Supercool în sticla mea de bere !!

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Supercool în sticla mea de bere !!




de Christophe » 10/06/16, 10:54

Ieri am făcut un supercool cu ​​sticla de bere!

Nu mi se întâmplase niciodată (nici cu apă și cu atât mai puțin cu bere)!

Context: Am pus câteva beri (sticlă de sticlă de 25cl) în congelator pentru a le răci mai repede, a doua bere pe care o deschid, pe a doua înghițitură, o mare parte din bere se transformă în gheață. Evident, am încercat să reproduc fenomenul, dar niciuna din celelalte sticle (nu, nu le-am băut, nu!) A făcut același lucru (aveți nevoie de o temperatură foarte precisă pentru a ajunge acolo)

Lucruri interesante am observat:
- nu deschiderea sau transportul flaconului a condus la supra-răcire, dar este o mică perturbare care duce la supraînvelire
- cubul de gheață s-a topit mult mai repede decât dacă ar fi un cub de gheață „normal”
- Am crezut că supraînvelirea este rezervată apei foarte pure

A se vedea: https://fr.wikipedia.org/wiki/Surfusion et https://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_Mpemba
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Christophe » 10/06/16, 10:57

ps: efectul Mpemba contrazice tot ceea ce am învățat întotdeauna în Științele Fizice ... iar acest lucru este departe de a fi anecdotic conform acestei curbe:

350px-Mpemba-time-temperature.svg.png
350px-Mpemba-time-temperature.svg.png (10.34 KB) Consultat de 4977 de ori


Efectul Mpemba este denumirea dată fenomenului care apare atunci când apa fierbinte îngheață mai repede decât apa rece în condiții de răcire similare. Acest efect este, de asemenea, numit uneori „paradoxul Mpemba”, deoarece apa trebuie să revină în mod necesar la o temperatură mai scăzută la răcire și a priori să ia mai mult timp să se răcească decât la o temperatură mai scăzută. Acest fenomen nu este sistematic și apare doar în anumite condiții.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Obamot » 10/06/16, 11:22

Ați încercat să reproduceți fenomenul?

Dacă nu poți, îți sugerez probabil că pentru că la un moment dat ai provocat un „șoc” (cu puțin timp înainte de răcire).

(poate fi un șoc de contact, șoc din cauza mișcării lichidului în bobină, termic și / sau altul).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Did67 » 10/06/16, 12:16

Pentru a fi clar și vorbim despre același lucru:

- supracoalingul este faptul că berea ta a rămas lichidă la o temperatură în congelator, unde ar fi trebuit să înghețe; berea nu este apă pură (chiar și o Stella Artois!), nu este de zero grade, dar mai puțin ceva ...

- atunci, de fapt, un „mic ceva” poate „distruge” această stare instabilă pentru a declanșa trecerea la starea normală stabilă pentru temperatura în cauză, adică starea solidă din apariție; fenomenul pe care îl descrieți este solidificarea bruscă, în urma unei stări de supraîncălzire.

Este posibil ca celelalte beri să nu fi fost răcite = nu au atins temperatura sub temperatura de solidificare a acestei „ape impure”. Cel pe care ați observat fenomenul a fost poate puțin mai rece? (plasat mai aproape de peretele congelatorului? mai mult pe partea suportului circuitului care conține agentul frigorific?).

Adesea, acestea sunt „nuclee” de cristalizare care declanșează ieșirea de la supercooling și solidificare rapidă. Poate că doar al 2-lea dvs. poate conține un astfel de „nucleu”, o astfel de impuritate? Celelalte au fost prea bine filtrate?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Christophe » 11/06/16, 13:55

Obamot a scris:Ați încercat să reproduceți fenomenul?

Dacă nu poți, îți sugerez probabil că pentru că la un moment dat ai provocat un „șoc” (cu puțin timp înainte de răcire).

(poate fi un șoc de contact, șoc din cauza mișcării lichidului în bobină, termic și / sau altul).


Da absolut: am luat imediat alte 2 sticle din congelator,
a) Am decapsulat unul (= un șoc fizic) și m-am agitat și m-am lovit cu degetul mare pe gât (muhaha)
b) Celălalt l-am tastat pe o masă când era închis ...

Sper să reproducă fenomenul pe videoclip, dar nada în cele 2 cazuri :(
Așa că am stricat o sticlă lol :strigăt: dar este pentru știință!

Cu siguranță este un fenomen care apare la cea mai apropiată 1/10 de ° C (vezi și mai precis) ... sau cu șocuri foarte precise (cum ar fi 7 G în loc de 7.1 nu funcționează) ... pe scurt, dificil de reprodus, întrucât condițiile pentru obținerea stratului de răcire sunt destul de vagi ...

În plus, am crezut că este vorba doar de apă foarte pură (nu putem spune că o bere este pură dacă ???) ... așa că am fost foarte surprins!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Christophe » 11/06/16, 13:57

Did67 a scris:Pentru a fi clar și vorbim despre același lucru (...)


Este dificil să răspund la toate aceste întrebări, dar sunt total de acord cu tine, mă întreb la fel ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Obamot » 11/06/16, 14:28

Christophe a scris:Cu siguranță este un fenomen care apare la cea mai apropiată 1/10 de ° C (vezi și mai precis

Da, pentru că, contrar a ceea ce cred mulți, diferența de 1 ° C este imensă în chimie / fizică (și chiar în viața de zi cu zi ... termometrele fără zeci de grade sunt destul de inutile, nu sunt suficiente exacte!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Supercooling în sticla mea de bere !!




de Christophe » 11/06/16, 14:33

Ei bine, am înțeles, o să mă sacrific pentru Știință, trebuie doar să fac teste, teste, mai multe teste ...

Ficatul meu este cel care va trage gura :D :D :D
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 183