Faceți un concasor de oase pentru grădină

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 19/08/16, 13:13

aceasta este adevărata întrebare: găsesc adesea în grădina mea oase mari de vită pe care le-am dat câinilor mei cu mult timp în urmă ... Merită să le macină sau fosforul a fost deja folosit de bacterii sau ciuperci în sol? aceste oase vechi arată ca calcarul

Cred că este inutil să fac un mic polizor de uz casnic înainte de a fi sigur că este cu adevărat util să mănânci fin oasele ... primul experiment care ar fi făcut ar fi să aduni o cantitate suficientă de os pentru a-mi face osul să se întoarcă. pentru a folosi pudra produsă în diferite grădini de legume

de fiecare dată când găsesc oase vechi în timp ce îmi curăț un colț al pământului, le arunc puțin mai departe ca o pietricică fără valoare ... acum le voi lăsa deoparte ... rămâne de văzut dacă oasele vechi mai conțin fosfor util

Am trecut acum câteva zile într-o coperativă agricolă pentru a cumpăra sfoară: am observat un afiș care indica materialele pe care nu avem voie să le transportăm, lista și mult timp, unele sunt evidente ca deșeuri radio active, deșeuri de azbest, dar există și animale deșeuri și făină de animale ... nu ar fi imposibil ca făina de oase să fie din aceeași categorie, ceea ce explică de ce nu se vinde ca îngrășământ

oasele în cantități industriale trebuie să fie ușor de găsit în abatoare sau restaurante ... în Angouleme există o fabrică care produce gelatină cu deșeuri de abator, în special oase ... Mă întreb dacă oasele care au fiert în sistemul lor pentru a extrage gelatina conțin în continuare fosfor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/07/16, 17:26
x 13

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de kna » 19/08/16, 13:26

Ahmed a scris:O altă variantă pe tema pistilului: un pistil ghidat pentru a rămâne vertical, un mortar adânc și îngust,

Se potrivește perfect ideii mele, un piston cu vârf plat (dacă este necesar cu capace perforante pentru a oferi o suprafață de impact asemănătoare unei mingi de golf și a crea puncte de presiune mai mari) ghidat într-un tub.

o camă acționată de un mic motor electric, respectiva camă ridică pistonul sprijinindu-se pe un opritor (rulment cu bile) și la fiecare rotire lasă pistonul să cadă.

Aceeași idee, o camă cu un motor redus mic .. dar ar fi nevoie de o camă mare sau de un sistem de braț cu pârghie pentru ca pistonul să aibă o deplasare suficientă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de highfly-dependent » 19/08/16, 13:30

Nu, nu există nicio întrebare, fosforul este îndepărtat și distribuit rapid (15 zile pentru un cadavru de șoareci).
Un os este o structură spongioasă: „unt” pentru miceliu!
Aici, un mic videoclip instructiv: https://www.youtube.com/watch?v=0zO2uEpmtkc
1 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de chatelot16 » 19/08/16, 13:32

Kna a scris:
chatelot16 a scris:mortarul poate fi tăiat cu o sticlă de gaz de 13 kg, iar pistilul o bară de fier cu diametrul de 30 sau 40 mm

O butelie de gaz sub presiune orice ar fi, are un „fund rotund”. Și dacă pistilul nu are aproximativ același diametru ca mortarul, unele capete vor flutura în continuare ...

Desigur, piesele sunt dornice de fiecare lovitură, dar datorită formei rotunjite reveniți la mijloc pentru a lua următoarea mișcare

Am folosit deja această metodă pentru a zdrobi cărămida pentru a face șamotă ... pentru o cantitate mică nu este epuizantă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/07/16, 17:26
x 13

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de kna » 19/08/16, 13:47

highfly-addict a scris:Fosforul este extras din os și distribuit cu mult înainte de a se descompune

