Elefant iarbă miscanthus giganteus la JT

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 02/02/11, 20:26

antoinet111 a scris:1 / în rest nu mă pricep la aritmetică, așa că nu mă uit, în ciuda tuturor, nu cred că e un învins.

2 / mai mult, salcia are nevoie de mult mai multă apă și substanțe nutritive decât miscanthus (o plantă C4 cu un randament mai mare de carbon).

3 / faptul că poate crește pe sol poluat este doar secundar, nu știu de vreun producător care să folosească sol poluat.


1 / Recunosc că am pus citate pe câștig / pierdere. Toată pregătirea mea se bazează pe agricultură și aceasta a trebuit să fie aproape redusă la o durere de durere pentru a oferi date bune despre agricultura reală bine „gândită”.
Ceea ce văd este puțin: „e modă”, „câștigăm mulți bani cu puțină energie (vehicule, tratamente, îngrășăminte ... etc ...)” „dacă spun că este adevărat”. Dar pentru cât timp, deoarece încă o dată produsul este diferit, dar substanța este identică, astfel încât rezultatul se va găsi rapid în tot ceea ce găsim în prezent în agricultură.

2 / Știm că randamentul carbonului este distorsionat: o plantă nu poate fi „competitivă” (îmi pare rău pentru termenul prost, dar hei .... :? ) că dacă beneficiile fotosintezei sale îi depășesc pe celelalte: exemplu: o plantă C4 (miscanthus de exemplu) tolerează temperaturi mai ridicate și condiții mai aride decât o plantă C3 (cum ar fi salcia). În schimb, aceleași plante din C4 nu pot fi competitive cu o plantă din C3 la o temperatură mai mică de 25 ° C ... Acum am făcut un calcul simplu ușor de refăcut poate cu alte date (poate fi că cele găsite nu sunt bune :?: ), întotdeauna este asta, eu observ că nu este interesant pentru o persoană care dorește să-și facă combustibilul pentru încălzire: nu este profitabil. Și că suntem aici într-o producție pe termen scurt (la fel ca întreaga agricultură) cu un cost energetic cu siguranță mai puțin important decât alte producții, dar care rămâne în aceeași perspectivă: producție unică pe termen scurt. date lipsă pentru a avea o judecată corectă :?: .

3 / Nu cunoști un producător care folosește sol poluat ... zumzet! Este puțin căutat, majoritatea fermierilor cultivă pe sol sărăcit și mai poluat (anumite elemente poluante adăugate de fermier se găsesc de câțiva ani în pânza freatică deoarece au dificultăți în coborâre). Majoritatea solurilor cultivate sunt poluate, de unde și interesul de a cultiva această plantă, însă, privind cu atenție sunt sigur că putem găsi mai bine ... ;-)
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 02/02/11, 21:05

Corpse Grinder 666 a scris:exemplu: o plantă C4 (de exemplu, miscanthus) tolerează temperaturi mai ridicate și condiții mai aride decât o plantă C3 (cum ar fi salcia). În schimb, aceste plante C4 nu pot fi competitive cu o plantă C3 la o temperatură sub 25 ° C ...


Mulțumesc pentru acest schimb, am fost oprit de aceste coduri: C3, C4.

Am gasit asta: http://ead.univ-angers.fr/~jaspard/Page ... 3C4CAM.pdf

Vă mulțumesc că mi-ați permis această descoperire personală!
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 02/02/11, 21:55

nu sunt sigur de temperatură, în Finistére, unde temperaturile pot crește peste 25 ° C (nu am curbele stației meteo pe acest PC) Porumb (C4) în același timp, un randament / creștere mai mare decât toate celelalte plante cultivate pentru aceeași utilizare la această temperatură.


În ceea ce privește producătorii mei, eu am grijă de 350 ha pentru 29 de producători anul acesta și, întrucât fac totul pentru a împiedica răspândirea nămolului sau a compostului de canalizare și că în producția mea trebuie să am un sol cu ​​adevărat „de sus”, nu am știut de poluat sol.
dar hei, o analiză a pământului nu dă totul.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 03/02/11, 11:24

iar pesticidele sau erbicidele sunt excluse din terenurile agricole finistere? :?:
Apoi analizele depind de:
Permiteți-mi să vă explic că există analize ale solului pentru a verifica rata produselor X sau Y, dar există și analize ale vieții microbiene: cele 2 separate sunt interesante doar pentru ceea ce aduc fiecare pe cont propriu și nu pentru o stare generală .. .. ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 04/02/11, 14:42

Corpse Grinder 666 a scris:iar pesticidele sau erbicidele sunt excluse din terenurile agricole finistere? :?:

atunci când vorbim despre terenuri poluate, este de obicei produsele industriale, fără pesticide sau erbicide autorizate sau nu au fost autorizate.
deoarece degradarea lor este în general mai rapidă.




Apoi analizele depind de:
Permiteți-mi să vă explic că există analize ale solului pentru a verifica rata produselor X sau Y, dar există și analize ale vieții microbiene: cele 2 separate sunt interesante doar pentru ceea ce aduc fiecare pe cont propriu și nu pentru o stare generală .. .. ;-)


De obicei, majoritatea furnizorilor efectuează analize complexe, echilibru chimic, analize ph / chimice, urme, rapoarte de activitate biologică și echilibru, toate în același timp.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 09/01/16, 21:01

Piața energiei miscante din Franța în 2016

Adăugat de Frédéric DOUARD pe 4 ianuarie 2016

Miscanthus, această trestie cunoscută în mod obișnuit sub numele de iarbă de elefant, este acum cultivată în Franța pe aproape 4000 ha.

Acest sector foarte tânăr, cu producția sa anuală de 60 de tone, furnizează, printre alte puncte de vânzare, aproximativ douăzeci de camere de încălzire. Cu toate acestea, este încă o cultură care pune la îndoială deoarece nu funcționează ca alte culturi și pentru că nu are încă o rețea națională de marketing. În plus, miscanthusul poate fi apreciat pe mai multe piețe în mulci, gunoi de animale și materiale ecologice, dar vom vorbi aici în principal despre ieșirile de energie.
...................

http://www.bioenergie-promotion.fr/4457 ... e-en-2016/
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115