Aviz interior interior de calcar

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Pere
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/02/16, 06:16
x 1

Aviz interior interior de calcar




de Pere » 22/02/16, 15:21

bonjour,

Am început să fac tencuiala interioară a unei case vechi și mici:

PB010204.JPG


Casa: Această casă are peste 100 de ani. A fost construit cu var (realizat in-situ) și pietre mici și mijlocii, toate bine amestecate într-un fel de argamass / conglomerat bine ambalat în cufere. Interiorul a fost văruit.
Pereții au o grosime de aproximativ 30cm (cam subțire!).
Una dintre particularitățile acestei case este că a fost construită în fața unei stânci uriașe, folosind stânca ca perete din spate:

P1000944.JPG

Climatul: Clima este uscată, foarte caldă vara (până la 40 ° C) și rece iarna (îngheață, ninge uneori, -10 ° C minimum). Nu plouă des.

Vara trecută am profitat de ocazie pentru a realiza acoperișul și tencuiala exterioară pe bază de var hidraulic (St Astier) și nisip. În acel moment nu mă gândeam deloc să izolez casa din exterior. Din ceea ce am citit în forum, Cu siguranță ar fi trebuit să mă gândesc la asta!

Astăzi încep să fac tencuiala interioară și mi-am spus că ar putea fi momentul să izolăm puțin casa.

Alegerea este foarte simplă:
- fie fac tencuiala pe bază de var hidraulic și nisip fin, totul manual
- fie o fac cu var hidraulic și cânepă, de mână la fel
- sau mai întâi fac un strat de var-nisip și apoi un alt strat de var-canepă (hidraulic în orice caz), totul de mână.

Preocupările mele pentru utilizarea cânepei sunt că există potențiale umidități. Am citit că cânepei nu îi place umezeala (ciupercile).
Umezeala poate veni de la sol (casa nu are cu adevărat o fundație) sau, de asemenea, și mai ușor, din stânca din spatele casei:
P1000756.JPG


Între perete și stâncă, în exterior, există un canal pentru a devia apa și a preveni stagnarea acesteia între stâncă și perete, dar am văzut deja picături de apă în interiorul casă care se strecoară printre stânci.

P1010104.JPG

IMGP1750.JPG


Dintr-o dată ezit să pun cânepă de teamă că va lua umezeală și va putrezi.
De asemenea, masonii cu care lucrez nu au folosit niciodată cânepă, așa că nu știu dacă „ne poate fi dor”.

Desigur, voi încerca să împiedic strecurarea apei între stâncă și perete, dar nu se știe niciodată. În plus, dacă aveți idei ... Am auzit despre tablouri cu care aș putea picta stânca din exterior pentru a împiedica pătrunderea apei.

La un moment dat va trebui să fac și eu placa ... și acolo, aceeași problemă: var-cânepă sau var-nisip ??

Trebuie spus că cânepa mi-ar fi mai ușor de transportat: casa este izolată, trebuie să traversez un lac cu o barcă apoi să pun o remorcă și să trag cu un mini-tractor. Dar hei, am făcut totul în nisip deocamdată, așa că nu mă îngrijorează, este doar un mic detaliu.

Mă interesează toate opiniile voastre și sper că veți fi îngăduitori cu ortografia mea (nu sunt francez).

Vă mulțumesc tuturor în avans.

ne vedem și avem o acoperire bună!

Pere
1 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Notificare de izolare interioară var-cânepă




de Raymon » 23/02/16, 09:57

O treabă foarte frumoasă pe care ai făcut-o acolo. Nu am făcut niciodată izolație interioară cu acoperire de cânepă pe care am făcut-o cu rumeguș sau cu paie de lavandă zdrobită în vrac cu gips carton de 10cm. Dar cred că varul de cânepă este o soluție foarte bună, va face ceva foarte frumos și rustic. rămâne peretele de piatră sau umiditatea pot pune o problemă și acolo ar fi de preferat să se facă un zid de cărămidă împotriva izolației din polistiren de pe acest perete ar fi de preferat, dar nu prea ecologic.
Pentru transport orice izolație va pune o problemă de transport, volumul va fi identic.
De fapt, la ce va folosi casa principală sau reședința secundară?
0 x
Pere
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/02/16, 06:16
x 1

Re: Notificare de izolare interioară var-cânepă




de Pere » 23/02/16, 12:37

Mulțumesc raymon pentru răspuns.
Chiar dacă va suna nebunesc, dar vreau să păstrez piatra înăuntru :). În plus, aș pierde mult spațiu dacă aș monta o partiție pentru ao ascunde. M-am gândit să-l sap și să fac mici dulapuri încorporate pentru a menține răcoroase carnea rece, brânzeturile și alcoolii.
Pentru transport, greutatea și volumul cel mai mare ar putea pune probleme.
O altă soluție ar fi realizarea unui tencuială de var-nisip în interior pentru standardizarea pereților și refacerea unui tencuială de cânepă-var la exterior pentru a izola ... cu excepția faptului că acest lucru necesită să retușez exteriorul.
Deocamdată ar fi să profitez de casă în timpul liber, dar intenționez să înființez un proiect agricol în zonă și să mă mut acolo definitiv.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Notificare de izolare interioară var-cânepă




de izentrop » 23/02/16, 13:49

bonjour,
În interiorul pereților umezi, am pus o barieră de vapori pe perete, o perete despărțitor de blană și neted de perete și panouri rigide din lână de piatră.
Link interesant despre metodele de cânepă: http://www.parcduluberon.fr/Un-Parc-a-v ... Le-chanvre
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Notificare de izolare interioară var-cânepă




de Raymon » 23/02/16, 20:40

Este adevărat că estetica unei stânci dintr-o casă este foarte elegantă. O vopsea de izolație bună, precum gudronul impermeabil, nu este rea. Poate pentru a preveni scurgerea să se apropie prea mult de casă, făcând o protecție de canal 2 la câțiva metri distanță.
Apropo, în ce regiune vă aflați?
0 x
Pere
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/02/16, 06:16
x 1

Re: Notificare de izolare interioară var-cânepă




de Pere » 25/02/16, 06:19

Mulțumesc izantrop, m-am uitat la documente pentru a face tencuiala și placa de var de cânepă. Se pare că ai nevoie de un know-how ... pe care eu și masonii nu îl avem.
Așa că ezit să fac tencuiala în var hidraulic + nisip și prea rău pentru izolație.
Dar am alte întrebări care apar brusc: întrucât tencuiala exterioară este, de asemenea, var hidraulic, creează probleme ca eu să fac ca tencuiala interioară să fie și var hidraulic? Ar trebui să folosesc var hidraulic slab sau acest lucru nu are nicio influență asupra izolației / transpirației pereților?
Raymon, casa este în Catalonia. Pentru tabloul pe care îl voi arăta, mulțumesc!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38