Crowfunding pentru proiecte econologice?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Flytox » 04/07/16, 19:45

Flytox a scris:
Ceva bun pentru comunitate în general și nu pentru o mână de indivizi care își vor face treaba chiar și cu „intenții foarte bune”. Participă, mergi „în direcția corectă” și nu te aștepta la o rentabilitate a investiției (în sens financiar).



Ai un exemplu? Doriți să comparați cu econologia? ...Nu inteleg. Aici vorbim despre asta forum... în acest caz ....

Este nevoie de un proiect solid. Pentru a satisface nevoi solide. Dacă s-ar fi găsit acest lucru, nu ar mai fi nevoie de acest fir!


Nu am fost suficient de precis, de exemplu, am făcut un kit „Pantonesque” grozav (bine pentru a limita consumul și poluarea și pentru „binele” tuturor, ceva altruist : Mrgreen: ) dar avem un brevet pentru a împiedica alții să se bucure de el fără să plătească. : Wink:

Acolo am tras pătura către noi. Am putea prefera să oferim planurile oricui le cere, să le oferim know-how-ul fără să numărăm și să fabricăm / să facem kitul fabricat la un preț „* rezonabil” pentru cei care nu au mijloacele / timpul / cunoștințele pentru a se fabrica singuri.

* rezonabil: care asigură echilibrul / viabilitatea proiectului pentru cei care fabrică trusa, dar fără îngrășarea paraziților acționarilor prea lacomi.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Obamot » 04/07/16, 21:09

Da "de exemplu" : Mrgreen:

Astăzi, chiar și cu un „kit”, există vehicule cu adevărat economice și am citit aici că jocul nu merită prea mult lumânarea, este adevărat?

Vorbim despre vehicule foarte împinse pe partea de injecție și controlate de computer. Este foarte sofisticat, de înaltă tehnologie. Prin urmare, trebuie să fim siguri că există încă un „câștig” suficient în consum, care ar împinge șlepul să facă pasul unei investiții ...

Pentru că de aproape douăzeci de ani, toate vehiculele au ECU-uri. Sau o piață de nișă pentru vehiculele mai vechi? (Nu văd mulți în jurul meu care fac mult drum cu vehicule vechi de peste douăzeci de ani și că un kit ar putea să intereseze, este într-adevăr un transportator?)

Sau întrebarea pe care mi-o pun este dacă trebuie să ocolim computerul de bord pentru a pune un panton în el. Acest lucru se datorează faptului că este hiperprotejat, deoarece gestionează transponderele cheilor de contact care permit deschiderea mașinilor! În plus, cu pantone, variabilele de reglare a funcționării motorului nu mai sunt cu siguranță aceleași. Și nu știm cum să informăm cu ușurință un ECU presupun (l-am văzut cu kiturile E85), mai mult, am avea nevoie de acorduri cu producătorii pentru a interveni asupra propriilor tehnologii licențiate (și / sau să știm cum să-l „altoim”). contravenție fără efecte secundare). Apoi, ar trebui să vedem și întrebările de garanție și siguranță (cine ar fi responsabil pentru defectarea unui panton în timpul depășirii și provocarea unui accident? Cine ar fi responsabil în cazul unei „defecțiuni a motorului”? Pe scurt, enumeră și felul de lucruri cu care se ocupă profesioniștii în drept). Intervenția cu un motor modern lasă urme ... Întrebarea adaptabilității ar exista mai multe truse în funcție de vehicul (a se vedea una specifică fiecărei mărci) după ce ați rezolvat întrebările de mai sus. O provocare destul de mare.

Christophe a scris:finanțarea dezvoltării unui kit real de dopare a apei [...] cu mijloacele pe care nimeni nu le-a avut niciodată aici: la înălțimea a ceea ce a făcut BMW...

Există deja ceva în cutii?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Flytox » 04/07/16, 22:09

Da "de exemplu" : Mrgreen:

Astăzi, chiar și cu un „kit”, există vehicule cu adevărat economice și am citit aici că jocul nu merită prea mult lumânarea, este adevărat?

