Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 22/09/16, 13:59

Christophe a scris:
Despre efectul de izolare termică a fânului: ar fi deci 5 efecte în fân :)

Poate că acest lucru a fost deja menționat mai sus?


Mă întrebi, dar recunosc că nu mai știu ce scriu și unde !!!

De fapt, când spun „4 efecte”, sau „4 în 1”, „grupez”.

Unul dintre cele 4 efecte este de a „proteja”: împotriva vântului (și uscării), împotriva ploii (și degradării agregatelor / formării crustei), împotriva variațiilor de temperatură ...

Izolația este mai degrabă un defect, mai ales când primăvara întârzie încălzirea necesară pentru o activitate suficientă și pentru a atinge temperaturi compatibile cu germinarea ...

Dar, în toamnă, poate fi favorabil legumelor la locul lor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Christophe » 22/09/16, 14:13

Bin Cred că efectul termic este încă în general favorabil peste un an: mai puține variații ale temperaturii solului în fiecare zi și o temperatură nocturnă mai ridicată (deci o activitate biologică mai mare la suprafață), așa cum spuneți că este tocmai în primăvară ar putea întârzia puțin, dar această întârziere trebuie compensată în mare măsură pentru sezon ... AMHA!

Tocmai am găsit un videoclip despre grădinărit durabil:

https://www.facebook.com/www.cpnlasittelle.org/videos/1836974173205342/

Puternic Didier la televizor! Contactați France3 Alsace ... :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/07/16, 17:26
x 13

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de kna » 22/09/16, 21:26

Subiectul a fost deja tratat aici, dar tocmai am dat peste asta, un videoclip, un articol și un studiu suedez despre utilizarea urinei în grădină:

De ce să faci pipi într-o adăpătoare?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 22/09/16, 21:45

Există mai multe moduri de a privi acest subiect: fie integrăm urina umană sau nu în ciclul global al lanțului trofic, în care orice respingere a unuia devine hrană pentru celălalt, sau plasăm optica pentru a găsi îngrășăminte de substituție pentru cele din agricultura convențională (cu motive ulterioare de igienizare).
Oricât am găsit prima imună la orice critică, cealaltă reflectă dorința sau încăpățânarea de a rămâne în rutina convențională de hrănire a plantelor, ignorând natura holistică a solului. Chiar dacă nu este doar un pas reprobabil, mi se pare regretabil acest tip de restricție mentală. Desigur, se pare că între cele două este doar o chestiune de nuanță, dar este important ...

Christophe a scris:
Puternic Didier la televizor! Contactați France3 Alsace ... :)

Neîncredere! Clovnitul la televizor nu este probabil cea mai bună experiență pe care o doriți: nu este Nabila cine vrea (și din fericire!). Acești oameni îți vor tăia cuvintele pentru a-i face nebuni și a face „spectacolul” ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de izentrop » 23/09/16, 08:57

Kna a scris:Subiectul a fost deja tratat aici, dar tocmai am dat peste asta, un videoclip, un articol și un studiu suedez despre utilizarea urinei în grădină:
De ce să faci pipi într-o adăpătoare?
Este mai bine să nu mâncați prea multă sare, diluați și apă atunci când creșteți.
Urina conține în principal uree care constituie 60-80% din azotul conținut în excrementele noastre. De asemenea, conține o cantitate semnificativă de fosfor, care este un element esențial pentru organismele vii, dar uneori rare în bazinele hidrografice superioare.

Efectul fertilizant este sporit prin adăugarea de cenușă de lemn (bogată în potasiu sub formă de potasiu și fosfor) în urină.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Urine#Rec ... en_engrais
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 23/09/16, 12:09

Urină, nu m-aș distra cu ea dacă nu luam medicamente în acest moment și de câteva luni (când știi ce este înăuntru, să te vindeci este să te distrugi pe tine însuți ..).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de chatelot16 » 23/09/16, 12:53

vorbim despre folosirea fânului pentru hrănirea grădinii de legume: lunca este cea care face fânul care trebuie hrănit cu urină și excremente! și nu mai există nicio problemă de igienă: evitarea, desigur, a pune m chiar înainte de tundere

De asemenea, în pajiște se poate pune cenușă cu un risc mai mic de supradozaj de var, deoarece suprafața pajiștii este mai mare decât suprafața grădinii de legume
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 23/09/16, 13:32

Aici primesc acest e-mail de la un site de permacultură unde eram înregistrat înainte de a veni aici și unde este vorba de urină.

Acesta nu este locul său aici, dar, poate, există informații interesante. La naiba videoclipurile nu sunt afișate, pot să le trimit prin e-mail celor care doresc și care vor ști cum să le pună aici pe forum econologie:

[Proiectare permacultură] Astăzi la 12:05
À
blugi


Bună ziua John,

Deoarece este extrem de satisfăcător să ascultăm ceea ce permaculturienii cu experiență trebuie să împărtășească cu noi, săptămâna aceasta vă oferim un interviu video cu Mark Shepard. De mai bine de 20 de ani dezvoltă și practică agricultura regenerativă bazată pe agroforesterie cu cultivarea copacilor și plantelor perene.

Vedeți videoclipul ...
Vezi video
În buletinele de știri anterioare

De ce și cum să-ți produci semințele?
Sunteți interesat să începeți să vă produceți propriile semințe pentru anul viitor?

Citiți articolul
De ce să faci pipi într-o adăpătoare?
Aflați ce să faceți cu urina dvs. în grădină în noua noastră serie de videoclipuri „Minutul Permaculturii”!

Vezi video
A lua masuri!



Înmulțiți-vă recoltele datorită breslelor de permacultură

Accesați bresle
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/09/16, 14:49

Ahmed a scris:... nu este Nabila cine vrea (și din fericire!) ...


Ce vrei să spui aici? Rămân fără silicon? Nu sunt emisferele hipertrofiate potrivite?

[Am puțină experiență, în contextul profesional și într-adevăr, nu este ușor să nu văd remarcile sale distorsionate, nuanțele dispar ... La urma urmei, depinde de programe ... Și există live-ul ... Deocamdată „notorietatea” canalului meu de Youtube îmi este suficientă. În ciuda timpului pe care mi-l acord, mai mult sau mai puțin 30 de minute de fiecare dată, și mania mea de a explica, ultima face 850 de vizualizări în 1 zi și jumătate; 1 de abonați acum ...]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 23/09/16, 15:03

Întrebare: în grădina mea clasică (pajiște a trecut la ..... se întoarce și macină am uitat numele), am avut o mulțime de roșii, cartofi, fasole verde, busuioc, morcovii (să vezi) ... problema sunt dovleceii și dovleceii, au crescut normal în iulie, am luat 2 dovlecei mari la sfârșitul lunii iulie și de atunci, dovleceii și dovleceii nu au crescut.
Care este cauza?

Am udat mult datorită unui puț dat fiind seceta și canicula din iulie și august.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : prettyjojo și oaspeții 317