Autovehicule și transport electric, punctul de început 2010

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

de Ahmed » 15/01/16, 12:37

Este mai probabil să fie cei 775 care riscă să nu fie „găsiți”!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

de Macro » 15/01/16, 13:19

Christophe a scris:Este adevărat că propulsia electrică (cu excepția Tesla) nu s-a schimbat prea mult de când ... în umila mea părere ...



Christophe ... Rezervă un test drive pe o motocicletă zero 2015 dacă găsești un dealer lângă tine ....

De la 0 la 100 în mai puțin de 4 secunde fără a fi nevoie să ceară un ambreiaj sau să schimbe vitezele ... Doar cu zgomotul vântului din cască pe un roadster care nu arată prost și scoate toate motocicletele sport pe benzină omologate în Franța ... îți garantez că îți vei edita mesajul mai târziu ... Pentru mine a fost un șoc ... 1100GPZ-ul meu mi se pare că a devenit un scuter mizerabil ... : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

de Christophe » 15/01/16, 13:29

Lol nu a fost găsit :)

Ah, acolo este poate de unde vine :)

Micii comedieni, vânzătorii Porsche!

Macro, mă gândeam mai mult la mașinile de acolo ... este versiunea 2015 a modelului Zero mult mai bună decât versiunea 2010?

0 la 100 în 4s nu este deloc o ispravă pe o motocicletă: prima mea motocicletă, o diversiune 1 din 600 „un vițel” era la 1992s ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

de Macro » 15/01/16, 13:59

Ți-am spus mai puțin de 4 secunde .... În acest caz 3.3 secunde ...
http://www.auto-moto.com/essais/motos/m ... 22716.html

Am parcurs fișele tehnice ale marilor producători de motociclete ... Din memorie în 100cv aprobate trebuie să existe 3 hipersportivi care își trag pinul din jocuri ...
Am încercat unul ... Îl garantez ... Pe un drum deschis, niciun alt vehicul cu 2 roți care nu are voie să circule în mod legal nu trece prin față ... Auzim cauciucul din spate plângându-se ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

de Am citro » 18/01/16, 14:45

Christophe a scris:Roooh 2010 în titlu ... puțin depășit pe acest subiect, nu-i așa?
Ei bine, tot am pus un strat!

Este adevărat că propulsia electrică (cu excepția Tesla) nu s-a schimbat prea mult de când ... în umila mea părere ...
În 45 de pagini, acest subiect și cei care au participat la el au evoluat foarte mult ...
Prius-ul pe care am fost foarte critic mi-a dezvăluit câteva dintre secretele sale (nu minciunile declarate de producătorul său), iar handymenii talentați am știut cum să scoatem din chintesență, unii reușind să parcurgă 200 km la rând fără a consuma un picătură de benzină ... :şoc:

Este regretabil faptul că guvernele nu au impus oprirea motorului și roata liberă a vehiculului în decelerare, nereușind să impună hibridizarea în stil Toyota.

În ceea ce privește vehiculele, nu a fost nimic în catalogul principalilor producători din 2010, în afară de promisiunile și prototipurile spectacolului.
Astăzi, VW, Toyota, Nissan, Renault, GM, BMW, PSA, KIA, Mitsubishi, ... Oferă vehicule electrice, hibride sau PHEV.
Mai bine, primii care sosesc, inclusiv Nissan, se află în cea de-a treia evoluție a modelului lor, care a înregistrat progrese semnificative la nivel tehnic (îmbunătățirea locuinței, autonomiei, confortului).

La fel ca Leaf, care oferă astăzi o baterie de 30kWh, adică cu 25% mai mult decât versiunea inițială, toți producătorii anunță o creștere a capacității bateriei și autonomia acestei comenzi.

Astăzi, prototipurile de salon se străduiesc să ruleze în spatele TESLA expunând vehicule cu o autonomie de 500 km care pot fi reîncărcate în câteva minute (Porshe, VW etc.).

Tehnologia evoluează la o rată comparabilă (toate lucrurile luate în considerare, deoarece este o industrie grea și ultraconservatoare) față de ceea ce am cunoscut în telefonia mobilă.

Marea problemă rămâne aceea a chiriei petrolului pe care guvernele și cartelurile petroliere nu vor să o lase să scape ...
Prin urmare, inovația se limitează la modele de vârf, în loc să se extindă în jos și să ofere un loc de mai multă modalitate, intermodalitate etc.

Așa cum am spus Macro, cu 2 roți electrice nu decolează, deși sunt mai relevante decât cu 2 roți termice, cu excepția bicicletelor electrice și a bicicletelor utilitare a căror creștere de 2 cifre continuă să deranjeze, deoarece este în detrimentul automobilului.

În ceea ce privește Citroën C-zero, acesta nu beneficiază încă de îmbunătățirile modelului Mitsubishi i-Miev, al cărui model este versiunea rebadată. Profit de această ocazie pentru a spune că Mitsubishi tocmai și-a revizuit oferta comercială pentru relansarea acestei mașini.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh

de bambus » 18/01/16, 14:56

citro a scris:În ceea ce privește vehiculele, nu a fost nimic în catalogul principalilor producători din 2010, în afară de promisiunile și prototipurile spectacolului.

Toyota a lansat premiul 1ère 1997.
Versiunea 2e din 2004.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

de Am citro » 18/01/16, 22:16

Subiectul subiectului se referă la transportul auto și electric. :?
Prius este un hibrid fără port de încărcare ...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh

de bambus » 19/01/16, 07:52

Oh, m-am gândit că ai zis:
citro a scris:vehicule electrice, hibride sau PHEV.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

de Macro » 19/01/16, 09:29

citro a scris:Așa cum am spus Macro, cele 2 roți electrice nu decolează, deși sunt mai relevante decât cele 2 roți termice,


Mai relevant ... nu aș merge atât de departe .... Încărcătorul motocicletei citat ca exemplu este foarte lent ... Și autonomia prea mică pentru mine pentru utilizarea pe care o am cu o motocicletă ... o călătorie de 130 km, cu o pauză de 9 ore pentru a mă reîncărca, mă lasă fără foamea mea ... Nu aș putea face, de exemplu, excursia obișnuită din Tours / Angles sur Anglin pentru a merge la o pauză duminică după-amiază neavând nici un mijloc de reîncărcare la fața locului (fără priză de 220V la poalele stâncilor) călătoria de întoarcere reprezentând 200 km pe drumurile departamentale limitate la 90 : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

de Gaston » 19/01/16, 10:17

Macro a scris:Și autonomia prea mică pentru mine pentru utilizarea pe care o am cu o motocicletă.
Acesta este argumentul barca prin excelență.
„Pentru mine nu este bine, deci nu este bun pentru nimeni”.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117