Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 16:38

Cert este că toată lumea se mulțumește cu aceste mijloace, nevoi, dorințe... cel mai important lucru fiind să respectăm solul și viața lui invizibilă pentru ochii noștri.
Orice intervenție a omului tinde să dezechilibreze ecosistemul, dar până la urmă nu uit că facem parte din el, prin urmare influența noastră poate fi considerată „naturală”.

Mulcirea este mult mai eficientă și mai respectuoasă cu solul decât mulți dintre vecinii noștri care din păcate: arat, buruieni cu produse minune din industrie și își datorează rezultatele „superbe” doar plantelor tratate cu hormoni pe care le cumpără din supermarketuri și litrilor. de apă pe care o risipesc în fiecare seară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 16:40

rafale a scris:
Nu sunt convins de interesul mulcirii, în afară de ușurința sa de implementare ... cel mai mare defect al său explică problema proliferării șoarecilor de câmp, a șobolanilor aluni și a altor insecte pe care nu mai trebuie să le pună descoperit pentru a tranzita, volii mici trebuie să se disperseze în jurul vârstei de o lună, data medie a speranței de viață, foarte puțini merg în mod normal până la 2 ani, încă o poveste de echilibru natural, departe de orice intervenție 'un grădinar.

Nu fac paie, folosesc buruienile pentru a crea o acoperire de pământ vie, abordarea mea este selectarea celor pozitive (trifoi de exemplu) prin eliminarea celorlalți, din nou este foarte încurajator, deoarece controlul buruienilor este, odată cu anotimpurile, din ce în ce mai puțin de practicat, buruienile selectate luând locul, evitând întoarcerea celorlalți.

mulcirea perturbă ciclul azotului, care este esențial pentru faza de creștere a plantelor. prin urmare, vegheați întotdeauna la apariția „foamei de azot”, practic inexistentă fără mulci


1) Da. Înmulțirea șobiilor de pământ este consecința a două lucruri: un sit natural foarte favorabil (toate pajiștile naturale de aici, de-a lungul pădurii, sunt infestate! Voi face fotografii în primăvară) și, de fapt, faptul că ofer loc. si imbarcati! Așa că înmulțesc problema!

Acest lucru a fost descris mai sus.

Acolo suntem de acord.

Dar având în vedere „non-muncă” în ceea ce privește pregătirea și întreținerea grădinii mele, capcana este o activitate care:

a) nu ma soca: refac un echilibru pe care l-am deranjat

b) nu ocupă mult timp: o excursie de dimineață și de seară în grădină pentru a vedea dacă capcanele au fost declanșate; goliți-le și reînarmați-le... De multe ori în același timp cu recoltarea... Nesemnificativ în comparație cu lucrul solului într-o grădină clasică.

2) Mulcirea în fân nu perturbă ciclul azotului. Ceea ce descrieți este faptul că mai multe „mulci” celulozice și mai ales mai lemnos (BRF).

Nu am foame de azot si cred ca toti cei care au mulcit cu fan vor posta fotografii si vom vedea starea vegetatiei lor.

Are și alte avantaje față de mulcire: fertilizare „naturală” (descompunerea ei eliberează toate elementele, inclusiv oligoelemente), acoperire permanentă a solului (protecție împotriva ploii și soarelui), hrană pentru râme... și ușurință (dacă poți obține „role”. „, derularea este o joacă de copii...).

3) Dar, de fapt, „cultivarea mulciului”, prin selectarea buruienilor, este o cale la care mă gândesc și eu. E putin mai greu...

Acesta este, sunt complet de acord cu tine, „finalul” acestei abordări.

În general, asociațiile de plante (fie legume-legume, legume-flori, legume-buruieni) este un subiect la care mă gândesc, dar nu am încă suficiente cunoștințe fitosociologice.

Puținul pe care l-am citit nu a fost întotdeauna concludent. Trebuie spus că și acolo, din păcate, multe promisiuni (sau scrieri) sunt exagerate: citind se poate crede că e suficient să pui prazul lângă nu știu ce și nu mai e nicio problemă. Natura este, din păcate, puțin mai complexă...

Acest lucru nu înseamnă că nu există relații și limbaj complexe ale plantelor (în special prin gaze) care să merite explorate. Încă nu am avut timp să merg departe... Așa că tac.

Deocamdată, observ și o fac... cu ușurință! Nu vorbesc despre asta aici pentru că nu sunt la curent și nu vreau să propagă „idei bune false” care nu ar fi suficient de sigure. Sau tehnici care nu ar fi reproductibile de marea majoritate.

