Reparați un bec LED

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/10/12, 15:36

Lămpile cu LED nu sunt toate la fel cu același număr de LED-uri sau același ansamblu și nu am acest tip acasă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 23/10/12, 18:45

Dedeleco a scris:RV-P vă va oferi o mulțime de amplificatori magnetici de saturație, din anii 1920 până în anii 1970, fără tranzistori cu semiconductor de putere!!!

— Eroare, „dragul” meu Dedeleco! Am pus pe subiectul "Alternator auto modificat pentru turbina eoliana" o schema regulatorului cu 3 tranzistoare pentru bobina de saturatie care sa fie bobinata in plus fata de infasurarea alternatorului! Dar din moment ce ești „înfundat cu șmirghel” și pari „un pic” morocănos (ștrumful morocănos : Cheesy: !) si imi dai mereu impresia ca ma ridic "pe stanga" in fiecare dimineata, ai "sarit" ca de obicei subiectul!
- ASA DE, daca esti atat de destept, da-mi o solutie SIMPLA bazata pe tiristoare controlate! Vă dau o sugestie: înlocuiți 3 diode ale podului trifazat Graetz cu tiristoare. Gagică?
Gaston scria:În acest caz, diagrama postată de RV-P este complet corectă.

— Aceasta este diagrama pe care am „luat-o” din fotografia lămpii menționate care a apărut mai devreme pe acest subiect!
- @ +!
PS: DD, sa nu crezi ca pentru ca esti un expert econolog, esti un expert in econologie : Mrgreen: !
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/10/12, 19:38

Amuzant!!!

Ah tiristoarele TGV, pentru o lampă LED pe turbina eoliană trifazată, indicate pe Wikipedia:

http://fr.wikiversity.org/wiki/Redresse ... phas%C3%A9
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 23/10/12, 20:53

- Exact asta! Acum, găsiți-mi un circuit de control simplu și eficient pentru aceste tiristoare, în sensul DIY!!!
— Uită-te cu atenție: te va ține ocupat și te va împiedica să „recriminați”, pentru o dată, poate...
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
brice75
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/10/15, 19:35




de brice75 » 20/10/15, 19:37

Vă mulțumim pentru aceste informații despre repararea becurilor!!

http://www.theduelles.com
0 x
martine45
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 25/04/16, 11:22

Re: Reparați un bec LED




de martine45 » 25/04/16, 11:26

Vă mulțumim pentru acest tutorial de reparații.becuri cu led! Asta o să-mi scoată un spin din partea mea! Mai sunt acum!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148