Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de sherkanner » 02/05/16, 10:04

Ei bine, vorbind de melci, am dat peste acest articol săptămâna trecută, pe care îl recomand cu căldură să îl citesc:
http://permaforet.blogspot.de/2014/07/limaces-et-autres-gasteropodes-amis-du.html

Limacii, ca și afidele, au nevoie de hrană pentru a evita să vă atace plantele.

Munca depusă pe blog este destul de remarcabilă și merită o lectură aprofundată (chiar dacă nu este accesibilă tuturor).
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 02/05/16, 14:02

Ca și în cazul afidelor, acestea trebuie „crescate” pentru a hrăni auxiliarii umani, adică inamicii naturali ai melcilor.

Spre deosebire de afidele/buburuzele, unde ciclurile naturale ale parazitului si auxiliarului sunt foarte rapide, iar prolificitatea foarte foarte mare, pentru melci, trebuie sa ne propunem echilibre pe termen mult mai lung. O familie de arici nu doar se stabilește și se înmulțește în câteva zile...

Deci, dacă principiul rămâne același, modul de a proceda se schimbă!

Intenționez să abordez problema...

Dar voi citi si blogul cu pricina.
0 x
max55thir
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 25/01/16, 10:49
Locul de amplasare: Lunéville (54)
x 2

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de max55thir » 02/05/16, 16:14

Primele salate de plantat, precum și ridichii sub straturi
IMG_20160430_175025211.jpg


Încercări la o linie mică de morcovi
IMG_20160430_175033466.jpg


Curățarea căpșunilor de făcut!!
anul viitor, trebuie să găsesc niște BRF pentru că doar cu o magnolie și o forsythia, nu aș putea să-l produc eu.
IMG_20160430_175037006.jpg

Genul de plasă neagră a fost să-mi oprească câinele să se lovească de căpșuni când am ajuns acasă, dar ultima dată a uitat să frâneze!! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 02/05/16, 16:26

1) Pentru câine, puneți un radar care să-l afișeze!

2) Pentru căpșuni: anul acesta, curățați cât mai bine și puneți peste tot un strat bun de paie; aceasta va limita daunele.

La sfârșitul verii, noile stoloni le instalezi în altă parte, într-un strat gros de BRF. Si peste alea rulezi un strat gros de fan, ca sa le greblezi cu toate buruienile care sunt acum bine infiintate. Vei pune legume acolo anul viitor. Mai degrabă „înfundat”, precum varza sau fasolea pitică...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 02/05/16, 16:27

max55thir a scris:
Încercări la o linie mică de morcovi...


În această dimineață, am pus cap la cap „prototipul 2” al Sillon’netului. Am să pun pozele online în seara asta!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Ahmed » 02/05/16, 19:38

Ar fi bine sa puneti mai tarziu primele schite/prototipuri, ar fi interesant sa intelegeti mai bine evolutia conceptului...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 03/05/16, 09:12

O sa incerc sa fac mai bine! Vei vedea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 03/05/16, 09:37

Se încălzește: toată lumea de la YOUR Sillon'net!

METOARE: scurt rezumat pentru cei care sunt noi și nu au urmat toate circumvoluțiile acestui thread:

- Încerc să dezvolt un mod de grădinărit fără multă muncă și fără nicio lucrare a solului în orice caz
- pentru aceasta, solul trebuie acoperit permanent cu materie organica care nu s-a descompus deja
- „materialul” ideal (bine, cel mai bun compromis) pe care l-am găsit, dintr-o serie de motive în care nu voi intra aici, este un strat bun de fân
- nici un rău la plantarea într-un astfel de strat de fân: prin pentru ceapă, eșalotă; făcând o mică gaură în acest capac pentru plantele din ghivece (varză, roșii, vinete etc.)
- problema: răsaduri! Pentru că dacă „buruienile” (buruienile) anuale nu ies prin acest capac, nici legumele dorite (salate, pătrunjel, fasole etc.)!

Faza 1: semănat „cu un cuțit”

Doar întoarceți-vă la pagina 1 a acestui fir: am tăiat fânul cu un cuțit; două linii de tăiere paralele la aproximativ 3 degete distanță; scot fânul; Razut cu micul meu instrument manual cu 3 capete (tot el!); am raspandit...

Această metodă a suferit trei evoluții:

a) foarte repede, nu am mai acoperit cu pământ (sau compost), ci pur și simplu am amestecat trecând peste cu micuța mea unealtă: rezultatul a fost același și am avut mai puține buruieni

b) Mi-am dat seama că s-a tăiat mai bine „înghețând” fânul strâns cu o scândură și tăind de-a lungul acestei plăci ca ghid

c) din nou puțin mai târziu, confruntat cu observația că fânul era greu de tăiat (da grădinare leneș, nu e doar pentru titlu!), am furat cuțitul de pâine din bucătărie, cu crestături; mult mai eficient!

