Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Grădinar leneș în Loire Atlantique




de phil53 » 18/09/16, 21:05

La cererea lui Christophe, deschid un subiect separat. Am pus deja câteva mesaje ale testelor mele pe firul principal.
Este adevărat că este mai bine să nu supraîncărcați.
Folosesc un teren ghemuit care a fost în grădinăritul pieței acum aproximativ zece ani.
Este un teren nisipos, cu lut probabil dedesubt.
Acest prim test este mixt pentru că, pe de o parte, am început puțin târziu să pun iarba tăiată pe site la sfârșitul lunii aprilie. Apoi un izvor foarte ploios.
Roșiile au început să fie bolnave, din fericire a venit în sfârșit soarele și am putut salva câțiva metri mai mult sau mai puțin afectat.
Ardeii și vinetele sunt perforate cu apă în exces.
un tulpini de dovlecel cumpărat în mod normal după un început dezamăgitor, acesta prinde în orice moment. A doua tulpină semănată la fața locului produce o mulțime de dovlecei mici, care nu se pot dezvolta, nu prea mult chiar dacă îndepărtez cei mici.
Un cartof semănat prea mic, prea târziu
Boabele mele însămânțate târziu erau prea însetate și acum veghează.
Datorită fânului, umiditatea a rămas mult timp, dar cum era foarte uscat, nisipul a sfârșit să se usuce.
Nu am văzut încă niciun singur râu de pământ sau urmă.
Unele ciulinuri au reușit să traverseze, dar ușor de îndepărtat în cele din urmă. Bindweed-ul nu este prea enervant și îl las atâta timp cât nu urcă pe plante, îl sfâșiez din când în când pentru a-l limita, dar în cele din urmă participă prea mult la extragerea lucrurilor din pământ datorită soarelui.

Într-un alt loc din apropierea casei mele, am pus o tulpină de roșii într-un vas mare de vase și o altă rădăcină în composter.
Sunt picioare ridicate spontan în compost.
Piciorul în ghiveci rezultă puțin ponos și roșii mici (acestea nu sunt roșii cherry), are mai multe bug-uri pe care bănuiesc că le pompează seva.
Piciorul din compost avea un atac de omizi, chiar și de fructe. Am ridicat puțin și am lăsat-o să meargă, în sfârșit mi-a făcut niște roșii frumoase.
Frunzele de pe aceste picioare sunt mai puțin groase, solide decât cele din pământ și, de asemenea, mai puțin productive.

Am și zmeură, am pus frunze toamna trecută. Au produs bine, dar nu mai mult decât înainte, fără frunze. Vara aceasta am adăugat fân și puțin BRF.
Și în sfârșit căpșuni plantate pe pământ cumpărat, puse pe pietricel amestecat cu nu știu ce, mai mult sau mai puțin reumplere. Pe sol am adaugat coaja de pin.
Au făcut frunze frumoase, dar foarte puține fructe. Seceta le-a slăbit mult
Voi vedea anul viitor.

Iată micul meu experiment început puțin târziu, voi încerca să fac mai bine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 20/09/16, 17:49

Anul a fost complicat!

Ce să vezi:

a) nu face lutul tău sub un nisip; în caz contrar, poate crea o stagnare a apei sub nisip, care limitează înrădăcinarea

b) nisipul este, prin natură, sărac și are doar o capacitate de retenție scăzută: reținerea elementelor minerale, retenția de apă ...

Pentru a corecta acest defect major, este necesar să „injectăm” un maxim de substanțe humice. Acestea rezultă din transformarea aerobă (în prezența aerului) a ligninei de către ciuperci. Deci, una dintre prioritățile dvs. trebuie să fie contribuțiile regulate ale „lemnului” (BRF), pentru o îmbunătățire lentă, dar pe termen lung ...

Pe de altă parte, fânul se va descompune și va furniza substanțe nutritive „când și când”.

Este de sperat că versurile anecice există încă!

c) ciupercile vor instala și o rețea de filamente care vor reține apa și o vor ridica din straturile umede ...

Cât de adâncă este lutul tău? Chiar este „joc aluatul” sau pătrund rădăcinile?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 23/09/16, 20:18

Nu, nu este doar nisip, există puțină materie organică, cu iarba și BRF și toată materia care îmi cade în mâini se va îmbunătăți.
Pentru grosimea încă nu am verificat.
Pentru viermi, aștept un pic pentru că deocamdată este încă destul de uscat, în ciuda ploii de acum o săptămână.
Pe lângă iarba, pe lângă căldura izolatoare, deoarece servește ca un burete, este nevoie de multă ploaie înainte ca pământul să fie umed.
Vineri trecută plouă să umez jumătate din grosime (aproximativ 15 cm ambalate) a durat o săptămână, astfel încât prin capilaritate toată grosimea să fie umedă chiar și puțin sol.
În rezumatul meu am uitat să spun că am recoltat un dovleac mic, unul mai mare a fost recoltat de o persoană necunoscută.
Tulpina mea de roșii într-un vas produce roșii cu un gust corect, un strat sub piele cu aspect de spumă albă. Cred că sunt acele paturi care fac asta.
A observat cineva vreodată acest lucru
Intenționez să recuperez picioarele de sparanghel care s-au întors în sălbăticie, având în vedere comentariile dvs., probabil le voi pune puțin sub pământ pentru a nu le culca în vânt. Cu fân deasupra, desigur.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 24/09/16, 09:15

Da, va fi îmbogățit în materie organică și va fi structurat ... Putem doar, în configurații rare, să fim deasupra unui strat impermeabil de argilă reală (cel din care facem ceramică) și acolo, acest lucru constituie un obstacol în calea viermilor, a rădăcinilor, a apei ... Dacă nu este așa și dacă viermii sunt dispuși să se așeze, va începe să fie agitați ... Dacă nu este cazul (fără viermi anecici), aș încerca, pentru a fi clar, „transplantul”: localizați o bucată de pajiște sălbatică, accesibilă, unde sunt piese turnate și dezgropați „blocurile” cu mare forță. pică, blocuri pe care aș pune-o în pătratul meu ...

