Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/10/16, 10:57

yurak a scris:
selectați semințe adaptate terenului și climei dvs....


Am putea discuta si: adaptat terenului și climei sale dar vinde peste tot prin internet! Este consistent?

Dar hei, după aceea, de fapt, suntem de acord cu un întreg set de lucruri...
0 x
yurak
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 24/08/16, 15:42

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de yurak » 20/10/16, 11:17

Did67 a scris:
yurak a scris:
selectați semințe adaptate terenului și climei dvs....


Am putea discuta si: adaptat terenului și climei sale dar vinde peste tot prin internet! Este consistent?


Sunt de acord... Primul reportaj pe care l-am văzut a fost de fapt difuzat de FranceTV și evident sublinia faptul că putea să crească roșii fără să le ude (asta face un titlu foarte captivant). Când vă uitați la videoclipurile lui (nu sunt multe), este mai nuanțat.
Ceea ce am învățat din asta pentru grădina mea este că, dacă îmi adun propriile semințe de fructe care au crescut cu succes pe pământul meu, au rezistat bolilor (etc...), există șanse mari ca plantele pe care le produc aceste semințe să devină treptat deosebit de adaptat la condițiile mele de creștere. De aici și dorința lui P.Poot de a nu lupta împotriva bolilor și de a colecta numai semințe de la plantele care le-au rezistat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 20/10/16, 12:09

Did67 a scris:
X2G a scris:OK îți mulțumesc mult.
Există într-adevăr unele vechi, dar mă aștept la proaspete în câteva zile.


Într-adevăr, „vechiul” BRF trebuie considerat ca „rumeguș” ... A fost golit de substanțele sale energetice ..

Poate contribui la formarea substanțelor humice și, prin urmare, nu este „de aruncat”. Pur și simplu, pentru a „stimula” mecanismele, este cam târziu ...


Gata, am polizorul meu BOSCH AXT 25 TC!

Deci trebuie doar să folosesc ramuri vechi uscate tăiate dintr-un prun?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 20/10/16, 12:18

Did67 a scris:1) Recunosc că nu i-am dezlipit videoclipurile. Dacă am timp în această iarnă, o voi face oricum, pentru că nu-mi place să vorbesc despre ceea ce nu știu (sau nu știu bine).

2) Explicați atunci, cu ceea ce spuneți, sfaturile pe care le-am văzut pe un videoclip (care nu era de la el).

3) Răspundeam la Ioan 63, care a scris acest lucru :

Pascal Poot este un francez care își cultivă legumele fără să-i udăm vreodată! Cizma lui secretă? " Nu faceți nimic intenționat! Și funcționează.

Dar nu este prima dată când citesc această afirmație (să nu ud niciodată). Aflasem acelasi lucru dintr-un reportaj de 3 sau 5 minute la stirile France2 ...

Și faptul că „nici știința nu înțelege ...” sau „INRA a studiat, dar nu poate fi explicat ...”

Asa de ?????

Deci, dacă udă uneori: CQFD. Nici o minune. Am udat în 2015. Nu în 2016 (cu excepția transplantului făcut din păcate cu o zi înainte de valul de căldură, pentru că nu m-am uitat la prognoza meteo!).


Nu am scris nimic, ci pur și simplu am raportat această informație. Textul pe care l-am scris este scris sub filmuleț, nu am părere pentru că am udat în fiecare zi în această vară pentru a avea o producție mare de roșii. Pe acelasi teren, sotia mea care avea un rand de plante de rosii si uda foarte putin, nu a primit nimic..
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/10/16, 12:37

jean63 a scris:
Gata, am polizorul meu BOSCH AXT 25 TC!

Deci trebuie doar să folosesc ramuri vechi uscate tăiate dintr-un prun?


1) Ne veți spune părerea dvs.?

2) Nuançons: nu mai este „BRF adevărat”, adică lemn „viu” care a depozitat substanțe organice bogate... Există șanse mari ca ciupercile să fi fost deja acolo pentru a le „suge”, chiar dacă nu. nu arata bine!