Faptul rămâne că pentru un grădinar leneș, a lucra așa îndoit și în genunchi era încă prea mult! Chiar dacă, să recunoaștem, asta nu e mult în comparație cu cei care sapă și sapă de mai multe ori pe an!

Dar de ce nu ar trebui să existe o modalitate de a progresa în lene? Ideea că progresul este rezervat oamenilor serioși mă jignește.

Sillon'net: prototipul 1

Așa s-a născut ideea Sillon'net-ului: atașați două lame de cuțit de pâine la un mâner de cazmă pentru a lucra în picioare; tăiați două linii într-o placă la distanța exactă a celor două cuțite pentru a „înfige” fânul și a merge pe el...


Iată fotografia:

DSC_0468.JPG
Vedere generală Sillon'net X1


(acesta este prototipul care a suferit o avarie; a doua lamă, paralelă cu prima, lipsește)

DSC_0471.JPG
Atașament pentru lamă Sillon'net X1


Pentru a face mașina, am cumpărat două cuțite de pâine cu mânere de plastic, mânere pe care le-am topit.

Prima problemă: este oțel inoxidabil călit, aproape imposibil de găurit; Este un prieten care a reusit, inca nu prea stiu cum (lasand cateva suvite!)

Adevărata problemă este că acest oțel inoxidabil întărit este casant, aproape ca sticla. Așa că ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat foarte repede: una dintre lame s-a rupt la orificiul de fixare, care este un loc mai fragil.

DSC_0469.JPG
Lama sparta Sillon'net X1


Același lucru în detaliu:

DSC_0470.JPG
Detaliu lamă spartă Sillon'net X1


M-am gândit apoi să „înmuiez” lama pe partea mânerului, atât pentru a ușura găurirea, cât și pentru a reda flexibilitatea. Această cale rămâne de explorat.

Dar, după cum sa spus deja, phil53 s-a oferit să facă lame. Vezi restul mai jos (prefer să postez în mai multe bucăți având uneori probleme).
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Did67 » 03/05/16, 10:04

La Sillon'net X2

Și aici avem o fotografie [exclusiv mondială pentru „econologie”] a prototipului 2 care va fi testată – poate din nou astăzi dacă nu plouă!

La cârma tehnică: phil53, căruia îi mulțumesc încă o dată! [e frumos să te simți „susținut” – deja de postări (neagresiv, vreau să spun) –, dar cu atât mai mult de o astfel de realizare! Acest lucru nu se vede în scrierile mele, dar sunt o persoană timidă care se îndoiește foarte mult!].

DSC_0474.JPG
Vedere generală Sillon'net X2


Lamele au fost tăiate din plăci de oțel inoxidabil neîntărite. Au un unghi de intrare, adică marginea de tăiere nu este paralelă cu mânerul, ci face „un anumit unghi”... Acest lucru ar trebui să evite să fie nevoie să apăsați astfel încât să taie fânul...

Același lucru cu contorul ca referință.

DSC_0475.JPG
Sillon'net X2 cu masuratori


Același lucru în „piese de schimb”:

DSC_0478.JPG
Piese de schimb Sillon'net X2


Această „mașină” se atașează de un mâner de mătură, pe care l-am mânuit pentru a avea două mânere; o bucată de izolație a conductei de încălzire oferă puțin confort (poți fi leneș și te bucuri de confort!):

DSC_0480.JPG
Mâner Sillon'net


Și iată totul: scândură tăiată (prost) și Sillon'net X2!!!

DSC_0486.JPG



Ahmed, am spus că o să mă descurc mai bine:

a) Am ales să „dezvăluie” ideea fără nicio depunere a brevetului sau „plic INPI” sau orice altceva; „visul” meu este că mulți grădinari descoperă lenea, se bucură de legumele lor, protejează mediul și biodiversitatea în loc să se numere printre cei mai mari poluatori (în timp ce critică dur fermierii!).

În cele din urmă, faptul că acest dispozitiv este copiat în masă, este mai degrabă un vis decât o frică!

b) Și așa, sper ca toți cei motivați să-și „inventeze” Sillon’net-ul și să schimbăm, să discutăm, să desăvârșim; pe scurt, că adevăratul „Sillon’net A380” este o lucrare colectivă! De aici și titlul meu „à VOS Sillon’net!”

La asta am vrut sa spun prin „fa mai bine”... Chiar daca nu este 18 iunie, fac acest apel!

Chiche?
2 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct, fără oboseală?




de Janic » 03/05/16, 10:19

Frumos instrument! Cred că mânerul ar trebui să fie rotit cu 90 ° pentru o mai mare eficiență și mai puțină oboseală cu un alt mâner mai înainte (ca pe coase) pentru a găsi funcția obișnuită de fierăstrău.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160