Stirling + rachetă + generator

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de Ahmed » 19/03/16, 20:13

Nu știu dacă argumentul este relevant, dar dacă acest dispozitiv, prin interesul pentru telefoanele mobile, ar putea crește distribuția de sobe îmbunătățite, ar fi apreciat.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de moinsdewatt » 19/03/16, 21:46

chatelot16 a scris:modul de pelete pentru a produce electricitate in Africa ??? e o nebunie ... fă un foc de lemne pentru a face jiguri electrice! Văd acest tip de modul peletier util numai pentru furnizarea dispozitivelor electronice ale unui cazan pe lemne: funcția principală este de a încălzi o cantitate mare de energie electrică pentru a rula pompele și ventilatoarele ... în cazul unei întreruperi de curent, modulul peletier poate rula pompa și ventilatorul la putere redusă pentru a oferi un serviciu minim mai bun decât defectarea completă

pentru Africa nu există nicio ezitare, sunt cele mai bune panouri fotovoltaice ... vindeți încălzire cu cogenerare în Africa, este mai rău decât să vindeți frigidere către eschimoși, deoarece cu încălzirea vor avea nevoie de ea !


Evident, fotovoltaicul solar este potrivit în Africa.

exemplu:

Solar este o oportunitate imensă pentru afacerile africane

Agenția Ecofin 12 mai 2015

Sectorul energiei solare oferă multe oportunități pentru start-up-urile africane. Această părere este împărtășită de mulți oameni deja implicați în sector, printre care Uvie Ugono, CEO al Solynta Energy, o companie specializată în instalații solare și Sachi DeCou, cofondator al Juabar, o companie care proiectează și construiește chioșcuri.

Africa, care primește aproximativ 49% din radiația solară globală, este, de asemenea, cel mai puțin electrificat continent. Aproximativ 585 de milioane de oameni din Africa subsahariană nu au acces la electricitate și doar 20% din populație este conectată la rețelele electrice. "Lipsa generală de acces la electricitatea convențională face ca energia solară să fie una dintre soluțiile preferate pentru a oferi acces la electricitate acestor populații." spune Uvie Ugono. În plus, inovațiile recente în bateriile de stocare a energiei, scăderea costului energiei solare și adoptarea sistemului de plăți preplătite, sporesc accesibilitatea acestui tip de energie la populațiile îndepărtate.

Potrivit celor doi actori, guvernele africane ar trebui să instituie mecanisme pentru a promova dezvoltarea acestui sector, în special de către întreprinderile mici și mijlocii, pentru a accelera procesul de electrificare. „Guvernele nu realizează încă întregul potențial al acestui tip de energie electrică. Nu numai că le va permite să depășească frecventele întreruperi de curent, ci va promova și înființarea unui nou sector economic cu crearea a mii de locuri de muncă. ” spune domnul Decou.


http://www.agenceecofin.com/solaire/120 ... africaines
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de Peter » 14/12/20, 19:59

Mică actualizare a subiectului pentru a împărtăși ultima mea realizare cu modulele Peletier:

300mW cu două lumini de lumină modificate (fitil mai mare)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de thibr » 14/12/20, 21:06

există un cazan de vânzare, cu un super stirling
https://cogeneration.1fr1.net/t21p100-m ... culier#449
Imagine
Imagine
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13702
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de izentrop » 15/12/20, 10:56

Petrus a scris:Micul subiect pentru a împărtăși ultima mea realizare cu modulele Peletier: https: //youtu.be/zPR2wLot5VE
300mW cu două lumini de lumină modificate (fitil mai mare)
Cu un randament <1% https://forums.futura-sciences.com/tech ... ougie.html, stirling-ul este mult mai bun : Wink:
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de Peter » 15/12/20, 16:33

Teoretic, da.
Acum aș vrea să văd ce poate face un Stirling cu aceeași sursă de căldură.
Într-adevăr, tot ce am văzut au fost un mic Stirlings încălzit cu arzător de alcool, alimentând un LED mic de 5 mm (~ 100 mW).
Apoi, în special pentru această aplicație, este mai bine să nu aveți piese în mișcare care generează zgomot.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13702
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de izentrop » 15/12/20, 18:29

Peltierul în modul „seebeck” este cel mult în jur de 2% https://www.coursehero.com/file/2826860 ... 008-32pdf/. În plus, nu ar trebui să se dea module de temperatură ridicată? iar fața rece trebuie răcită, delta T joasă.

Stirlingul de cogenerare pare a fi interesant în perioadele de încălzire cu recuperarea pierderilor http://www.moteurstirling.com/applicati ... ration.php, dar având în vedere condițiile extreme de funcționare, durata de viață trebuie să fie relativ limitată?

In plus, daca intretinerea este abandonata ??

La Viessmann, legătura cu cogenerarea stirling a dispărut https://www.viessmann.fr/fr/chauffage-m ... ation.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de thibr » 16/12/20, 18:37

altfel există asta : Wink:
1 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de Peter » 17/12/20, 16:43

Excelent acest Stirling pe o sobă cu lemne!
Aceasta este exact utilizarea pe care mi-am imaginat-o pentru motorul Stirling, o modalitate de a genera electricitate iarna când panourile solare nu mai pot furniza suficientă energie.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13702
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Stirling + Cuptor cu rachete + Generator




de izentrop » 17/12/20, 20:54

Petrus a scris:Excelent acest Stirling pe o sobă cu lemne!
Da, 100 W electric pe 14 kW de energie termică, tot nu este folichon. : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 316