Linux infailibil? Un mit! Android în varză!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Linux infailibil? Un mit! Android în varză!




de Christophe » 21/01/16, 01:45

De la versiunea 3.8, Linux pare să aibă un defect periculos. Datorită unui schimb de coduri, acest bug a intrat într-adevăr în Android. Prin urmare, două treimi din dispozitivele Android nu mai sunt fiabile. Dar acestea sunt tocmai cele mai recente modele.


http://datanews.levif.be/ict/actualite/ ... 52539.html
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 21/01/16, 12:07

Linux nu este infailibil, dar versiunea anterioară de Linux instalată acasă a funcționat timp de aproximativ 5 ani, aproape fără erori. A trebuit să o schimb în urmă cu câteva luni, pentru că nu mai existau actualizări, noua versiune funcționează bine deocamdată.
Și atunci este atât de bine să nu mai ai windaube.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 21/01/16, 23:32

Nu am avut Linux de un an și regret aproape zilnic.
Am cumpărat urgent un laptop sub Windaube 8, o adevărată plagă care îmi impune să îl actualizez la versiunea 10 ale cărei reguli de confidențialitate sunt pur și simplu intolerabile.

Am un smartphone Sony Android care se comportă ca un dispozitiv windaube și își petrece timpul încărcând date în cantități atât de mari încât îmi cere în fiecare săptămână să transfer datele de pe smartphone-ul saturat pe cardul de memorie ...
Îmi pare rău că am ales un Sony și software-ul său „overlay” în locul unui dispozitiv de marcă mai puțin faimos sau chiar un „noname” chinezesc.
Cred că va trebui să pierd timpul înrădăcinându-l pentru a scăpa de orice lucru inutil și intruziv.
: Evil:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111