Roșiile, nu cunosc acest fenomen ...

Dacă înțeleg bine, faceți „grădinărit solidar nedorit”?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 25/09/16, 08:20

Da pentru dovleac, într-un ghemuit este normal și nu mă deranjează mai mult decât atât, decât că nu am putut vedea rezultatul final. Chiar dacă dimensiunea nu este un obiectiv în sine, este bine să se compare. Încă nu este matur, era dimensiunea a ceea ce se vinde în magazinele ecologice convenționale, dar mai mici decât cele de suprafață mare.
În ceea ce privește lutul, nu cred că este un sol complet impermeabil dedesubt, deoarece, în mod natural, nu există mesteacăn sau vârfuri mici, care sunt adesea solul sărac clasic, prea uscat și prea umed
În ceea ce privește roșia în ghiveci, tocurile de pat sunt cele care puncția pielii. Există zeci de găuri minuscule în piele. Amvonul devine spongios. Datorită acestui sezon ușor și uscat târziu, tulpinile de roșii din coșul de compost încă produc roșii frumoase care nu sunt deloc bolnave
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 25/09/16, 11:18

philxNUMX a scris:
În ceea ce privește lutul, nu cred că este un sol complet impermeabil dedesubt, deoarece, în mod natural, nu există mesteacăn sau vârfuri mici, care sunt adesea solul sărac clasic, prea uscat și prea umed



Da, stagnarea apei este, în general, „atestată” de prezența papurașilor, a rogozelor ... Deci, dacă nu există, există speranță.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 25/09/16, 11:20

philxNUMX a scris:În ceea ce privește roșia în ghiveci, tocurile de pat sunt cele care puncția pielii. Există zeci de găuri minuscule în piele. Amvonul devine spongios. Datorită acestui sezon ușor și uscat târziu, tulpinile de roșii din coșul de compost încă produc roșii frumoase care nu sunt deloc bolnave


Interesant. Nu știam. Niciodată nu fusesem atent la paturi. Am si eu ...

Acasă, un miracol: roșiile pe care le considerasem „arse” de mucegai au resuscitat! Am putut să iau niște fructe!
0 x
max55thir
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 25/01/16, 10:49
Locul de amplasare: Lunéville (54)
x 2

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de max55thir » 26/09/16, 15:50

Did67 a scris:
Acasă, un miracol: roșiile pe care le considerasem „arse” de mucegai au resuscitat! Am putut să iau niște fructe!

La fel și cu mine! după ce a îndepărtat toate roșiile și frunzele bolnave, a continuat să producă legume sănătoase! dar acesta este sfârșitul ...
Eu care plănuiam să fac gem de roșii verzi, din păcate nu aș fi avut
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 26/09/16, 19:34

max55thir a scris:Eu care plănuiam să fac gem de roșii verzi, din păcate nu aș fi avut


Avertisment: nu sunteți sigur dacă este atât de bun pentru sănătatea dvs.!

Facem o mare parte din toxicitatea unui sau altui pesticid; aceasta nu înseamnă să te umpli cu solanină, un gluco-alcaloid destul de periculos. În cantități mici, după gătit, nu ne intoxicăm (în cantități mari, consumând roșii sau cartofi verzi, da!). Dar nici urmele de glifosat nu s-au îmbolnăvit niciodată (cu excepția încercărilor de sinucidere prin înghițirea unei cutii), dar suntem de acord că nu este bine ... Natura nu face numai lucruri bune! Plantele știu să se apere.

Nu confundați cu roșiile care „rămân verzi” când sunt coapte ...

http://lesjardinsdepomone.skynetblogs.b ... ertes.html
0 x
max55thir
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 25/01/16, 10:49
Locul de amplasare: Lunéville (54)
x 2

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de max55thir » 27/09/16, 11:55

Did67 a scris:
max55thir a scris:Eu care plănuiam să fac gem de roșii verzi, din păcate nu aș fi avut


Avertisment: nu sunteți sigur dacă este atât de bun pentru sănătatea dvs.!

Facem o mare parte din toxicitatea unui sau altui pesticid; aceasta nu înseamnă să te umpli cu solanină, un gluco-alcaloid destul de periculos. În cantități mici, după gătit, nu ne intoxicăm (în cantități mari, consumând roșii sau cartofi verzi, da!). Dar nici urmele de glifosat nu s-au îmbolnăvit niciodată (cu excepția încercărilor de sinucidere prin înghițirea unei cutii), dar suntem de acord că nu este bine ... Natura nu face numai lucruri bune! Plantele știu să se apere.

Nu confundați cu roșiile care „rămân verzi” când sunt coapte ...

http://lesjardinsdepomone.skynetblogs.b ... ertes.html


Nu știam că poate fi periculos
În același timp, a fost doar pentru a-mi face un sandwich într-o duminică din când în când
Prefer un brie bun la micul dejun !! lol
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 381