Acum, rămâne lignina, adică o substanță pe care ciupercile știu să o „demonteze”, și din care sintetizează substanțe humice. Extrem de folositor.

Pur și simplu, având în vedere lipsa de bogăție în substanțe azotate, s-ar putea să simți un „efect depresiv”.

Deci este doar „mai puțin spectaculos”. Acolo unde un adevărat BRF poate genera o „explozie” de vegetație, un pic ca exploziile mugurilor, ramurile vechi vor produce încet humus.

Deci nu mai este „BRF adevărat”, dar totuși extrem de util!

Puteți corecta lipsa de azot adăugând substanțe proaspete, cum ar fi iarba tăiată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 20/10/16, 14:35

Alo

Am dat întâmplător de o serie de videoclipuri de K. Schreiber, destul de interesante, dar foarte dificile (cel puțin pentru mine).

Asta mă face să cred că și Didier ar trebui să ne facă un filmuleț odată în afara grădinii de legume, în fața tablei (și noi leneșii în spate lângă calorifer) :D pentru a face puțină teorie, ar fi mult mai capabil să facă aceste lucruri complexe de înțeles și clare...

KS nu vorbește niciodată despre fân, ci întotdeauna despre „paie” ca acoperire a solului și chiar spune că acest material este multă „energie”, mult mai mult de exemplu decât gunoiul verde, din cauza conținutului ridicat de carbon (carbon = energie). conform lui). Deși știm bine că paiele sunt mult mai sărace decât fânul...

Dar presupun că cuvântul „energie” are un alt sens pentru el decât pentru Didier?

Videoclipul 3 este interesant, mai ales povestea „fixatorilor gratuiti”... așa că dacă am înțeles bine, adăugarea de îngrășământ (de exemplu, sub formă de tuns de iarbă bogată în azot) ar fi dăunătoare pentru că atunci bacteriile nu mai fixează azotul din aer. ?

Ar trebui să alegem materiale cât mai bogate în carbon ca acoperirea solului (tulpini dure, RCW etc.)?

link către acest videoclip 3 https://www.youtube.com/watch?v=6kR3a6IP0Vg

un alt videoclip în care am învățat lucruri surprinzătoare despre melci în special este cel referitor la managementul dăunătorilor https://www.youtube.com/watch?v=BkTQXyQYH4g
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/10/16, 15:10

Cunosc destul de bine videoclipurile lui Konrad Schreiber. Dar tot trebuie să parcurg toată seria cursurilor lui...

Este într-adevăr o abordare de care mă simt foarte aproape...

Vorbește cu precădere fermierilor, iar acolo, într-adevăr, modelul „fenocultură” nu ține apă, având în vedere cantitățile de fân care sunt necesare! Prin urmare, el exclude automat această posibilitate.

C este energie. Este, de asemenea, o „imagine”. Energia solară este stocată foarte precis în legăturile dintre atomii de carbon și legăturile dintre atomii de C și H. La nivelul moleculelor organice, în principal zaharuri (glucoză, fructoză, amidon etc.) și lipide (uleiuri).

Metanul (gazul natural), butanul, propanul, hidrocarburile, uleiurile sunt combustibili remarcabili.

Deci, într-adevăr, în paie, există energie. Mai mult, la fel ca lemnul (lignina), arde foarte bine.

În plus, și acesta este probabil unghiul meu specific și oarecum obsesia mea, este că organismele din sol, nu mai mult decât noi, trăiesc „doar” din energie. De asemenea, au nevoie de multe lucruri, inclusiv proteine ​​și, prin urmare, azot în special.

Și acolo fânul „bate” paiele, pentru că este o plantă funcțională, completă, care a fost uscată.

Deci paiele = energie, microbii și viermii trebuie să „împrumute” azot din sol... Descompunerea dă puține elemente (în special K).
ȘI fân = energie + azot + alte minerale: organismele și viermii găsesc ceea ce au nevoie și descompunerea îmbogățește solul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/10/16, 15:48

Julienmos a scris:

Asta mă face să cred că și Didier ar trebui să ne facă un filmuleț odată în afara grădinii de legume, în fața tablei (și noi leneșii în spate lângă calorifer) :D pentru a face puțină teorie, ar fi mult mai capabil să facă aceste lucruri complexe de înțeles și clare...



