Faceți un concasor de oase pentru grădină

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Faceți un concasor de oase pentru grădină




de Did67 » 18/08/16, 09:00

Și dacă cineva găsește o zi un „concasor de os” (ieftin, evident), îl caut în mod activ. Oasele sunt sursa primară de fosfor. Nu sunt direct asimilabile, dar cred că în sistemul meu, ele vor deveni rapid asimilate prin acțiunea ciupercii și atmosfera „acidă” pe care o creează! Mi-ar placea sa incerc.
Este una dintre cele mai utile „gunoaie” pe care le aruncăm în coșurile de gunoi (mă refer, desigur, la non-vegetarieni).

Împărțit de atunci agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846-1860.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79311
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Christophe » 18/08/16, 11:38

Un tocător de grădină nu se toacă suficient de fin?

Se pare că puteți folosi o mașină de tocat carne de bucătărie (cu condiția ca oasele să nu fie prea groase evident)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 18/08/16, 12:21

Mi se pare că este mai bine să căutați morile cu ciocan, care sunt foarte eficiente pe materialele dure.
Poate că este posibil să transformați un instrument rotativ (tip mașină de tuns iarba) adăugând câteva plăci fixe pentru a crește numărul de impacturi?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/08/16, 14:35

Ahmed a scris:Mi se pare că este mai bine să căutați morile cu ciocan, care sunt foarte eficiente pe materialele dure.
Poate că este posibil să transformați un instrument rotativ (tip mașină de tuns iarba) adăugând câteva plăci fixe pentru a crește numărul de impacturi?


Da. Dar nu am găsit nimic mic, pentru uz casnic. Ar fi să ne zdrobim oasele (scheletul de găini, etc ...). Nu mult ... Am căutat puțin, dar nu am găsit.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 18/08/16, 15:48

Pentru oasele mici, înlocuirea lamei unei mașini de tuns electric cu un fier de călcat plat (mai multă inerție) și câteva nicovalele periferice, acest lucru ar trebui să fie suficient ...
Poate și o grilă care să conțină fragmentele până la dimensiunea dorită ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de chatelot16 » 18/08/16, 16:21

acest multi macină totul este realizat de rené toy în montoire: această companie există încă, dar pe site-ul lor nu găsesc nicio urmă a acestui model, care ar putea fi primul lor model

este acționat de o priză de putere a tractorului de 540 rpm

gogol găsește-mi acest videoclip care pare a fi același în versiunea electrică

https://www.youtube.com/watch?v=Crvfay4Usnc

în acest videoclip își rup capul pentru a-și face solul să treacă prin orificiul mic al buncărului făcut să treacă cerealele la debit constant ... dar îl puteți folosi și îndepărtând această piesă și echilibrând materialul care trebuie măcinat în buncărul mare, cu o lopată sau o furculiță

Am avut o preferință pentru sistemul de măcinare lent care funcționează mai mult în forță decât în ​​viteză ... dar am făcut bine să cumpăr acest polizor, mă face să descopăr eficiența acestui sistem

Cred că acest principiu ar putea fi realizat în mai mici

cata os vrei sa macini?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/08/16, 18:28

Este într-adevăr pentru „domestice”: ca „carcasă” de pui ... sau os de iepure ...

Cred că am puține șanse să găsesc! Dar, comparativ cu echilibrul de fosfor din grădina mea, aceasta ar fi o soluție simplă!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 18/08/16, 18:34

Cunosc bine acest dispozitiv din cauza utilizării unuia: am zdrobit scoarța semi-descompusă; rezultatul a fost mediu pe acest tip de deșeuri umede și, rapid, am cerut mai întâi să extrag amenzile și apoi să trec fracțiile mari, mai uscate, cu o îmbunătățire mare.
Ceea ce m-a frapat a fost capacitatea dispozitivului de a reduce cele mai dure corpuri străine la pulbere, amestecate cu scoarță, precum granit sau pietre de silex ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de chatelot16 » 18/08/16, 19:25

pentru oasele de pui sau de iepure ai avea nevoie doar de ceva mai mare decât un râșniță de cafea ... sau doar să lași oasele să se usuce și să le dai cu un ciocan

Voi face poze: chestia mea are o axă verticală, se rotește la 3000 rpm, elica de formă ciudată nu taie deloc, dar catapultează materialul împotriva bucăților rare acoperite cu bucată dințată din oțel dur

bucățile care sunt prea mari rămân deasupra elicei și pot coborî numai atunci când sunt rupte în bucăți mai mici: prin urmare, este sigur să-l faci să înghită bucăți mari

grila de ieșire este cu fața în jos ... bucată de oțel dințată la 3/4 de rotație, grilă la 1/4 de rotație

mai sus este o piesă dințată pe tot parcursul

rotorul este rigid fără nicio articulație: de aceea susține materie abrazivă

M-am uitat pe site-ul actual de jucării rené: văd în principal tocătoare cu axă orizontală cu ciocan articulat pe rotor ... Văd defectele primei mele fabrici de legume din China

Un alt truc al acestui multi macină totul, rotorul formează o placă de diametru mare în partea de jos care ascunde arborele .... și există o intrare de aer între cutia de viteze și polizor: aspiră aerul exterior și îl face să intre în concasor: acest lucru împiedică materialul să fie măcinat să deterioreze garniturile sau lagărele

această mașină este într-adevăr un model bun de copiat pentru a o micșora
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/08/16, 19:44

chatelot16 a scris:
pentru oasele de pui sau de iepure ai avea nevoie doar de ceva mai mare decât un râșniță de cafea ... sau doar să lași oasele să se usuce și să le dai cu un ciocan



La asta m-am gândit și eu ... Dar sunt atât de leneșă!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 390