie să-i „atrageți” pentru a rădăcini legumele care le plac și, în acel moment, să le prindă la acel nivel. Cu capcanele mele, funcționează foarte bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 04/01/16, 11:06

rafale a scris::?: econologie :?:
Am probleme cu citirea titlului subiectului ...

oamenii și nevoia lor de control constant :se încrunta:

Alunițele sunt foarte utile într-o grădină de legume, trebuie doar să accepți câteva pierderi, doar să te întorci la natură pe care spui că vrei să o protejezi ...

„Grădinăritul mai mult decât organic”, un titlu pompos cu o pretenție fără nume atunci când vrei doar să controlezi natura pentru profitul tău exclusiv.

Lupta ta este nesfârșită, deoarece orice sistem dezechilibrat necesită o succesiune de „dăunători”

Și ce zici de arat ... nu ești mai organic decât produsele de răscruce cu același nume!


Aceste alunițe nu se află în grădina de legume, ci sub partea ierboasă pe care trec iarba mașina de tuns iarba; mașină de tuns pe care o petrec timpul reparând în urma pagubelor cauzate de tunderea movilelor ... Pentru arat .. .Dacă urmărești subiectul, am decis să mă eliberez de el ... Și pentru organic ... Nu cumpăr ... Grădinăritul mai mult decât organic, de fapt titlul este probabil nu mai mult adaptat dat fiind că nu lăsăm natura să facă totul singur, am adus fân (străin) din mărunțirea ramurilor (pe care le-am tăiat și sfărâmat, așadar, este o contribuție externă) și că nu vom aștepta varză roșii fasole ceapă sau pepeni vin să crească acolo singuri ... Din momentul în care vrem să cultivăm o grădină de legume dacă vrem să obținem un rezultat, trebuie să oferim înseamnă ... Vecinii mei folosesc metode mai puțin prietenoase cu mediul decât mine ... Și astfel dăunătorii aterizează la mine acasă, ceea ce i-a lăsat liberi să aterizeze câțiva ani ... Dacă Did ar fi lăsat accesul liber la mistreți, nu ar fi fost vorba de o cotă donată naturii, ci de o distrugere totală a fructelor nelucrării sale ... Dar gratuit pentru tine pentru noi prezintă creații de grădini de legume mai virtuoase, mai respectuoase față de mediul înconjurător decât ceea ce Didier ne prezintă aici și ne încurajează să facem ... Gata cu erbicidul, mai multă muncă a pământului, fără îngrășăminte chimice ... și recolte ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 11:41

îmi pare rău că am fost atât de incisiv, mea-culpa ...
dar arătarea personalului tău (administrator) când nu cred că jignesc mi se pare puțin justificată ...

Fac permacultură sau încerc să mă apropii de ea, experimentez: cultura sălbatică, organizată în parter și movilă autofertilă (TOP-ul conform primelor rezultate)
Îmi place că orice grădinar a vrut să controleze totul, de la insecte la mamifere ... o luptă nesfârșită, prietenul meu se ridică dimineața pentru a colecta toate melcii și melcii ... Am blestemat „îți pierzi timpul, cum vrei să că prădătorii lor se așează dacă le scoți toată prada "
încetul cu încetul, ea a rezistat dorinței sale de a interveni și întrucât, ca prin magie, prezența lor a devenit neglijabilă în culturile noastre.
Am observat fără îndoială apariția unui număr semnificativ de stafiline, cel mai bun prieten al grădinarului!

pentru alunițe, ele aerează solul, reglează viermii de sârmă, larvele de gândaci (super prădător al rădăcinilor plantelor dvs.), melci, greieri (care au, de asemenea, un anumit interes) și altele, ne oferă un pământ de excelență pentru răsadurile noastre.
Daunele lor sunt mai mult decât limitate, avantajele lor neprețuite.
reglarea, se face prin prădătorii lor, instalează un biban înalt de 3 m pentru rapitori, lasă grămezi de lemn, gard viu pentru prădătorii de suprafață ...
după eliminarea sa încep adevăratele probleme. Într-adevăr, prezența aluniței ocupă terenul ; dispariția sa lasă o rețea neocupată și bine structurată de galerii care atrage rapid alte animale care sunt mai problematice pentru culturi

în cele din urmă, trebuie să te gândești la echilibru pentru a cultiva fără a obosi prin acceptarea unor pierderi sau inconveniente „estetice” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 11:55

Macro a scris:
Grădinăritul mai mult decât organic, este posibil ca titlul să nu fie cel mai potrivit, deoarece nu lăsăm natura să o facă singură ...