Am explicat în altă parte că prefer să „mișc puțin mulți oameni” decât să propun mai multe soluții „ultra” pe care doar o foarte mică minoritate le va adopta. Impactul final mi se pare mai mare.

În acest sens grădina mea seamănă cu o grădină „clasică” dar este accesibilă persoanelor care nu au timp, care doresc produse fără pesticide (sau aproape), cultivate fără îngrășământ, cu recolte abundente, totul fără niciun efort. .

Acest lucru îi interesează pe unii (mai ales în rândul oamenilor care abandonează grădina de legume, din „lipsă de timp”, după două-trei încercări nereușite de primăvară care s-au încheiat cu multă cheltuială, în parcele invadate de buruieni și o recoltă slabă... ).

Și asta îi dezamăgește pe alții (în special pe permacultori)...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 16:49

rafale a scris:Cert este că toată lumea se mulțumește cu aceste mijloace, nevoi, dorințe... cel mai important lucru fiind să respectăm solul și viața lui invizibilă pentru ochii noștri.
Orice intervenție a omului tinde să dezechilibreze ecosistemul, dar până la urmă nu uit că facem parte din el, prin urmare influența noastră poate fi considerată „naturală”.



1) Cuvântul „dorință” este important. Și prea uitat. De aceea îmi bat joc de mine folosind porecla „grădinar leneș”...

Pe de altă parte, respect ciclurile naturale și viața invizibilă, pe care le cunosc. Pregătesc câteva „articole” pentru acest thread...

Mai sus, puteți vedea deja bacterii, râme, micorize...

2) Chiar dacă în sensul strict al ecologiei, omul face parte din ecosistemul „grădină”, considerând acțiunea lui ca fiind naturală mi se pare periculoasă și deschide ușa tuturor abuzurilor: îngrășăminte, pesticide, viermi de distrugere... ar deveni atunci o acţiune „naturală”.

Prefer să rezerv termenul „natural” pentru mecanismele independente de mâna omului.

Deci consider ca gradina mea nu este naturala. Este un ecosistem antropizat „mai mult decât organic AB”, fără prelucrare a solului etc... care îmi produce legumele, care îmi digeră deșeurile organice, care este relativ echilibrat în comparație cu o grădină a unui grădinar „chimic”, dar relativ dezechilibrat în comparație cu un ecosistem de punct culminant care s-ar dezvolta în locul lui (un tuf, apoi o pădure)...

Trebuie doar să fiți de acord asupra definițiilor!
Dernière édition alin Did67 04 / 01 / 16, 16: 54, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 16:53

rafale a scris:
Nu fac paie, folosesc buruienile pentru a crea o acoperire de pământ vie, abordarea mea este selectarea celor pozitive (trifoi de exemplu) prin eliminarea celorlalți, din nou este foarte încurajator, deoarece controlul buruienilor este, odată cu anotimpurile, din ce în ce mai puțin de practicat, buruienile selectate luând locul, evitând întoarcerea celorlalți.



Fotografiile ar fi, fără îndoială, de interes pentru cei care vor să meargă mai departe (inclusiv pe mine, după cum am scris).

De asemenea, spuneți-ne ce produceți, pe ce suprafață etc...

Pentru a afla dacă aceasta este doar o „experiență sandbox” sau ceva mai semnificativ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:




de izentrop » 04/01/16, 17:58

Bună ziua și bine,
Did67 a scris:
rafale a scris:Nu fac paie, folosesc buruienile pentru a crea o acoperire de pământ vie, abordarea mea este selectarea celor pozitive (trifoi de exemplu) prin eliminarea celorlalți, din nou este foarte încurajator, deoarece controlul buruienilor este, odată cu anotimpurile, din ce în ce mai puțin de practicat, buruienile selectate luând locul, evitând întoarcerea celorlalți.
Dar, de fapt, „cultivarea mulciului”, prin selectarea buruienilor, este o cale la care mă gândesc și eu. E putin mai greu...

