Depozitarea inter-sezonieră a energiei termice solare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de chatelot16 » 07/07/16, 20:04

lilian07 a scris:
Calcarul are o putere calorica foarte mare...este cu siguranta cel mai bun sol pentru depozitare cu probabilele defecte mentionate....

putere calorica? este un combustibil care are putere calorică... calcarul va fi combustibil atunci când puii au dinți

mai degrabă capacitatea termică sau căldura specifică

dar sunt de acord ca calcarul uscat este un material bun intr-o tara in care nu ploua...acasa subsolul e complicat,un gruyere adevarat...forajul ar putea cadea in pesteri...daca sunt locuri langa mine unde exista nu este nevoie să sapi gropi: se sapă singur: dolină apoi dolină
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de lilian07 » 07/07/16, 20:58

scuze pentru termen, este într-adevăr capacitatea calorică a calcarului, care are o putere calorică infinită pe ciclu infinit de descărcare a sarcinii termice fără o singură eliberare de CO2.... : Lol:

Pentru ploaie este adevărat că este mai bine să sondați iarna pentru a detecta orice fractură geologică umedă. Cred că este necesar să se prevadă și o acoperire cu o prelată îngropată de tip umbrelă care să se extindă cu mult dincolo de volum dacă pământul este prezent în primii metri.

A întâlni o cavernă uscată sub un strat de rocă ar putea constitui un ATES (stocare de energie termică a acviferului) în funcție de volumul în care este „bingo”

Dar nu ar trebui să visezi prea mult, dificultățile din subteran sunt mai prezente decât soluțiile....
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Raymon » 08/07/16, 09:04

Apropo, știți zeolitul, pare interesant, aproape că am putea deschide un nou subiect:
Concret, realizarea acestei încălziri a viitorului ar consta în amplasarea acestui reactor pe o sursă fierbinte, la ieșirea unui incinerator de deșeuri menajere de exemplu sau a unei instalații solare termice special concepute pentru a-l alimenta. „reacția de adsorbție pe zeolit ​​necesită pur și simplu atingerea unei temperaturi de aproximativ 120 ° C”, continuă Frederic Kuznick. Astfel, vara, energia termică de la soare sau incinerare ar face posibilă ruperea legăturilor dintre moleculele de apă și zeolit. Iarna, nu ar mai rămâne decât să circule prin material un curent de aer umed pentru a reconstitui racordurile și a elibera energia în rețeaua de termoficare.

totuși problema este volumul necesar pentru a stoca toată căldura. De exemplu, pentru o casă cu consum redus de 191 m2 cu 20 m2 de panouri solare termice, supuse condițiilor climatice din Paris, ar fi necesar să folosiți 29 m3 de zeolit! De asemenea, Frederic Kuznik va explora ruta de depozitare a substanțelor chimice, în colaborare cu EDF.

De data aceasta implică realizarea de legături puternice între apă și pulberea de sulfat de magneziu pentru a forma un cristal. Acesta din urmă, deshidratat la 122°C, stochează apoi o cantitate foarte mare de energie liberală pur și simplu hidratând-o. Sistemul ideal ar fi în cele din urmă să se depună un strat de sulfat de magneziu în microporozitățile zeolitului, astfel încât să se promoveze contactul cu apa. Și acolo, 2m3 din această pulbere ar fi de ajuns pentru a încălzi toată iarna marea casă pariziană!


http://www.energiegratuite.biz/2010/11/ ... /#more-996
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de lilian07 » 08/07/16, 09:35

Da stiu zeolitul dar acest material este prea scump (2000 euro/tona neprofitabil)
Pământul este liber și pierdut.
Daca vorbim de depozitare in containere in masa eu prefer Kofalit (deseuri de azbest vitrificat cu putere de transfer termic foarte mare superioara calcarului si betonului de inalta performanta) la un pret imbatabil pentru ca nu mai stim de azbest.ce sa facem cu el. ..
10 euro/tona de Kofalit...densitate 3000 kg/mc acolo dupa parerea mea depozitare (3 pana la 5 zile) intr-un colt de hangar de ce nu....Cu siguranta il voi lua in considerare in caz de defectare la sol.

difuzivitate.jpg


Kofalit ar fi foarte bine plasat in acest grafic pentru ca stoca 2680 KJ / m3 /° (ar fi inaintea betonului si calcarului)...30 Euro/m3
Și din punct de vedere economic este foarte, foarte ieftin....mai puțin costisitor decât piatra de carieră în vrac...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de izentrop » 08/07/16, 09:45

Zeolitul face posibilă scăderea temperaturii de funcționare a pompei de căldură în acest sistem:
Pompa de caldura bazata pe 3 surse de energie

Această combinație optimizează resursele naturale libere: apă, soare și zeolit. 100% ecologice și regenerabile, utilizarea lor nu generează emisii poluante.

Trio-ul energetic constă dintr-o bază de intrare solară, prin colectoare plate, un modul de pompă de căldură care conține granule de zeolit ​​și un cazan cu condensare pe gaz.

Sistemul zeoTHERM de la Vaillant face posibilă utilizarea maximă a întregului interval de temperatură al colectoarelor solare.

În cazul instalațiilor solare convenționale, puterea solară este disponibilă numai de la aproximativ 30°C la temperatura colectorului. În sistemul zeoTHERM, pompa de căldură folosește caloriile furnizate de senzori imediat ce ating o temperatură de 3°C.