Nu.

M-am explicat pe acest subiect: „organic” înseamnă „etichetat organic”, deci etichetat „AB”. Deci, în sensul des auzit la cine în oraș: „Mănâncă, e organic”!

Agriculturii „organice” este permis să folosească îngrășăminte dacă sunt naturale (fosfați, potasiu), pesticide dacă există, inclusiv sulfat de cupru, care este o otravă de durată în sol (cupru) ... Este un avans clar în comparație cu agricultura „convențională” ...

Fără a folosi îngrășăminte, chiar naturale sau sulfat de cupru („amestec Bordeaux”) sau anumite pesticide etichetate „autorizate în organice”, am rezumat acest lucru în formula scurtă - deci fără nuanțe - folosită în titlu : „mai mult decât organic” ... Citește „mai mult decât AB”

În ceea ce privește echilibrul natural, recitiți pagina 71 și următoarele: nici o „grădină” nu se află în „echilibru natural” absolut. În climatele noastre, sistemul biologic în echilibru este o „pădure climax” ... Deci, chiar și o grădină condusă în permacultură sau o „pădure hrănitoare” sunt sisteme „antropizate” - deci deviate de la echilibrul natural.

Și felul în care grădinesc este. Este un fapt [în legătură cu permacultura, între îngroparea trunchiurilor, aducerea înapoi a solului etc. și acoperirea solului cu fân așa cum fac eu, totuși mi se pare greu să „clasific” ceea ce este mai puțin natural !].

Dar este semnificativ mai puțin decât o grădină „organică”.

Și, evident, considerabil mai puțin decât o grădină tradițională (timon, tratamente, îngrășăminte ...).

Dar reamintesc încă o dată că elementul fundamental al abordării mele este „produce maxim în timp ce lucrezi cât mai puțin posibil ".
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 12:30

gunther a scris:
Imagine


Imagine


Am găsit doar reînnoirea de pus. Când te gândești?


Recuperarea dvs. este „destul de matură”; va rezista puțin mai bine decât tăieturile de iarbă. Deci, mai bine decât credeam!

Stratul este abia suficient de gros ! Odată împachetat de ploaie (și de zăpadă dacă există), va fi, cred, cam strâmt!

Nu pui niciodată prea mult. Dar este ușor să nu fi pus suficient și, prin urmare, să ai terenul gol de la sfârșitul lunii mai / mijlocul lunii iunie. Și, prin urmare, buruienile care vor apărea și care vor profita de condiții favorabile: umiditate, fertilitate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 12:45

rafale a scris:îmi pare rău că am fost atât de incisiv, mea-culpa ...
dar arătarea personalului tău (administrator) când nu cred că jignesc mi se pare puțin justificată .....


Citatul tău: "Grădinăritul mai mult decât organic ", un titlu pompos cu o pretenție fără nume ... este de o eleganță rară, pentru cineva care ajunge după 100 de pagini pe care nu s-a deranjat să le citească.

Și ce zici de: „Și ce despre arat .... nu ești mai organic decât produsele de răscruce cu același nume!. Nu știu ce insultă este pentru tine! Pentru mine nu am perceput-o ca pe ceva foarte complementar, având în vedere ce cred despre „organicul” Carrefour ... Probabil că nu avem aceleași valori ???

Așa că prefer să fiu clar și voi fi:

a) dacă există contribuții la baza experiențelor et fără exprimarea judecăților despre ceea ce fac reciproc : Bine ati venit

b) dacă urmează să continue pe calea pe care ați urmat-o în cele două citate de mai sus, care sunt, fără abatere, judecăți simple - pe lângă contradicția a ceea ce este scris despre arat ! - Mi-aș folosi drepturile de administrator [prea multe fire devin „ilizibile” pentru că două sau trei persoane le poluează]; și, prin urmare, prefer să previn!

c) fiecare este liber să creeze firele pe care le dorește și subiectele care sunt importante pentru ei (de exemplu despre permacultură - aici nu este subiectul); econologie este foarte liberală din acest punct de vedere! Cu atât mai multe motive pentru a modera în mod corespunzător poluatorii ...

