Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de chatelot16 » 29/08/16, 13:13

izentrop a scris:
Ahmed a scris:Arderea este o practică adecvată atunci când densitatea umană rămâne proporțională. Are meritul de a evidenția rolul și importanța sistemului forestier pentru fertilitatea solului. Evident, practicat prea intens, este catastrofal, dar de multe ori rămâne singura opțiune disponibilă pentru populațiile lipsite de mijloace ...
La munte, pentru a păstra o pajiște fără regenerare arbustivă, este suficient să combinați capre cu oi. Puținul care rămâne poate fi menținut la ecobue ​​de către păstor așa cum a fost făcut inițial, dar pentru a face mulci. https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89cobuage
Paradoxul este că trebuie să folosiți mașini care consumă cantități mari de energie și resurse miniere. Imagine.
Altfel ce alternativă la măcinarea mecanică?
tocătoarele mecanice nu consumă atât de multă energie

când macin lemne, consumul tractorului este redus în comparație cu energia pe care o va produce lemnul

în majoritatea cazurilor, mărunțirea face transportul mai ușor ... călătoria multiplă către ramuri sau perii voluminoase ar consuma mai mult combustibil decât mărunțirea și transportul totul într-o singură călătorie

o altă observație: muluri de mulci și perie cu o mașină de tuns iarba simplă: cu 5 litri de benzină face o grămadă destul de mare care conține mult mai multă energie decât 5 litri de benzină ... dar nu este că mașina de tuns iarba care a făcut toată treaba am făcut o bună parte din ea cu unelte manuale ... foarfece, croissant ...

cu mult timp în urmă calculasem și tunderea gazonului și metanizarea: consumul de benzină al cositoarei este scăzut în comparație cu metanul care va produce ceea ce noi tundem

o altă comparație: animalele erbivore se descurcă bine la creștere și reproducere consumând iarbă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Christophe » 29/08/16, 13:48

chatelot16 a scris:cu mult timp în urmă calculasem și tunderea gazonului și metanizarea: consumul de benzină al cositoarei este scăzut în comparație cu metanul care va produce ceea ce noi tundem


Puteți face matematica din nou, vă rog?

Aici am vorbit deja multe despre echilibrul CO2 și CH4: grădinărit / tuns-gazon-și-echilibru-CO2-t5865.html
schimbări climatice-CO2 / CO2-tunderea-gazonului-tău-este-un-cetățean-gest-t14089.htm

Nu mai găsesc subiectul despre metanizatorul pentru casă (potențial numai pentru gătit), care a fost recent finanțat prin finanțare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/08/16, 18:51

Iar ideea de PP este populară ...


O privire la tejghele în această seară la 18:45.

Econologie, acest fir: 81 vizualizări

YouTube:

„Le PP: la Sillon'net”: 6 vizualizări
„The PP: késako”: 10 vizualizări
„PP: tur virtual din 25 iulie / prima parte”: 1 vizualizări
„PP: tur virtual din 25 iulie / prima parte”: 2 vizualizări
„PP: tur virtual din 25 iulie / prima parte”: 3 vizualizări
„PP: tur virtual din 25 iulie / prima parte”: 4 vizualizări

Nu-i rău !

Vedeți eroziunea dintre cele aproape 15 de vizualizări ale turului partea 000 și de la 1 la 2 din următoarele 000 părți ... Deci, cred că am o audiență de aproximativ 2 la 500 de oameni care sunt cu adevărat interesați , care „revin” pentru a afla mai multe. Ceilalți sunt „clicuri” de curiozitate, fără urmărire ... Și toate cele pe care le-am îmbătat, supărat, dezamăgit ...

Cererile de vizite încep să curgă. Mă voi organiza pentru a stabili cu jumătate de zi în avans, pentru a împiedica să devină o corvoadă!
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 29/08/16, 19:14

Este deja minunat să poți lega 2500 - 3000 de persoane.
În momentul zappingului, unii urmăresc 3 - 4 secunde, 1 minut maxim și fac o scurtătură cu permacultura. Am avut reflexia.
Alții nu cred, este cazul vecinilor mei cosquator. Chiar dacă recolta mea nu este mare, dovleceii și tulpinile de roșii sunt de 3 ori mai mari decât ale lor. După mai multe reamintiri, ei continuă să pună diverse plante în putregai, în timp ce cel puțin asta ar favoriza foarte mult varza zgârcită pe care o udă totuși.
Nu mai spun nimic, poate, despre numărul care va provoca o reflecție pentru unii?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/08/16, 19:25

Da, revenind la publicul meu: peste 600 de abonați.

Și un timp mediu de vizionare care continuă să crească ...

Prefer să am oameni care gândesc și „pierd” 30 de minute pentru a viziona un videoclip, mai degrabă decât o masă de „buzzers” virali.

PS: este încă o primăvară, dar vine noul videoclip (lucru care s-a întâmplat în august - bine niște flash-uri; nu am filmat totul!). Poate diseara?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/08/16, 19:29

philxNUMX a scris:
... ia o scurtătură cu permacultura. Am avut reflexia.

Alții nu cred, este cazul vecinilor mei cosquator. Chiar dacă recolta mea nu este mare, dovleceii și tulpinile de roșii sunt de 3 ori mai mari decât ale lor. După mai multe reamintiri, ei continuă să pună diverse plante în putregai, în timp ce cel puțin asta ar favoriza foarte mult varza zgârcită pe care o udă totuși.
Nu mai spun nimic, poate, despre numărul care va provoca o reflecție pentru unii?


