Magazinul ecologic merge HTTPS

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Magazinul ecologic merge HTTPS




de Christophe » 09/01/16, 23:00

Magazinul a trecut complet la HTTPS din 6 ianuarie. Adică navigare 100% criptată și securizată (înainte erau doar protocoale de plată, vă asigur oricum!)

Noua adresă este deci https://www.econologie.com/shop/

Dacă ați avut un cont de client, va trebui să vă mutați deoarece browserele consideră site-urile https și http ca fiind complet diferite.
Dernière édition alin Christophe 10 / 01 / 16, 22: 47, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/01/16, 19:19

OK, am modificat linkul de pe banner în www.caroloo.be .
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/01/16, 19:47

Link-ul tău nu funcționează

de ce ai scris S cu majuscule?

bineinteles linkul merge daca dai click pe el, dar nu merge daca il copiezi.... de ce sa pui alt aurtograf pe ce se vede si pe ce se executa?

de ce să semăn acest fel de capcană?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16171
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 10/01/16, 22:08

Ei bine, a fost pentru a face evident SSN Fără îndoială :P
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/01/16, 22:51

Uh scuze pentru S-ul pe care l-am corectat...pe FF a functionat fara probleme...
nu am verificat alte browsere... scuze!! :|

Navigare buna si sigura... : Cheesy:

Les forums in curand in "S" ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/01/16, 23:17

păcat că am șters linkul pe care l-am pus în mesajul meu, care arăta problema

când scrii un link într-un forum putem face totul simplu cu exact același lucru vizibil și același link care va fi executat

din păcate, putem pune și un text părinte complet diferit de linkul care va fi executat... Mi se pare complet dăunător, dar din păcate așa este

Cred ca atunci cand vrem sa punem un text vizibil diferit in mod deliberat de linkul executat ar trebui sa apara intr-o alta culoare... sau cu alt semn vizibil... din pacate net-ul nu are calitatea de a fi clar
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16171
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 11/01/16, 13:56

da, acesta nu este subiectul potrivit,

dar ca imbunatatiri ale site-ului, ma gandeam la
1) Faceți hyperlinkurile mai vizibile (albastru pe albastru, este puțin ușor în contrast)
2) să poată insera videoclipuri în mesaje: [youtube]Link http[/youtube] (sau ceva de genul [video]link[/video]
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/01/16, 14:01

chatelot16 a scris:păcat că am șters linkul pe care l-am pus în mesajul meu, care arăta problema

când scrii un link într-un forum putem face totul simplu cu exact același lucru vizibil și același link care va fi executat

din păcate, putem pune și un text părinte complet diferit de linkul care va fi executat... Mi se pare complet dăunător, dar din păcate așa este

Cred ca atunci cand vrem sa punem un text vizibil diferit in mod deliberat de linkul executat ar trebui sa apara intr-o alta culoare... sau cu alt semn vizibil... din pacate net-ul nu are calitatea de a fi clar


L-am șters pentru că dacă a cauzat o problemă pentru dvs. (ce browser utilizați pentru că Firefox nu a cauzat această problemă) ar putea cauza o problemă și pentru alți utilizatori de Internet...

În ceea ce privește sugestia, înțeleg ce vrei să spui, dar este dificil de pus în aplicare, iar moderatorii sunt acolo pentru a se asigura că nu există spam...

Remundo: acest lucru va fi posibil cu migrarea lui forums (si sunt blocat pe partea asta...e magazinul care ma face sa mananc asa ca are prioritate...). Puteți pune aceste sugestii aici: https://www.econologie.com/forums/nouveau-fo ... 14350.html

Acest lucru va servi ca un memento în timpul migrației.
mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/01/16, 15:02

nu a fost o problemă de browser... browserul meu (google chrome) a funcționat bine când am dat clic pe link-ul tău... dar dacă am copiat textul link-ului pentru a-l lipi în bara de adrese, a fost cauza greșită a acestei majuscule
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/01/16, 15:39

L-am inteles bine pe Chatelot...

Doar că, sub (versiunea mea de) FF, când am lipit link-ul cu S-ul a funcționat... de aceea l-am postat fără griji.

ps: testat cu cele mai recente versiuni de Chrome și IE și la fel, funcționează cu S...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 250