Așa că încadrez subiectul:

- cum se produc acasă legume „sănătoase” (celebrul „mai mult decât AB”); de aceea aproape fără tratament (chiar dacă sunt autorizați în „organic”)
- fără a obosi sau când nu ai mult timp, deci fără să sapi, fără să sapi, fără să sapi ...
- în timp ce mizăm pe cât posibil pe cunoștințe referitoare la ciclurile biologice ale solului, referitoare la ființele vii din sol ... [Înțeleg „cunoaștere” și nu „spunem că ...„ și alte credințe ” ]

Pe aceste baze, se poate discuta totul, dar pe baza realizărilor [din nou, mulți „teoreticieni” poluează o mulțime de fire - nu au făcut niciodată nimic, dar știu totul; devine rapid plictisitor pentru cei care o fac și uneori se prăbușesc! ; acest fir vrea să fie opusul, de aici abundența fotografiilor]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 13:04

rafale a scris:
Fac permacultură sau încerc să mă apropii de ea, experimentez: cultura sălbatică, organizată în parter și movilă autofertilă (TOP-ul conform primelor rezultate)
Îmi place că orice grădinar a vrut să controleze totul, de la insecte la mamifere ... o luptă nesfârșită, prietenul meu se ridică dimineața pentru a colecta toate melcii și melcii ... Am blestemat „îți pierzi timpul, cum vrei să că prădătorii lor se așează dacă le scoți toată prada "
încetul cu încetul, ea a rezistat dorinței sale de a interveni și întrucât, ca prin magie, prezența lor a devenit neglijabilă în culturile noastre.
Am observat fără îndoială apariția unui număr semnificativ de stafiline, cel mai bun prieten al grădinarului!

pentru alunițe, ele aerează solul, reglează viermii de sârmă, larvele de gândaci (super prădător al rădăcinilor plantelor dvs.), melci, greieri (care au, de asemenea, un anumit interes) și altele, ne oferă un pământ de excelență pentru răsadurile noastre.
Daunele lor sunt mai mult decât limitate, avantajele lor neprețuite.
reglarea, se face prin prădătorii lor, instalează un biban înalt de 3 m pentru rapitori, lasă grămezi de lemn, gard viu pentru prădătorii de suprafață ...
după eliminarea sa încep adevăratele probleme. Într-adevăr, prezența aluniței ocupă terenul ; dispariția sa lasă o rețea neocupată și bine structurată de galerii care atrage rapid alte animale care sunt mai problematice pentru culturi

în cele din urmă, trebuie să te gândești la echilibru pentru a cultiva fără a obosi prin acceptarea unor pierderi sau inconveniente „estetice” ...


Deci, ia-ți probleme să citești totul.

1) Nu cred că movilele sunt „vârful”: prea multă muncă complet inutilă; și unele dezavantaje din punctul de vedere al ciclurilor de viață ale solului ...

Mă întreb care observator a văzut movile formându-se în sălbăticie (în afară de barajele de castor, dar acestea nu fac grădină).

Dar este o modă care este la modă. Recunosc înfrângerea. Împotriva buzz-ului, rațiunea este ineficientă.

[nici nu este catastrofal - nu citiți ceea ce nu am scris, cu excepția cazurilor de imbecilități așa cum am văzut pe net: movile de beton, cu materie organică fermentabilă îngropată , pe scurt, un metanizator în mijlocul naturii, etc ...

2) Nu lupt cu alunițe.

Pe de altă parte, sunt victima unor atacuri extrem de severe ale șobolanilor aluni (există o fotografie pe acest fir, undeva). Și acolo, în 2014, pe 24 de țelină a plantat și a devenit magnific: niciunul! Toate pufele! Toată pătrunjelul a fost eradicat în 2014. Nu mai este vorba de împărtășire!

În siturile sensibile, unde se stabilește această specie, este fără speranță cu această metodă (acoperirea solului) dacă nu luptăm.

Aceste animale cresc exploziv sub mulci și cu hrană. Un cuplu în primăvară este probabil în jur de 1 în toamnă! Iarna, roșesc rădăcinile copacilor și arbuștilor pe moarte.

