Proiect de ecoconstrucție în Haute-Loire

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
jihene
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 20/01/06, 11:13
Locul de amplasare: the puy en velay

Proiect de ecoconstrucție în Haute-Loire




de jihene » 26/06/06, 05:04

Bonjour à tous

ne stabilim în haute loire în septembrie, pentru moment ca chiriași pentru a ne „cunoaște” înainte de a investi.

avem proiectul de a ne construi singuri casa în piatră din lemn de paie (altele?) în solar pasiv (cel puțin) și cât mai autonom cu gestionarea apei.

Acesta este proiectul, rămâne să găsim un teren, de ce nu un ecohammeau finanțarea, de ce nu o autofinanțare etc ...

Caut persoane din departament nu departe de puy care se află pe aceeași cale, pentru a continua să primească feedback, sfaturi, ajutor și încurajare.

în aceeași ordine de idei, din septembrie, dacă tot nu am slujbă atunci când nu sunt cu copiii mei, am două brațe și două mâini care pot fi folosite, mă joc destul de bine și prefer să lucrez cu mai multe că, de unul singur, prefer să fac tacheronul, nu cred că știu suficient pentru a direcționa operațiunile.

vă mulțumesc anticipat pentru contactele viitoare

(Sper să am adsl acolo curând !!!)


Jean-Nicolas.
0 x
doi combi t3 de 1.6 td incluzând un sincron (4x4): proiect: treceți-le în ulei și pantone fără a rupe totul!
altfel, nu am terminat să-mi pun mobul și solexul la loc ... 125 de mz de 76 ar putea fi pantonizat? sau să călărești altfel decât cu acest nor drăguț în spatele meu?
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 26/06/06, 10:35

Ideile sunt bune ..... dar aveți niște economii și echipamente pentru a „păcăli”? eu, toate lucrurile auto, cred în asta, dar sunt cam ca Saint-Thomas.

Mult noroc. Ferește-te de cei pe care îi vei întâlni ar putea fi rapitori !!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jihene
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 20/01/06, 11:13
Locul de amplasare: the puy en velay




de jihene » 26/06/06, 13:49

multumesc pentru sfat.
0 x
doi combi t3 de 1.6 td incluzând un sincron (4x4): proiect: treceți-le în ulei și pantone fără a rupe totul!

altfel, nu am terminat să-mi pun mobul și solexul la loc ... 125 de mz de 76 ar putea fi pantonizat? sau să călărești altfel decât cu acest nor drăguț în spatele meu?
greg2024
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 14/01/05, 09:05

unde este proiectul?




de greg2024 » 13/09/06, 09:34

bonjour,

Este posibil să ne stabilim (soția mea, copilul meu și cu mine) în regiunea Le Puy (blavozy) spre sfârșitul anului ...

Unde este proiectul tău?
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 13/09/06, 14:29

hi,
În ceea ce privește auto-construcția, îl puteți contacta pe Pascal în numele meu.

http://leplacard.mecanique.free.fr/

A + Sergi.
0 x
Respect!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122