Această temperatură scăzută este apoi „amplificată” de procesul de adsorbție a zeolitului și poate fi utilizată rentabil pentru încălzire. Astfel, sistemul solar existent se amortizează mai repede datorită utilizării mai regulate pe tot parcursul anului.
https://www.vaillant.fr/accueil/produits/zeotherm-384.fr_fr.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Obamot » 08/07/16, 10:54

Lilian, te rog, oprește-ți evaluările ca răzbunare pentru critici,
sistemul de rating nu este un instrument de mobbing.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de lilian07 » 08/07/16, 11:07

Am văzut că tu ai început ca de obicei... chiar trebuie să facem ceva Obamot... îmi trimite multe critici de când s-a întors și când decid să mă apăr el plânge.
Sincer, este foarte bolnav. Îmi pare foarte rău pentru munca administratorului și pentru utilizarea greșită a sistemului de vot pe care Obamot a făcut din acesta
1 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de lilian07 » 08/07/16, 11:21

Un alt dictator mini-virtual care încearcă să se zbată când administratorul încearcă să aducă ceva ordine pentru ca întreaga comunitate să poată contribui. În viața reală și într-o societate modernă ajungem întotdeauna prin a pune reguli doar pentru un număr mic de perturbatori și pentru a evita ce este mai rău...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de chatelot16 » 08/07/16, 11:39

Dintre toate materialele tale lipsește apa... care trebuie să iasă din cadru!

atâta timp cât nu avem nevoie de mai mult de 100°, apa are o căldură specifică și o căldură de volum mult mai mare decât toate celelalte materiale... doar schimbările de fază pot face mai bine decât „apa”.

Chiar cred că pentru a folosi solul ar fi mai bine să ai un rezervor mare, adânc îngropat: masa de apă va oferi o capacitate termică care poate fi folosită eficient fără pierderi de temperatură datorită ușurinței de pompare a apei, iar pământul din jurul lui va face tot ce poate.

rezervorul îngropat trebuie să fie mai mic decât suprafața acoperită de foraj, deoarece volumul de căldură al apei este mai mare... în loc să forați un cerc de 10m, săpat un puț de 2m în diametru

rămâne să comparăm prețul a 36 de foraje cu prețul unui puț

avantajul puțului: poate fi săpat fără prea multe mijloace mecanice... un troliu și un ciocan-pilot electric

un alt avantaj al unui rezervor îngropat: dublă funcție! dacă apa are mai multă valoare decât energie poate fi folosită pentru a stoca apa de ploaie

desigur, stocarea apei de ploaie este în contradicție cu stocarea energiei dacă rezervorul este aproape gol vara când există căldură de stocat

sa calculez efectul izolator al pamantului imi place notiunea de rezistenta termica spre infinit... Consider ca rezervorul este la o temperatura medie tot timpul anului pentru eternitate: pentru a simplifica rezervorul sferic... fiecare strat sferic din jurul rezervorului asigura o anumită rezistență termică, dar cu cât diametrul este mai mare, cu atât suprafața este mai mare și cu atât rezistența este mai mică, suma sau integrarea tuturor straturilor atinge o limită finită: această limită depinde de diametrul rezervorului... cu atât este mai mare. , cu atât grosimea efectivă a solului este mai mare

primul calcul de făcut ar fi să aflați din ce diametru al rezervorului pământul este mai eficient decât un strat vechi de vată de sticlă

atentie! marirea diametrului rezervorului nu este o solutie buna daca nu ai nevoie de toata energia pe care o contine

daca dublam diametrul rezervorului impartim pierderea termica pe m2 al rezervorului la 2, dar ii inmultim suprafata cu 4...deci inmultim puterea pierduta cu 2...dar din moment ce am inmultit cu 8 energia stocată: stocarea are pierderi de 4 ori mai puține


al doilea calcul pifometric, daca inlocuim apa cu un fluid cu o capacitate termica de 8 ori mai mica, trebuie sa dublam diametrul rezervorului pentru a avea de 8 ori mai mult volum, asta inmulteste puterea pierduta cu 2: stocarea este deci de 2 ori mai mare. pierdere... sau poate stoca de două ori mai mult timp pentru aceeași pierdere

acest raționament arată că un rezervor de apă îngropat va fi mai eficient decât o zonă de pământ plină de foraje... și în plus mi se pare mai ușor de construit un rezervor îngropat.

ai grijă, nu arăt că un rezervor va avea pierderi suficient de mici pentru a fi util, spun doar că va avea mai puține pierderi decât o suprafață de teren care stochează aceeași energie

ar fi bine ca un matematician să pună în ecuație ceea ce tocmai am demonstrat prin metoda mea pifometrică care riscă să nu convingă pe toată lumea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Obamot » 08/07/16, 12:01

lilian07 a scris:Am văzut că tu ai început ca de obicei... chiar trebuie să facem ceva Obamot... îmi trimite multe critici de când s-a întors și când decid să mă apăr el plânge.
Sincer, este foarte bolnav. Îmi pare foarte rău pentru munca administratorului și pentru utilizarea greșită a sistemului de vot pe care Obamot a făcut din acesta

Tocmai nu, abia mai postez, nu e nevoie. Propunerile tale tehnice sunt aproape unanim împotriva ta.

Inca o denaturare a realitatii!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 210