Cum să găsiți o sursă de apă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Akram17
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 02/02/16, 06:28

Cum să găsiți o sursă de apă




de Akram17 » 02/02/16, 06:33

bonjour
Am nevoie de sfatul tău:
Terenul meu de 2000m2 în Ariège la o altitudine de 700 m este nivelat în 3 părți, iar aceste părți au fost neglijate de aproximativ 35 de ani. Fiecare parte este separată de cealaltă printr-un zid de piatră uscată. Fostul proprietar (90 de ani, moștenitor al pământului de la tatăl ei care a lucrat pământul pentru ea ...) îmi explică că a existat o sursă de apă care curgea în partea de mijloc, la poalele zidului. M-am uitat: există o mică deschidere în perete la locul indicat, care este adânc (orizontal cu tendința de a urca) de aproximativ 1,3m. Curățând puțin acest loc, observ că apa curge foarte foarte slab ... tatăl a lăsat mai multe cisterne, țevi, decantatoare, adăpătoare etc ... se pare că a umplut cisternele pentru ao folosi pentru grădina sa de legume ...
Crezi că sursa este încă acolo? Ai dat peste astfel de situații ... nu știu ce să fac. Un radiestez care a venit să aducă apa a simțit apa deasupra, în acest loc și dedesubt (deci pe cele trei niveluri ale pământului ...). Este un tânăr care recunoaște că nu înțelege pe deplin configurația / canalizarea (dacă există) făcută de fostul ...
Nu stiu ce sa fac ... dar vreau sa gasesc apa pierduta :)
Ai vreo idee?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 02/02/16, 10:14

Este posibil ca abandonarea acestei surse să fi provocat înfundarea sa progresivă. Căile de infiltrare a apei beneficiază de funcționarea regulată pentru a rămâne funcționale.

Desigur, desigur, de spus de la distanță, dar în locul tău aș începe să aprofundez cu atenție locul în care se află acviferul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/02/16, 11:18

A fost vreo lucrare deasupra pământului tău? feliat pentru apă sau electricitate?

se întâmplă adesea ca aceste lucrări să modifice pasajele de apă și să usuce izvoarele
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de Petru » 03/11/23, 12:27

Un radiestesist detectează apa pe verticală...
Doar găuriți atunci...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de Petru » 03/11/23, 20:57

Dacă nu puteți găsi un radiestestezist/dowser,
este potrivit și un EHS (Electro Hyper Sensitive) sensibil la frecvențe joase și ultra.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de Forhorse » 04/11/23, 09:17

Concurați pentru Campionatul Mondial de Săpături Tematice?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de Petru » 04/11/23, 09:23

Pfff... inca una de criticat libertatea de a comenta.
... în loc să fii interesat de conținut.

Du-te paraziteaza in alta parte, du-te....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de gegyx » 04/11/23, 11:44

Peterr a scris:Dacă nu puteți găsi un radiestestezist/dowser,
este potrivit și un EHS (Electro Hyper Sensitive) sensibil la frecvențe joase și ultra.

Aproape toată lumea poate detecta o reacție la prezența apei subterane.
Am avut 2 prieteni care vin cu bastoanele în unghi drept.
Prima nu a ajuns pentru că a detectat doar curgeri de apă în altă direcție? În orice caz, nu NS.
Celălalt își ține cele 2 baghete drepte ca niște tunuri paralele și se mișcă înainte în timp ce se concentrează asupra acțiunii sale. merge încet, iar când bastoanele se încrucișează, o piatră rămâne în urmă. face același lucru în cealaltă direcție și același lucru este valabil și pentru o piatră în timpul reacției.
punctul de apă este între cele 2 pietre.
Apoi cercetăm întreaga zonă și ghicim presupusa prezență de cursuri (plase?) de apă, resurgențe, pe care le putem urmări.

Atacăm construcția puțului, acolo unde este cel mai practic și în cel mai bun caz/nu în mijlocul grădinii.

Am facut niste tije de alama (lipire brox). Doi mm sunt buni, trei mm devin grei și mai puțin sensibili.
Chiar și eu, care nu ar trebui să fiu prea sensibilă, pentru că îmi petrec mult timp într-un birou plin de magneți de neomidiu : Cheesy:
Pai reactioneaza la fel dar cu intarziere de 1.5 m dupa punctul presupus. Eu iau mijlocul celor 3m din cele 2 masuratori si e bine
Pentru profunzime este mai delicat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Cum să găsiți o sursă de apă




de Petru » 04/11/23, 12:12

Mulțumesc de informație.
Da, există oameni care sunt sensibili în moduri diferite.

Din partea mea, nu mă pot apropia de un râu sau de un corp mare de apă,
Simt o atracție atât de puternică la distanță maximă: 10m
că subconștientul meu ar vrea să mă facă să sar înăuntru...

Sursele de apă dau sentimente diferite.
radiatia apei de la suprafata pamantului, propagandu-se pe orizontala, imi doare foarte mult ochii si nervii optici.
Este foarte practic pentru identificarea locului, a direcției, a direcției... pentru că întorcând spatele, durerea dispare.
Pe verticală, este literalmente Vortex Vacuum... care „te împinge la pământ”.
Nu e nevoie de baghetă... Am destule metale grele în organe pentru a fi un bun „Receptor în Galena”!

Radiațiile artificiale sunt mult mai rele.
Este groaza. (există chiar și cazuri de rasism electronic în care dispozitivul REFUZĂ să accepte solicitările utilizatorului dacă NU ESTE IDENTIFICABIL de către Waves...)

Am făcut o „baghetă” cu miez feromagnetic, cu un neodim la capăt folosit pentru a o ține...
Imposibil să-l țin... durere severă în tendinita mea cronică a brațului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 238