Acesta este, sunt complet de acord cu tine, „finalul” acestei abordări.
Este mult mai multă muncă, într-adevăr. În plus, pentru ca legumele să crească corect, trebuie să li se ofere un spațiu de locuit. Prea multă concurență rădăcină trebuie să fie dăunătoare? Îți petreci timpul prășind? Rafale, ce faci cu morcovii tăi, de exemplu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 18:03

pentru grădina mea de legume, este între cutia cu nisip și terenul de fotbal : Lol:

mai serios, în jur de 200 m² de producții variate și foarte clasice, varză, morcovi, salate, roșii, țelină, păstârnac, cartofi, sfeclă etc... multe flori, comestibile sau nu.

pentru fotografii o sa vedem maine daca am timp, dar la mijlocul iernii e cam zona, o sa incerc sa le iau pe cele mai semnificative...

cert este că nu este la fel de ușor ca mulciul pe care l-am practicat înainte și că va necesita totuși multă muncă pentru ca „experiența” să aibă sens, în orice caz este mai plăcut și mai viu decât mulciul care rămâne. cel mai simplu si cel mai putin laborios!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 19:05

Eu și partenerul meu încă experimentăm, suntem departe de măiestrie, anul acesta a fost doar al 3-lea an de producție așa că rămânem foarte umili și departe de a da lecții... (în afară de alunițe, că e atât de drăguț : Hopa: )

La rădăcinoase, de exemplu, este foarte spinoasă și, să fiu sinceră, este mai degrabă medie, în afară de păstârnac, care este foarte puternic, morcovii au dificultăți să atingă o dimensiune respectabilă, cu excepția movilei, observăm că au dificultăți. ajungând în adâncuri. Mai mult prin duritatea solului pe care nu-l lucrăm și care se așează decât concurența cu alte rădăcini.
Pentru celelalte plantații avem rezultate bune dar de multe ori cu întârziere, pentru că încă ne gestionăm prost plantele pe care le semănăm în ghivece pentru a le replanta, anul acesta va fi cel bun : Mrgreen:

Trifoiul alb este mai degrabă târâtor ca mușcata sălbatică, formând smocuri de rădăcini ici și colo. Primavara scoatem cu usurinta muscata pentru a limita competitia, semanam sau plantam in locul lor, lasam trifoiul care apoi acopera restul solului lasat gol oferind azot suplimentar.
Trifoiul tolerează bine călcarea în picioare, așa că cărările noastre sunt acoperite cu el, diferența fiind că rămân mai mici, e drăguț, nu noroios.
nu credem ca putem preveni cu adevarat aparitia altor buruieni dar in timp, limitam prezenta lor, lasam pe loc plantele care par putin invazive pentru ca formeaza un habitat foarte bun pentru multe insecte si o alta alegere pentru pradatorii tuturor. feluri...
cartoful de canapea este cel mai dureros dar incetul cu incetul, in timp ce a fost peste tot, se pare ca se retrage, nu pare a fi o dominanta, de continuat...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 04/01/16, 19:52

Tocmai am citit discuția în diagonală și aș vrea să-mi cer scuze lui Did67 pentru impulsivitatea mea la un simplu comentariu, mi-ați explicat în mare măsură diferitele intervenții.
Pentru un nou venit la asta forum Nu este un început grozav, de asemenea, am puțină experiență forums, acesta este primul pe care am vrut sa comentez si voi incerca sa nu devin troll : Cheesy:

În plus, abordarea mea asupra culturilor nu corespunde cu adevărat subiectului discuției, deoarece necesită încă multă muncă chiar dacă pretinde că o reduce în timp...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 04/01/16, 20:04

rafale a scris:... în afară de faptul că abordarea mea asupra culturilor nu corespunde cu adevărat subiectului discuției...


hi,

Deci, de ce să nu deschideți o discuție despre metoda „voastra”?

Cu siguranță ar fi și ea interesantă.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/16, 21:37

rafale a scris:
mai serios, în jur de 200 m² de producții variate și foarte clasice, varză, morcovi, salate, roșii, țelină, păstârnac, cartofi, sfeclă etc... multe flori, comestibile sau nu.

pentru fotografii o sa vedem maine daca am timp, dar la mijlocul iernii e cam zona, o sa incerc sa le iau pe cele mai semnificative...



1) 200 m² este o bază foarte serioasă! [imi vei permite sa fiu putin precaut, pe langa cei care stiu totul dar nu fac nimic, fata de cei care trag concluzii dintr-o planta de rosii in jardiniera]

2) Când vorbeam despre fotografii, mă gândeam la sezonul care urma; să ne „vorbească” puțin, așa cum încerc să fac, despre un sezon și să ne lase să vedem... Este evident că acesta nu este anotimpul potrivit.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 285