Întrebare alternativă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Bricolo07
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 22/07/14, 10:52

Întrebare alternativă




de Bricolo07 » 29/12/16, 20:43

bonjour,

Sunt aici pentru că lucrez la o turbină eoliană de 2 ani, care de-a lungul timpului continuă să evolueze (diametrul rotorului lamei, nacelă, înălțime, generator ...) pentru a-l face scurt, vreau să schimb motorul (în modul generator) de un alternator auto, rezistența și viteza nu sunt o problemă, deoarece am făcut teste cu un alternator vechi, așa că nu știu dacă funcționează corect, de unde aceste întrebări:

- În funcție de viteza de rotație, cuplul rezistiv crește sau scade?

- Pentru a nu avea un cuplu la start, am conectat un motor foarte mic (video recorder) la alternator, produce 12 v la 150 rpm de la turbina eoliană, la aceste terminale am pus un releu 12v care controlează excitația, ceea ce înseamnă că la o turbină eoliană mai mică de 150 rpm (alternator de 800 rpm), nu există rezistență. Este o idee bună?

- Putem deconecta alternatorul de la baterie în timp ce funcționează?, Deoarece având în vedere punctul anterior, trebuie să o fac

- Pe un nou alternator (Volkswagen bosh) există un pin DF, pe forums toată lumea spune că este entuziasmul când îl conectez la + nu există emoție, în timp ce când îl deconectez există emoție, acesta este cel mai important punct în a merge mai departe.

Știu că a fost mult, dar am nevoie de o mână de ajutor
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 318