Vorbim despre vehicule foarte împinse pe partea de injecție și controlate de computer. Este foarte sofisticat, de înaltă tehnologie. Prin urmare, trebuie să fim siguri că există încă un „câștig” suficient în consum, care ar împinge șlepul să facă pasul unei investiții ...

Pentru că de aproape douăzeci de ani, toate vehiculele au ECU-uri. Sau o piață de nișă pentru vehiculele mai vechi? (Nu văd mulți în jurul meu care fac mult drum cu vehicule vechi de peste douăzeci de ani și că un kit ar putea să intereseze, este într-adevăr un transportator?)

Sau întrebarea pe care mi-o pun este dacă trebuie să ocolim computerul de bord pentru a pune un panton în el. Acest lucru se datorează faptului că este hiperprotejat, deoarece gestionează transponderele cheilor de contact care permit deschiderea mașinilor! În plus, cu pantone, variabilele de reglare a funcționării motorului nu mai sunt cu siguranță aceleași. Și nu știm cum să informăm cu ușurință un ECU presupun (l-am văzut cu kiturile E85), mai mult, am avea nevoie de acorduri cu producătorii pentru a interveni asupra propriilor tehnologii licențiate (și / sau să știm cum să-l „altoim”). contravenție fără efecte secundare). Apoi, ar trebui să vedem și întrebările de garanție și siguranță (cine ar fi responsabil pentru defectarea unui panton în timpul depășirii și provocarea unui accident? Cine ar fi responsabil în cazul unei „defecțiuni a motorului”? Pe scurt, enumeră și felul de lucruri cu care se ocupă profesioniștii în drept). Intervenția cu un motor modern lasă urme ... Întrebarea adaptabilității ar exista mai multe truse în funcție de vehicul (a se vedea una specifică fiecărei mărci) după ce ați rezolvat întrebările de mai sus. O provocare destul de mare.

Christophe a scris:finanțarea dezvoltării unui kit real de dopare a apei [...] cu mijloacele pe care nimeni nu le-a avut niciodată aici: la înălțimea a ceea ce a făcut BMW...

Există deja ceva în cutii?

Într-adevăr, pui degetul acolo unde te doare, problema de bază este că devine indemnabil să treci un control tehnic.

ansambluri-injecție-apă / dopaje-vapori-de-apă-t3270-1250.html

prin urmare, pentru a conduce discret cu acest sistem. Și, după cum subliniați, o operațiune optimizată pe un vehicul recent se poate face numai cu mijloace „Kolossal”. Gillier Pantone de pe șosea este rezervat pentru o mică nișă de utilizatori care lucrează cu bătrâni bătrâni mocnitori, cu riscul de a fi prinși de maree. Acest lucru nu împiedică încercarea de a monta ceva oricum. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Grelinette » 05/07/16, 10:31

Începeți cu un exemplu specific (Pentone Kit) care ridică multe întrebări (lobby-uri din industria auto, siguranță etc.) care vă pot descuraja să vă angajați în acest tip de proiect ...

Toate proiectele nu sunt de același tip și cu atâtea consecințe și riscuri potențiale.
Pe de altă parte, indiferent de proiect, vor exista întotdeauna întrebări care vor rămâne fără răspuns în situații extreme: accidente, avarii, ruperea, utilizarea în afara limitelor sau reglementările, ...
► Afișați textul

Acest lucru nu ar trebui să pună la îndoială subiectul de bază: finanțare ecologică.
Înainte ca Christophe să decidă sau nu să deschidă o secțiune de finanțare pe economie, să testăm un proiect virtual!

Mă duc pentru asta! : Mrgreen: (nu vă faceți griji, nu cer ajutor financiar, ci doar testarea conceptului și modul în care finanțare ecologică...)
► Afișați textul

Voi deschide un nou subiect pentru a prezenta un proiect simplu și potențial crowdfundable.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Crowfunding pentru proiecte economice?




de Grelinette » 05/07/16, 11:07

Gata! ...

Am lansat un Proiect beton a testa a Finanțare virtuală en Crowfunding ecologic...

E aici : Proiectarea unei remorci pentru biciclete cu asistență electrică
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134