Reparați generatorul hidraulic asincron

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Reparați generatorul hidraulic asincron




de Raymon » 21/02/16, 17:55

Acum vreo 8 ani, am instalat o turbină hidraulică cu bec leroy sommer h4, care a produs cu căderea mea aproximativ 5kw și o mare problemă de scurtcircuit. Demontare laborioasă pentru a constata că a existat un scurtcircuit pe stator, probabil din cauza unui corp străin între rotor și stator. Din fericire, când am cumpărat această mașină, aveam o a doua generație în rezervă identică.
În timp ce demontam cu prietenul meu electrician, am fost surprinși să constatăm că există ulei între rotor și stator și că nu există urme de etanșări între rulmenți și motor este normal? Prietenul meu nu cunoaște acest tip de asamblare. Totuși, pe una dintre motocicletele mele, o Honda 125, îmi amintesc că am văzut alternatorul scăldat în ulei, ce crezi?
Uleiul lubrifiant nu este dielectric.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Reparați generatorul hidraulic asincron




de Forhorse » 21/02/16, 19:35

La motoarele electrice de acest tip (și, prin urmare, la generatoarele de același tip), se folosesc rulmenți numiți „unși pe viață” care au o etanșare proprie (rulmenți 2RS, ZZ sau EE)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Reparați generatorul hidraulic asincron




de Raymon » 21/02/16, 19:51

Nu, acestea nu sunt rulmenți etanși, sunt în ulei.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reparați generatorul hidraulic asincron




de Christophe » 21/02/16, 20:48

Aveți o centrală hidraulică de 5kW la Raymon? Și nu ni l-ați prezentat încă !!! Paaaas biennn! laugh out Loud
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 69