„Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de chatelot16 » 14/10/16, 20:31

Vaudois sfert de oră: arta de a întârzia.

susține că există același lucru în Charente ... un sfert de oră Charentais: un sfert de oră mult mai lung decât un sfert de oră pe care am întârziat-o în Charente
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de 1360 » 14/10/16, 20:41

Acasă, în cantonul Vaud, spun că sfertul de oră din Vaud este singura jumătate de oră care durează 45 de minute ...

Acestea fiind spuse, sunt foarte alergic la întârziere, este nesănătos în mine ...

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Ahmed » 14/10/16, 20:49

Acestea fiind spuse, sunt foarte alergic la întârziere, este nesănătos în mine ...

Acest lucru poate fi tratat foarte bine cu un ciocan: rupe-ți ceasul! În cazul tău, patologia este mai înrădăcinată, sunt multe de rupt: nicio problemă, inima ta îți va mulțumi! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Obamot » 14/10/16, 21:05

Există expresii foarte vechi, mai puțin cunoscute, cum ar fi:

"1 ulcior valorează 2 cvadruplu" (ceea ce însemna de fapt: 1 Vaudois a valorat 2 bernezi, pe baza unor măsurători vechi pentru a cuantifica boabele) care ar fi putut fi date ulterior, "precautia este ca o inarmare"

Le "Cine este pentru unul?" adică: "cine este?"

O draguta, "derula înapoi" a zice: "reconcilia»

O fată amuzantă din colțul meu, "Doar văzându-l, văd", a spune ca: "Este evident" până la punctul că este caricatură.

Un pic mai departe de Vaud (dar nu până acum sub ocupație) la bariera rösti sau "röstigraben"care separă încă din punct de vedere psihologic vorbitorul de limbă germană (vorbitor de limbă germană) de vorbitorul de limbă franceză (vorbitor de limbă franceză) la urma urmei o ușoară xenofobie? Rösti fiind o clătită de cartofi, tipică Elveției de limbă germană, dar consumată în toată Elveția (și fel de mâncare germanofonă, ca și cum trebuia desemnat un „vinovat”). : Mrgreen: : Twisted:
Am fi văzut rău în schimb: "bariera papet vaudois» Imagine ( Waadtländer Eintopf Graben ar fi fost greu de digerat)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de 1360 » 14/10/16, 21:31

Ahmed a scris:
Acestea fiind spuse, sunt foarte alergic la întârziere, este nesănătos în mine ...

Acest lucru poate fi tratat foarte bine cu un ciocan: rupe-ți ceasul! În cazul tău, patologia este mai înrădăcinată, sunt multe de rupt: nicio problemă, inima ta îți va mulțumi! : Lol:


Alergia mea foarte ridicată la întârziere nu este o chestiune de ceas (chiar dacă am o pasiune pentru ceasornicarie), ci pur și simplu o chestiune de respect și merge în ambele sensuri ...

Pentru a reveni la subiect: Obamot, sunt atât de multe de discutat în urma a ceea ce ai spus (a scris). Nu am timp în seara asta sau mâine, dar lucrez la asta duminică.

Mâine e vigaitse la serviciu ... Facem stafidă.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de pumnal pitt » 14/10/16, 21:55

îmi amintește de expresia cebecoiană: este dezgustător ceea ce înseamnă exact opusul stilului:
e dezgustător cât de bun este!
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Obamot » 14/10/16, 22:18

...Da mulțumesc. Eu traduc : Cum stă treaba? => ce mai faci? => salut să lucrez fără îndoială ...? ^^

Prin urmare, primul meu punct, Vaudois și Bernese sunt încet, așa că ajung din urmă lucrând WE (doar glumesc ...)

Și dacă Vaudois-ul ar fi lent, Bernezii ar fi percepuți și mai încet : Cheesy: - de aici legendarul încetineală elvețiană și expresia: "nu există foc la lac"- dar toate acestea sunt doar legende urbane ... În așteptarea unor glume asupra noastră, elvețianul:


- S-a spus despre Vaudois că este un „Savoyard protestant, amestecat cu bernezi și care încearcă să vorbească franceza”

Un bernez, singur noaptea la Lausanne, coboară din camera de hotel și o trezește pe recepționer.
- Pot să iau un pahar cu apă, te rog?
Recepționerul îi dă paharul cu apă și apoi se întoarce la culcare. 15 minute mai târziu, același client coboară din cameră și cere alt pahar cu apă. Recepționerul dă paharul cu apă și apoi se întoarce la culcare. Și continuă așa timp de o oră! Recepționerul a fumegat:
- Dar ce ai fi putut mânca ca să ai atât de sete?
- Nu mi-e sete, există un foc în camera mea.


De ce folosesc trei prezervative?
Pentru a nu murdări pe cel din mijloc.

: Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Christophe » 15/10/16, 00:51

Obamot a scris:Confirm, Christophe joacă uneori jucărie : Mrgreen: (Am pus-o în italice, pentru că este aproape o limbă străină) ...


Acolo este sigur! ^^

Încerc să mă vindec ... dar de multe ori am recidive! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Christophe » 15/10/16, 11:48

Tiens Obamot a folosit expresia în 2012: societate-și-filozofie / Olanda-vs-Sarkozy-care-va-ieși-învingător-din-acest-duel-t11759-260.html # p235058

Obamot a scris:Încă nu este atât de evident, cu 1,6% din votul prezidențial. Sunt „dezamăgit de bine” : Mrgreen: : Cheesy: prin resemnat, pentru că nu este suficient pentru reforme „de sus în jos ...!”


: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: „Sunt dezamăgit de bine”: expresia elvețiană de explicat!




de Obamot » 15/10/16, 12:23

E frumos să poți râde de tine : Lol:

Ce bifează la fiecare 5 minute?
► Afișați textul

De ce nu ar trebui să dai mâncăruri unui rezident din Zurich pentru a-l șterge?
► Afișați textul

Care este diferența dintre un elvețian bogat și un elvețian sărac?
► Afișați textul

De ce este aerul atât de curat în Fribourg?
► Afișați textul

Unde își ascund oamenii din Fribourg economiile, crezând că nu vor putea fi găsite niciodată?
► Afișați textul

Experimente științifice în Cantonul Vaud pe un creier uman.
Am ales un cobai, „perfect normal” [...]
Începem să îndepărtăm partea din spate stângă a creierului. La întrebarea cât este 45 (+) 45? el raspunde:
- nouăzeci ".

Acum luăm partea corectă, la aceeași întrebare, răspunde el dureros și cu întârziere
- uhh ............. katre-douăzeci și zece?

După aceste rezultate, oamenii de știință decid în cele din urmă să îndepărteze aproape tot creierul, rămânând doar câteva grame de celule cenușii, întotdeauna i se pune aceeași întrebare, dacă răspunde:
► Afișați textul
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153