Faceți diester sau biodiesel: rețeta

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/09/06, 22:29

si la degustarea orbilor, ce da ??? : Lol:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/09/06, 07:03

bonjour
în prezent, eu lucrez în cartofi prăjiți cu ulei reciclat 100%
Încep cu ulei diesel și odată ce temperatura uleiului la 60c transferă uleiul, este mai ușor de dezvoltat decât pantonul, dar există reguli de respectare, temperatură și debitul de ulei în fața pompei și mai ales că motorul părăsește în primele ture. Există o supraîncărcare ușoară în comparație cu motorina și o pierdere la viteză mare, deși dacă măresc doza de apă la reactor, aceasta oferă aproximativ aceeași putere.
Merg la o plimbare pe forum uleios, este o lume întreagă .. primul post pe care l-am făcut pe filtrare, răspunsurile nu sunt convins ect .. ca și cum ai fi mincinos .. cealaltă postare explică cum să fugi în bicarburatie fără pompa de pre-spălare încă plină de răspunsuri căutam să economisesc bani până la lumina lumânărilor (să mi se spună acest lucru, un tip care consumă anual 3000 litri de benzină doar pentru a face vânt, este foarte bun ..) și că a fost necesar să se urmeze sfaturile specialiștilor de mari experiențe.
Am fost pe punctul de a le explica cum să fac un montaj 24 volți, cum să încălzească uleiul în linia de resevoir pe timp de iarnă și în special suptul, să mă gândesc la asta nu mi-aș lua timpul, nu știu ce este un iarna adevarata ..
Nu sunt interesați să știe ce fac alții, au știință infuză, așa că îmi voi păstra munca pentru mine și voi petrece mai mult timp pe accesorii ... și fac ca arzătorul meu de bilă să îl păstreze pentru 30ans discret în Garaj ..

Este un pic în afara subiectului, dar trebuie să-mi iau drumul ... înainte de a face indigestie forum...


André
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/09/06, 10:16

Andre a scris:Este un pic în afara subiectului, dar trebuie să-mi iau drumul ... înainte de a face indigestie forum...

André


Tabernak!!! : Cheesy:

Din fericire nu ești tratat așa forums.
Ce pierdere ar fi dacă am pierde sfatul tău înțelept. :strigăt:

Aici, ești puțin „guru-ul nostru al frigului extrem” : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 07/09/06, 18:54

elefantul a scris:si la degustarea orbilor, ce da ??? : Lol:


Yuck pff pff pff : Cheesy:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 07/09/06, 18:58

Targol a scris:
Andre a scris:Este un pic în afara subiectului, dar trebuie să-mi iau drumul ... înainte de a face indigestie forum...

André


Tabernak!!! : Cheesy:

Din fericire nu ești tratat așa forums.
Ce pierdere ar fi dacă am pierde sfatul tău înțelept. :strigăt:

Aici, ești puțin „guru-ul nostru al frigului extrem” : Lol:


+1
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 07/09/06, 19:26

bob_isat a scris:interesant. puteți descrie protocolul de producție-spălare pe care l-ați folosit?


Dacă nu vă este frică :D
Protocolul dat de Christophe .................. mai multor linguri de : Hopa:
Metanol înlocuit cu alcool pentru a arde 95% (nu a fost găsit, prea rău 90%)
4g de sodă caustică, nu am făcut-o, prin spălarea contra a sifonului :D

o săptămână mai târziu, a fost separat de lucrurile dubioase de deasupra săpunului de jos.
Trucul dubioasă este trecut într-un filtru de cafea (hârtie) 1 ori, 2 ori
Bine, mergeți la un 3eme (în același filtru), dacă celălalt 2 a luat câteva minute în care a durat 1 săptămâna, rezultatul este în pachet.

Nu este un protocol frumos : Mrgreen:
oh da, mi-a scos 2.5l din trucdiester și 1.5kg de săpun uscat la soare :D
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 07/09/06, 19:39

Buna ziua delnoram
Super manipularea dvs. cu produse ușor de găsit.
Pentru 10 l de ulei „cartof prăjit” (așa cum ar spune André), cât face detergentul „30% sodă” și băutura spirtoasă metilată la 90 °?
Nu numai că ne primim combustibil, dar și săpunul nostru :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 07/09/06, 19:53

Cuicui a scris:Buna ziua delnoram
Super manipularea dvs. cu produse ușor de găsit.
Pentru 10 l de ulei „cartof prăjit” (așa cum ar spune André), cât face detergentul „30% sodă” și băutura spirtoasă metilată la 90 °?
Nu numai că ne primim combustibil, dar și săpunul nostru :D


A fost doar o experiență, cantitățile au fost foarte aproximative, am plecat cu:
pentru ulei 1 litru de alcool 0.2 litru de alcool și 16grame de lichid de sodă, dar pe traseu a trebuit să joc un bucătar-chimist ucenic (luna iulie a fost fierbinte : Cheesy: )
În orice caz, este lung de făcut și necesită un spațiu minim. :|
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
ludyc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/03/07, 18:00
Locul de amplasare: Acton-Vale

??




de ludyc » 22/03/07, 20:33

Cuicui a scris:Buna ziua delnoram
Super manipularea dvs. cu produse ușor de găsit.
Pentru 10 l de ulei „cartof prăjit” (așa cum ar spune André), cât face detergentul „30% sodă” și băutura spirtoasă metilată la 90 °?
Nu numai că ne primim combustibil, dar și săpunul nostru :D


alcool pentru a arde .. este hidrat de metil aici de obicei alcool pentru aragaz topit !!!
0 x
există trei tipuri de cunoștințe:
cei pe care îi știm,
cei pe care îi știm că nu îi știm și
cei pe care nu îi cunoaștem nu îi cunoaștem.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2

D: ??




de delnoram » 22/03/07, 21:17

ludyc a scris:
alcool pentru a arde .. este hidrat de metil aici de obicei alcool pentru aragaz topit !!!


Cel mai probabil, este alcoolul etilic care conține metanol (pentru a-l face impropriu consumului).
Aici folosit și pentru aragaz topit.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166