Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoare nutritivă VS productivitate agricolă!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 10:46

Pentru a remedia, câteva piese au făcut:

- Specificații Demeter:
http://www.demeter.ch/fr/producteur/richtlinien.php

- în caz contrar, pentru puzzle-ul aprovizionării, există o regulă destul de simplă: variați sursele „organice” de aprovizionare, deoarece făcând acest lucru profităm de nutrienții din subsol care au făcut plantele să crească (acolo unde au crescut), și prin variație, vom varia și nutrienții de care beneficiem (odată ce va fi bogat în sulf, altul în magneziu, calciu etc ... dacă ne hrănim furnizându-ne mereu în același loc, vom avea întotdeauna același tip de aport!) astfel, prin variație, avem șanse mari să avem intrări suficiente și de calitate mai bună (corpul nostru sortează, stochează sau respinge automat în funcție de nevoile sale, atâta timp cât noi le oferim. .. nu mai este nevoie să ne sapăm metabolismul nu a știut să facă asta încă din zorii timpului).

Deci, nu este sigur dacă să se hrănească exclusiv produse din ferma sa ecologică (grădina sa), ceea ce este complet satisfăcător!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Did67 » 13/04/16, 22:21

Nu aveam specificațiile Demeter. Dar vă puteți imagina că nu sunt așa ... Mereu bine să îl aveți în stocul său de documentație!

Ambiția mea este să scriu o carte mult mai fericită, mult mai „iluminantă”, din observații cotidiene pe care toată lumea le poate face (sau le-a făcut). Și ceea ce fotografiez în grădina mea (o parte din care este despre econologie!).

Da, o legumă (sau o plantă) își reflectă în mod necesar terroirul. Acest efect este evidențiat în viticultură, dar este destul de general.

Cu toate acestea, cred (și acolo fără nicio dovadă) că într-un sol foarte activ biologic, diferențele sunt compensate tocmai de ființele vii ale solului și de activitatea lor, de capacitatea lor de extracție mult superioară celor ale plantelor (de exemplu datorită micorize), etc ... Ciupercile, dacă nu sunt ucise de fungicide sau cupru, sunt mari extractori, care, în plus, știu să „circule” elementele extrase în filamentele lor (miceliu). Urzica este, de asemenea, un extractor. Unele bacterii știu cum să mobilizeze alte elemente oficial „insolubile” ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 367