Tuburi electronice fluorescente de balast

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de Obamot » 15/08/16, 12:30

Tu, care ești electrician:
- tensiunea becului se referă la obiectul de testat sau pot pune un bec de 100W sau 150W?

- dacă pun becul DUPĂ, fie pe „revenirea la neutru” este și „același”?
(Presupun și presupun așa, alternativ)?

Sau este „mai bine” să puneți în continuare acest „consumator” așa cum este pe fază ... ÎNAINTE de sosirea sucului la „adunare pentru a încerca”?
Și dacă da (sau nu) de ce?

Vă mulțumim pentru toate clarificările deja date.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de RV-P » 16/08/16, 16:19

„„ Tensiunea becului corespunde obiectului de testare ““
- Ar fi mai degrabă PUTEREA! Dar puteți raporta puterea becului la ansamblul de testat: un 50W pentru ansambluri mici, cum ar fi „balasturi” lampéco și 150W sau chiar mai mult pentru consumatorii mari.
- De aici și utilitatea carcasei cu priză! Există și mai mulți „sioux”: o cutie cu DOUA prize ! În acest fel, puteți „amesteca” puterea becurilor pentru a aborda puțin mai mult specificațiile materialului de testat, dar cu doar 100W, am testat o mulțime de lucruri!
„„ Sau este „mai bine” să punem în continuare acest „consumator” așa cum se află în fază ... ÎNAINTE ca sucul să ajungă la „ansamblu pentru a încerca”?
Și dacă da (sau nu) de ce? ""

- Bôhf : Roll: ! Totul e la fel ! Dar, dacă știți vârful prizelor (unde este faza și neutrul), puteți pune becurile pe fază, dacă „vă convine”!
- ATENȚIE: becurile moderne sunt formate din becuri cu halogen de 220V înfășurate în paharul becurilor convenționale. Ce este nevoie sunt becurile VECHI cu numai filament în interior!
- Cordial.
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de Obamot » 16/08/16, 16:43

Mulțumesc.

(da puterea = "P") și nu tensiune = tensiune (... huh!)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de izentrop » 16/08/16, 20:33

În plus, lampa dvs. de 100 W comparată cu protecția prin întrerupător de 10 A și diferențial de 30 mA?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de Obamot » 16/08/16, 22:00

Ipoteză pură din partea mea, dar recunoscând că siguranța dvs. suflă, nu este sigur că în trecerea componentelor defecte nu vor fi fost arse înainte ca siguranța să fi avut timp să intre în acțiune și, după umila mea părere ...

Ansamblul vă împiedică să ardeți circuitul testat prin absorbția sarcinii (sau ceva) în loc de ceea ce s-ar întâmpla dacă nu ar fi acolo și ar distruge eventual alte elemente ale circuitului într-un suc scurt! (Nu înlocuiește siguranța dacă doriți să puneți una.)

În practică, dacă conectați un amplificator de putere PA în stare solidă care nu a funcționat de zece ani și (de exemplu), apartamentele sunt uscate, în loc să suflați amplificatorul dintr-o dată în magazia sub putere, „lampă de securitate"vă va proteja circuitul. Dacă lampa" clipește "sau se stinge (sau rămâne un păr roșiatic) este bine, nu trebuie să vă temeți, amplificatorul dvs. funcționează ... pe de altă parte, dacă"lampă de securitate„rămâne aprins = problemă, aveți o eroare de detectat, dar în principiu nu ați deteriorat nimic.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de izentrop » 16/08/16, 22:33

O lampă incandescentă de 100W are o rezistență de 36 ohmi la 20 ° și urcă la 530 ohmi la putere maximă.
Se adaugă o bună protecție în caz de consum excesiv anormal :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de Am citro » 10/10/16, 18:07

Nu am înțeles cererea RV-P. :?

Abia am timp să mă dedic testelor și trec treptat la iluminare 100% LED, în funcție de promoțiile de pe produsele care prezintă caracteristici complete (temperatura culorii, puterea în Lux sau Lm, CRI, ...).

Confortul vizual al LED-urilor este acum superior altor tehnologii, precum și al consumului de energie.
Fiabilitatea produselor actuale, atât pentru chipLED-uri, cât și pentru circuitele de alimentare, pare în sfârșit corectă. : Mrgreen:

Am observat și alte avantaje, cum ar fi absența insectelor moarte în luminile mele, care m-au obligat să le curăț de câteva ori pe an, precum și mai puțin praf.

Ca bonus, am găsit iluminare care poate fi utilizată zilnic la putere maximă și reglabilă în intensitatea luminii și în culori, sau altele care oferă 3 niveluri de putere fără a modifica circuitul electric.

Sunt mai degrabă în favoarea iluminării suprafeței decât a iluminării punctuale.
Tehnologia LED oferă acum această posibilitate în utilizarea rezidențială în panouri foarte plane, cu o suprafață mare.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: balast electronic al tuburilor fluorescente




de izentrop » 10/10/16, 19:51

Operațiunea cu 10 leduri gratuite este încă valabilă până la XNUMX noiembrie https://www.mesampoulesgratuites.fr/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159