Cunoașteți unul sau mai multe studii pe acest subiect, de exemplu analize ale oaselor îngropate și ale solului înconjurător după diferite perioade de timp?
[EDIT: Ha, mi-ai răspuns la întrebare cu videoclipul, pe care urmează să îl vizionez :)]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 19/08/16, 17:46

dacă fosforul unui șoarece este absorbit în 15 zile fără a face nimic, oasele de pui sau de iepure vor fi folosite în câteva luni fără a face nimic mai mult: s-ar putea să fii leneș până la capăt și să lași ciuperca sau bacteriile să funcționeze

titlul acestui subiect nu ar trebui să fie „faceți un polizor”, ci cum să folosiți fosforul din oase pentru grădina de legume ... și răspunsul poate să nu fie măcinat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/07/16, 17:26
x 13

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de kna » 19/08/16, 22:01

chatelot16 a scris:Am folosit deja această metodă pentru a zdrobi cărămida pentru a face șamotă ... pentru o cantitate mică nu este epuizantă

Mulțumesc, datorită ție am aflat ce este șamota :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Christophe » 21/08/16, 14:44

Un raport Arte despre actuala criză a fosforului: http://future.arte.tv/fr/lindispensable-phosphore difuzat acum câteva zile ...

Fosfatul, forma minerală a fosforului, este ingredientul esențial al tuturor îngrășămintelor. Folosit intens din anii 1950, a permis creșterea randamentelor agricole. Dar, astăzi, lumea se îndreaptă spre un vârf al consumului și distribuția inegală a acestei resurse provoacă deja tensiuni geopolitice și sociale. Oamenii de știință iau în considerare în prezent metode de recuperare, cum ar fi reprocesarea urinei sau a apelor uzate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Remundo » 21/08/16, 15:22

Did67 a scris:Și dacă cineva găsește o zi un „concasor de os” (ieftin, evident), îl caut în mod activ. Oasele sunt sursa primară de fosfor. Nu sunt direct asimilabile, dar cred că în sistemul meu, ele vor deveni rapid asimilate prin acțiunea ciupercii și atmosfera „acidă” pe care o creează! Mi-ar placea sa incerc.
Este una dintre cele mai utile „gunoaie” pe care le aruncăm în coșurile de gunoi (mă refer, desigur, la non-vegetarieni).

Împărțit de atunci agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846-1860.html

există unul acolo : Mrgreen:
0 x
Imagine
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de izentrop » 21/08/16, 15:33

bonjour,
Christophe a scris:Un raport Arte despre actuala criză a fosforului: http://future.arte.tv/fr/lindispensable-phosphore difuzat acum câteva zile ...
Am văzut acest documentar care se referă în principal la industria care consumă excesiv de fosfați și care prognozează un vârf de fosfor între 2030 și 2040 http://www.techniques-ingenieur.fr/actu ... 2040-6383/
Ceea ce ne va interesa începe la 43:20 când Philippe Hinsinger ne explică că soiurile vechi sunt capabile să caute fosfații în care se găsesc.

Did67 mă va corecta dacă scriu una (sau mai multe) prostii ...
O grădină care produce legume trebuie să fie compensată cu sprijin nutrițional. Cu ajutorul soarelui, planta extrage carbon și azot din atmosferă, dar alte substanțe nutritive trebuie reînnoite prin furnizarea de materie organică: potasiu pentru legume și fructe de rădăcină, fosfor și oligoelemente.

Contribuția a 20 cm de fân în fiecare an ar trebui să prevadă în mare măsură acest lucru, presupun cu condiția de a face rotații.
Dacă adăugăm excrementele găinilor noastre și alte excremente la suprafață, chiar și ale noastre (după 2 ani de compostare), este doar fericire pentru plantele noastre.

Pe de altă parte, unde îmi lipsesc cunoștințele este necesitatea fiecărui tip de plantă. Prea mult din acest lucru sau altul poate crea dezechilibre care duc la boli și infecții parazitare.

Atâta timp cât toți acești nutrienți sunt depuși la suprafață (sub fân pentru a nu atrage prădătorii), cred că fauna solului o reechilibrează?
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235