Autovehicule și transport electric, punctul de început 2010

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
metomol45
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/01/16, 20:37

de metomol45 » 09/01/16, 21:05

Christophe a scris:
rico22290 a scris:Dacă luăm totul în considerare ne întoarcem la căruța veche bună, desenată de un cal bătrân.
Mă gândesc la asta din ce în ce mai mult în altă parte. : Lol:


Hei, care încearcă să faci cont, ești sigur că este interesant canasson?

Pentru că, dacă faceți la fel de mulți km cu calul pe zi ca cu mașina pe benzină, va fi mai rău ... pentru că energia animală (musculară) are un randament destul de prost (20%) și că acest randament este bazat privind producția de alimente care consumă petrol ... și nu vorbesc despre timpul de întreținere, spații ... etc etc necesare unui cal.

Nu uitați că o mașină mică de 50 CP echivalează cu 50 de cai reali în ceea ce privește puterea medie într-o zi lucrătoare! Privește o autostradă și imaginează-ți zona necesară?

Nu, problema fundamentală este că am devenit (ni s-a dat înapoi?) Prea MOBIL ... sub un discurs pseudo-ideologic la con, început în timpul glorioasei 30 din 2 ale mele de stilul „The car c ' este libertatea "și" Libertatea pentru toți "...

Iată câteva cifre cu privire la poluarea (cel puțin pe CO2) din mașina electrică: https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t7716.html
et https://www.econologie.com/forums/mitsubishi ... t6280.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 09/01/16, 22:53

Da metomol45?

Evident ca ai facut doar un citat fara sa scrii nimic?
0 x
metomol45
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/01/16, 20:37

CV și nag: eroare de tastare computerul meu merge prea repede!

de metomol45 » 10/01/16, 08:25

Da, mesajul a fost trimis înainte să am timp să-l scriu. Mă refeream la un cal, CV, nu are nicio legătură cu ecvidee și nu echivalează cu forța unui cal animal!
1 CP este o unitate veche de putere care valorează = 736 wați și un cal fiscal este încă diferit: este o unitate fiscală pentru documentul de înregistrare cu un calcul complicat, care este în funcție de puterea reală, turația motorului și cutie de viteze.
metomol45



Christophe a scris:Da metomol45?

Evident ca ai facut doar un citat fara sa scrii nimic?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

de Forhorse » 10/01/16, 09:21

De fapt, calul (CP) echivalent cu 736W este puterea medie furnizată de un cal (animalul) pe o zi de muncă.
Dacă îmi amintesc bine, inițial companiile de tramvai au efectuat aceste studii comparative când au început să-și motorizeze trenurile pentru a înlocui caii.
Inainte de a instala un motor (electric la momentul respectiv) era necesar sa se stie ce putere ar fi necesara pentru a asigura cel putin aceeasi munca ca la un cal.
De aici această echivalență...
Și, de asemenea, faptul că cai putere (CV) franceză (europeană) nu are chiar aceeași valoare ca puterea cailor americani (HP).

EDIT: mergeți mai departe și faceți câteva linkuri wikipedia! : Mrgreen:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Cheval-vapeur
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

de dedeleco » 10/01/16, 13:52

Dede incantata, mentioneaza mai exact, (cititi in engleza acest site si viata lui Watt) ca dateaza din 1782, cu un secol cu ​​mult înaintea tramvaielor, și chiar înainte, în minele de cărbune englezești și motoarele cu abur ale lui Watt, care și-a făcut avere luând o treime din economiile posibile de mașina sa cu abur și care a blocat toate mașinile cu abur progrese ulterioare, până când moartea lui cu patentele sale!!! !!

Watt pentru a convinge clienții să folosească mașinile sale a luat drept etalon munca efectivă a unui cal care transportă mineri sau inundă apa înapoi în puțuri peste ore, de aproximativ 3 ori mai mult decat puterea umana maxima in anduranta (in sprint scurt este mult mai mult), iar un client usor inselat luase drept referinta un cal musculos foarte puternic!!!

Si aici este ani 233 nu stiam aproape nimic despre electricitate, cu exceptia pieilor de pisica, si deci nici tramvai!!

Imagine


"
Dezvoltarea motorului cu abur a oferit un motiv pentru a compara puterea cailor cu cea a motoarelor care le-ar putea înlocui. În 1702, Thomas Savery a scris în The Miner's Friend:

Așa că poate face un motor care va ridica apă cât doi cai, lucrând împreună deodată într-o astfel de lucrare, și pentru care trebuie să fie în permanență ținuți zece sau doisprezece cai pentru a face același lucru. Atunci spun că un astfel de motor poate fi făcut suficient de mare pentru a face munca necesară în angajarea a opt, zece, cincisprezece sau douăzeci de cai care să fie întreținut și păstrat în mod constant pentru a face o astfel de muncă...

Ideea a fost folosită ulterior de James Watt pentru a ajuta la comercializarea motorului său cu abur îmbunătățit. El a acceptat anterior să ia drepturi de autor pentru o treime din economiile de cărbune de la motoarele cu abur mai vechi Newcomen.[8] Această schemă de redevențe nu a funcționat cu clienții care nu aveau motoare cu abur existente, dar care foloseau cai în schimb.