M-am gândit la asta. În această iarnă îmi va fi greu să filmez lucruri în grădina mea! Și nu am de gând să fac pneumonie!

Așa că m-am gândit să fac niște „cursuri” mai teoretice...

În același timp cu reluarea scrierii cărții mele, ceea ce mă va conduce, ca să fiu foarte precis, să fac niște cercetări (principalele concepte sunt acolo, dar uneori îmi lipsește o precizie, o cifră, o durată, un procent...) . Așa că m-am gândit să filmez cât timp e proaspăt în capul meu...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jean63 » 20/10/16, 15:51

Did67 a scris:
jean63 a scris:
Gata, am polizorul meu BOSCH AXT 25 TC!

Deci trebuie doar să folosesc ramuri vechi uscate tăiate dintr-un prun?


1) Ne veți spune părerea dvs.?

.


Nu am de gând să le macin ramuri uscate, am alte ramuri de cireș și arțar + rezultatele tăierii alunului, mărului și altor arbuști de gard viu.

În afara subiectului: este o expediție cu mașina pentru a merge la Lisabona din Est! Am fost acolo în 1989 (eram tânăr) din Auvergne până în Algarve prin Barcelona apoi sudul Spaniei și înapoi prin Țara Bascilor, era deja mult timp! Lisabona este un oras superb dar nu cunosc imprejurimile in afara de micul port al carui nume l-am uitat de unde sunt (au fost) trase plasele de pe plaja si Coimbra.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/10/16, 15:59

Julienmos a scris:
Videoclipul 3 este interesant, mai ales povestea „fixatorilor gratuiti”... așa că dacă am înțeles bine, adăugarea de îngrășământ (de exemplu, sub formă de tuns de iarbă bogată în azot) ar fi dăunătoare pentru că atunci bacteriile nu mai fixează azotul din aer. ?

Ar trebui să alegem materiale cât mai bogate în carbon ca acoperirea solului (tulpini dure, RCW etc.)?



Este destul de simplu. Și acolo, de fapt, acesta este un punct foarte important pe care îmi dau seama că l-am trecut puțin cu vederea...

Există bacterii în sol care au proprietatea remarcabilă, dacă sunt hrănite corespunzător (în special cu energie), de a fixa azotul în aer. Prin urmare, nu pompează azot în sol, ci în aerul solului (de aici și importanța aerării solului).

Printre aceste bacterii, două grupuri mari:

a) bacterii libere (de exemplu, azotobacter), care nu sunt „legate” de nimic; au o mica activitate de reparare...

b) bacterii simbiotice (rhizobia fiind cea mai cunoscută) care au făcut „afacere” cu plante din familia leguminoaselor (alte familii au afaceri cu alte p=familii, precum arinii), pe care noi o numim simbioză: „dai Îmi dau moleculele tale bogate în energie pe care le faci atât de ușor datorită fotosintezei și apoi îți ofer substanțe azotate, deoarece sunt bun la captarea azotului din aer.”

Această „producție” este, în medie, mult mai mare. Ar trebui să găsesc cifrele, dar este în jur de 20 kg/ha pentru prima cale, 60 pentru a doua (acestea sunt optime).

Și este adevărat că aceste mecanisme au „feedback”: dacă există deja suficient azot în sol, intră în hibernare.

Deci da, dacă consumul meu de tuns de iarbă exogenă este prea mare, voi „deprima” acest ciclu. Dar în cazul grădinii mele de legume, aceasta nu este o problemă. Acesta nu este azot achiziționat sub formă de îngrășământ! Nu ma intereseaza daca a fost fixat in gazon si apoi transferat in gradina de legume sau fixat in gradina de legume. Fără importanță. De aici această aparentă divergență!

Dar și de aceea aduc deseori tăieturile deasupra BRF, sau frunze moarte, sau paie (am folosit doi baloti liberi anul trecut). Acolo, știu că există o lipsă și, prin urmare, se va echilibra.

Acolo, devine puțin mai „tehnic”!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 283