Te vei uita la fotografii: sunt în mijlocul desișurilor, de-a lungul pădurii. Mă uit la păsările de pradă care se învârt în jur. Noaptea, aud bufnițe ... Și șobolanii aluni (sau pomi) abundă!

Deci, da, mă lupt. În plus, sunt departe de a eradica. Mi se pare dificil să stabilizez populația, astfel încât să am pagube relativ mici (și nu descurajante).

În timp ce puneam un gard împotriva unei turme de mistreți, care mi-a întors grădina în căutarea viermilor - principalii mei aliați - și a dozei, care mi-a ras căpșunile.

Trebuie să spun că sunt la marginea pădurii.

3) Pe melci, aceeași observație ca a ta, cu excepția foarte devreme în primăvară, când stafilinele nu sunt încă active și deja melci (așa că îmi protejez cele mai sensibile răsaduri - morcovi de exemplu - cu Ferramol, atunci echilibrul natural face restul).

4) Cresc afide pe plante ornamentale de la marginea grădinii de legume, pentru a-mi dezvolta „creșterea naturală a cocoșelor și a altor auxiliare” ...

5) Veți citi (dacă vreți) acel 50 sau 70 de pagini de mai sus, am scris deja că sunt dispus să le împărtășesc prădătorilor (dar să nu le las totul în seama lor) ...

Deci, sincer cred că v-ați supărat degeaba!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 15:14

pentru movile, am descoperit, dar mai presus de toate permit crearea unui microclimat prin versantul est-vest, crearea diferitelor zone de hidratare (sus-jos) cu anumite avantaje pentru a oferi fiecărei condiții optime de dezvoltare.

Mă întreb care observator a văzut movile formându-se în natură

Nu cred că dezbaterea se poate opri la acest tip de reflecție dacă nu cine a văzut deja rânduri de morcovi crescând natural într-un rând drept sub un covor de fân :?:

Nu sunt convins de interesul mulcirii, în afară de ușurința sa de implementare ... cel mai mare defect al său explică problema proliferării șoarecilor de câmp, a șobolanilor aluni și a altor insecte pe care nu mai trebuie să le pună descoperit pentru a tranzita, volii mici trebuie să se disperseze în jurul vârstei de o lună, data medie a speranței de viață, foarte puțini merg în mod normal până la 2 ani, încă o poveste de echilibru natural, departe de orice intervenție 'un grădinar.

Nu fac paie, folosesc buruienile pentru a crea o acoperire de pământ vie, abordarea mea este selectarea celor pozitive (trifoi de exemplu) prin eliminarea celorlalți, din nou este foarte încurajator, deoarece controlul buruienilor este, odată cu anotimpurile, din ce în ce mai puțin de practicat, buruienile selectate luând locul, evitând întoarcerea celorlalți.

mulcirea perturbă ciclul azotului, care este esențial pentru faza de creștere a plantelor. prin urmare, vegheați întotdeauna la apariția „foamei de azot”, practic inexistentă fără mulci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 16:12

rafale a scris:pentru movile, am descoperit, dar mai presus de toate permit crearea unui microclimat prin versantul est-vest, crearea diferitelor zone de hidratare (sus-jos) cu anumite avantaje pentru a oferi fiecărei condiții optime de dezvoltare.


Acest lucru nu este greșit.

dar:

a) există modalități mai ușoare de a crea microclimate (unele plante umbresc altele), garduri vii etc.

b) la fel pentru hidratare; La rândul meu, un grădinar leneș, dar „fără o metodă fixă”, nu exclud irigarea prin picurare din apa de ploaie stocată ...

Butte au, de asemenea, dezavantaje:

a) lucrează pentru implementarea lor

b) perturbarea vieții solului în timpul așezării (cum ar fi aratul sau săpatul)

c) trebuie întreținute (pe termen lung).

Deci ieșiți pentru mine (din motive de lene).

Ai dreptate cu privire la faptul că nu vedem rânduri de morcovi. Pur și simplu, nu pretind că practic o „metodă naturală”, spre deosebire de majoritatea permaculturalistilor. Doar o metodă leneșă și „mai mult decât organică” ...

Liniile îmi ușurează (puțin) munca: tăiați fânul pentru a semăna în brazde, liniile de picurare etc ... Altfel, nu aș face.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 328