Watt a stabilit că un cal ar putea întoarce o roată de moară de 144 de ori într-o oră (sau de 2.4 ori pe minut).[9] Roata avea o rază de 12 picioare (3.6576 metri); prin urmare, calul a parcurs 2.4·2π·12 picioare într-un minut. Watt a considerat că calul ar putea trage cu o forță de 180 de lire sterline. Asa de:

Watt a definit și calculat cai putere ca fiind de 32,572 ft·lbf/min, care a fost rotunjit la 33,000 ft·lbf/min.[10]

Watt a stabilit că un ponei ar putea ridica o medie de 220 lbf (0.98 kN) 100 ft (30 m) pe minut într-o tură de lucru de patru ore.[11] Watt a considerat apoi că un cal era cu 50% mai puternic decât un ponei și a ajuns astfel la cifra de 33,000 ft·lbf/min.[12][e nevoie de o sursă mai bună] Engineering in History relatează că John Smeaton a estimat inițial că un cal ar putea produce 22,916 picioare. -lire pe minut. John Desaguliers sugerase anterior 44,000 de lire-picior pe minut, iar Tredgold 27,500 de lire-picior pe minut. „Watt a descoperit prin experiment în 1782 că un „cal de berărie” putea produce 32,400 de kilograme pe minut”. James Watt și Matthew Boulton au standardizat această cifră la 33,000 în anul următor.

Majoritatea observatorilor familiarizați cu caii și capacitățile lor estimează că Watt a fost fie puțin optimist, fie intenționează să subpromită și să depășească; puțini cai pot menține acest efort mult timp. Indiferent, compararea cu un cal s-a dovedit a fi un instrument de marketing durabil.

O legendă comună spune că unitatea a fost creată atunci când unul dintre primii clienți ai lui Watt, un producător de bere, a cerut în mod special un motor care să se potrivească cu un cal, dar a încercat să trișeze luând cel mai puternic cal pe care îl avea și conducându-l până la limită. Watt, deși era conștient de truc, a acceptat provocarea și a construit o mașină care era de fapt chiar mai puternică decât cifra atinsă de producătorul de bere și a fost puterea acelei mașini care a devenit cai putere."

Util de stiut!!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
metomol45
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/01/16, 20:37

de metomol45 » 11/01/16, 07:18

Să-mi fie rușine și scuzele mele cele mai sincere pentru Forhorse: definiția originală este într-adevăr puterea unui cal care trage o sarcină verticală de 75 kg peste 1 m în 1 s. M-am menținut la definiția din 1901 care este 75kg.m./s, adică P = W/t = F .V; W lucrul în Joule și V în m/s deci P = 75. 9/807 = aprox. 1 wați, amintindu-ne că o masă de 735,5 kg corespunde unei forțe de 75 xg (accelerația gravitației care valorează 75 m/s/s) sau 9 Newton.
Acolo am remediat. Rămân disponibil pentru alte calcule mai puțin istorice!

Forhorse a scris:De fapt, calul (CP) echivalent cu 736W este puterea medie furnizată de un cal (animalul) pe o zi de muncă.
Dacă îmi amintesc bine, inițial companiile de tramvai au efectuat aceste studii comparative când au început să-și motorizeze trenurile pentru a înlocui caii.
Inainte de a instala un motor (electric la momentul respectiv) era necesar sa se stie ce putere ar fi necesara pentru a asigura cel putin aceeasi munca ca la un cal.
De aici această echivalență...
Și, de asemenea, faptul că cai putere (CV) franceză (europeană) nu are chiar aceeași valoare ca puterea cailor americani (HP).

EDIT: mergeți mai departe și faceți câteva linkuri wikipedia! : Mrgreen:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Cheval-vapeur
:|
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

de jean.caissepas » 14/01/16, 15:48

Specificații Chevrolet Bolt 2017: 60 kWh 1,6t 320 km 37000 USD

link-ul: http://www.automobile-propre.com/breves/chevrolet-bolt-fiche-technique-salon-detroit/

Poate viitoarea mea mașină...
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

de Gaston » 14/01/16, 15:58

jean.caissepas a scris:Specificații Chevrolet Bolt 2017: 60 kWh 1,6t 320 km 37000 USD
Specificatiile tehnice sunt atractive; Sunt „doar” cei 37000 de dolari care mă sperie.

Dintr-o privire, asta o ridică la 40 de euro în Europa sau la 000 de euro în Franța dacă bonusul la mașinile electrice este păstrat până atunci :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 15/01/16, 11:30

Roooh 2010 în titlu ... puțin depășit pe acest subiect, nu-i așa?
Ei bine, tot am pus un strat!

Este adevărat că propulsia electrică (cu excepția Tesla) nu s-a schimbat prea mult de când ... în umila mea părere ...

Pe de altă parte, începem să facem hibrizi „drăguți”: am văzut recent un documentar despre Porsche 918...
https://fr.wikipedia.org/wiki/Porsche_918

Cifrele sunt de moarte! Sunt mai impresionat de raportul greutate/putere al motorului decât orice altceva: 600 CP/135 kg! Sau 4.4 CP/kg... Așteptăm cu nerăbdare o versiune aeronautică!

Gaston I parafrazez:

Specificatiile tehnice sunt atractive; sunt „doar” cei 775 de euro care mă sperie.

(Îmi place 404 de la sfârșit :) stiu sa numeri la Porsche lol)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

de Gaston » 15/01/16, 12:05

Christophe a scris:(Îmi place 404 de la sfârșit :) stiu sa numeri la Porsche lol)
404 Nu a fost gasit :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187