1) Recitește ceea ce am scris despre gândurile de tip „religios”; unii oameni au nevoie de o „biserică”, frică de libertatea de a-și croi drum ... Din fericire, am frecventat iezuiți în viața mea. Deci, dacă unii oameni îi fac pe PP să creadă că fac permacultură, cu atât mai bine. Acest lucru îi împiedică să facă permacultură „prostească” (cea a movilelor, materiei organice îngropate și alte treburi ...)

2) Gata! Experiența mea îmi spune că durează 2 sau 3 ani până când ideile oamenilor obtuzi se mișcă, ca ochii să se deschidă și ca ei să „vadă” în cele din urmă!

De asemenea, de multe ori am „filosofat” pe „pentru a vedea ceea ce se crede” (astfel pentru a se amăgi în numele unei idei) sau „pentru a crede ceea ce vede” (sau pentru a privi lucrurile în față și pentru a-ți face griji). o idee corectă).
1 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sherkanner » 30/08/16, 16:22

Did67 a scris:
philxNUMX a scris: Acest lucru îi împiedică să facă permacultură „prostească” (cea a movilelor, materiei organice îngropate și alte treburi ...)


Mai ales că movilele nu funcționează pe solul argilos „rece” și oamenii pot lua timp să se gândească la asta ...
Nici materia organică îngropată nu sunt convinsă de interes. S-ar putea la fel de bine să puneți compost sau mulci.

Pentru mine permacultura generează, probabil, multă muncă, dar numai atunci când sistemul este configurat.
De exemplu, terasamente pentru a încetini rata de revărsare a apei prin crearea de terase, canale / movile și posibile bazine de retenție.
Deși, pentru cel care are timp, închide porci care vor face greutatea pentru el : Mrgreen:
Apoi, plantați, monitorizați și adaptați plantele / compania disponibilă.
Permacultura va spune că nu există nicio problemă de exces de limac, ci o problemă de fără rață, acesta este un cu totul alt raționament (și nu plantați niciodată nimic dacă nu aveți 3 un motiv bun pentru a prăbuși ceva). Deci raționamentul devine foarte repede foarte complicat pentru a menține echilibrul grădinii fără pierderea randamentului.

Abordarea lui Did (care îmi place foarte mult) este un compromis relativ simplu de pus în aplicare. Mai ușor de înțeles și de înființat decât semănatul direct sub baldachin viu, unde și baldachinul trebuie să fie cu plantele potrivite. Și, mai presus de toate, un salt uriaș în față în comparație cu grădinăritul clasic pe teren gol (care mă deprime personal). O grădină trebuie să fie abundentă, ca o grădină a Edenului; efort minim pentru rezultate maxime și, mai presus de toate, trebuie să mențină pământul în viață sau chiar să îl îmbogățească, ceea ce cultivarea / grădinăritul pe pământul gol nu le permite.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 30/08/16, 17:12

sherkanner a scris:
Nici materia organică îngropată nu sunt convinsă de interes. S-ar putea la fel de bine să puneți compost sau mulci.



Nu asa mult"!

Îngroparea este rea pentru mine. Aceasta risipește protecția suprafeței. Aceasta riscă anaerobioza (sau cel puțin o aerobioză mai puțin bună!).

Compostarea (în grămezi) este „mai puțin rea”, dar irosește energie și concentrează activitatea pe grămadă, un loc care nu este cultivat!

Mulcirea (cu fân, sau cu materiale care se echilibrează sau alternativ cu diferite materiale) și răspândirea „deșeurilor” și a reziduurilor pe suprafață este metoda bună, cea care „optimizează” activitatea prin hrănirea organismelor acolo unde este nevoie. are nevoie de ei ... în timp ce lucrează aerob (singurul mod „corect” de a descompune materia organică)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 30/08/16, 17:13

sherkanner a scris:
Pentru mine permacultura generează, probabil, multă muncă, dar numai atunci când sistemul este configurat.



Ceea ce nu îndepărtează nimic de întrebarea: ce rost are? (lucrați o singură dată, degeaba?).

Și am mesaje de genul: „Am făcut-o odată, ți-am văzut videoclipul, nu vreau să o iau de la capăt, pot veni să văd?” sau acum două-trei zile: „în urma unui accident, nu mai pot lucra; aș vrea să vă vizitez grădina”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 30/08/16, 17:18

sherkanner a scris:
De exemplu, terasamente pentru a încetini rata de revărsare a apei prin crearea de terase, canale / movile și posibile bazine de retenție.



În pofida unei pante semnificative (hei, trebuie să o măsoară!), Un sol destul de argilos (care crapă când este uscat), cu acoperirea mea permanentă și cărările înierbate, nu am văzut niciodată un flux de apă. Totul se infiltrează. Vedeți ce am scris despre viermele și volumele de precipitații, potrivit lui Marcel Bouché, pe care un sol bine colonizat îl poate absorbi: cele mai grave furtuni!

La 20 km distanță în zbor, în acest an am avut un sat inundat de două ori, străzi rupte etc ... [Wasselone; a fost la știrile France2].
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 369