Sfaturi pentru izolare subțire, înfiorător

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2

Sfaturi pentru izolare subțire, înfiorător




de Dhaulagiri » 07/01/17, 14:47

bonjour,

Vin să vă cer sfatul, deoarece am probleme cu alegerea izolației potrivite pentru renovarea mansardei casei mele.

Locație: Gard, altitudine 125m, puțin în interior. Vara cald, relativ rece iarna, dar destul de ferit de vântul de nord.

Casa mea: probabil prototipul colizorului termic din anii 80 (1983), dar încerc să îl remediez treptat în conformitate cu proiectele mele de renovare. Construcția blocului de beton pe spațiul de drapaj neizolat. La nivelul pereților, 75 mm de lână de sticlă, cărămidă tencuită de 50 mm, tencuială (original) și tencuială de pământ (renovare). La nivelul tavanului, o placă de beton. Pentru 2/3 din spațiul pierdut al acoperișului: 31 cm de vată proiectată din celuloză (renovare). Pentru spațiul mansardat 1/3 din obiectul solicitării mele, încă nimic. Voi reveni la el ... Rama este tradițională (25x11cm purlins și capriori de 8x6 cm), iar capacul a fost refăcut complet în 2012 cu film HPV, lamă de ventilație și ondulator. În timpul lucrărilor de acoperișuri, vata de sticlă originală din mansarda transformată a fost foarte deteriorată, în special din cauza rozătoarelor și a fost scoasă. Nu am avut bugetul pentru a finanța această parte a izolației la acel moment și nu pot face față decât acum. Deci nu a fost izolată de 4 ani.

Mansarda: constă dintr-un dormitor suplimentar și o baie. Nu îl folosim prea mult în acest moment, în principal pentru a întâmpina familia și prietenii, dar fiica mea, care va fi în curând adolescentă, ar trebui să se mute după lucrări. Proiectul constă în refacerea a tot: spargem, izolăm, revizuim distribuția pieselor și reamenajăm. Suprafața podelei este puțin peste 40m2, dar numai 12m2 vor avea o înălțime a plafonului egală sau mai mare de 1,80m după lucrare (vezi mai jos). Suprafața plană care trebuie tratată este de aproximativ 70m2, inclusiv două secțiuni de acoperiș și doi picioare drepte.

În ceea ce privește izolarea, principalele constrângeri ale mele sunt următoarele:
1) Izolați din interior
2) Nu depășiți 16cm grosime de izolație, deoarece dincolo de spațiul de locuit ar fi prea redus. Să spunem chiar că ar fi greu să ne ridicăm în picioare. Cu o grosime mai mare, partea nici nu ar fi considerată ca atare în raport cu legea Carrez. Ar fi o pierdere pentru casa mea așa că ...

Dorința mea este să obțin rezistență maximă cu faimosul meu 16cm. Deoarece suntem sub acoperiș, aș dori, de asemenea, să evităm supraîncălzirea de vară (nu există și nu va exista aer condiționat acasă ...). Aș dori, de asemenea, să găsesc un produs cât mai ecologic și cât mai ieftin. În cele din urmă, rozătoarele vizitează în mod regulat mansarda și aș dori să le complic sarcina și să le împiedice să facă pagube semnificative. Prin urmare, un pic pătrund cercul și sunt din acest motiv foarte enervat să găsesc soluția Mea.

Deocamdată, alternativa mea ar fi următoarea pentru un preț substanțial echivalent (între 1300 și 1600 € făcându-l singur și nu este posibil să depășesc)
- panouri din poliuretan degradate. Avantaje: un R de 7,4 cu 16cm și probabil o deteriorare destul de limitată la rozătoare (cele mai importante două puncte pentru mine). Contra: orice altceva. Dintr-o dată, nu sunt foarte împachetat (dar s-ar putea să devin așa, strâns în carcasa mea de plastic :( )
- fibra de lemn. Dezavantaje: un R de 4,2 cu 16 cm (bof bof), o sensibilitate mai mare (oricum importantă?) La rozătoare. Avantaje: orice altceva, chiar dacă acestea sunt probabil reduse de grosimea insuficientă, în special deplasarea de fază. Deci, îmi spun că investiția nu merită ...

Am exclus imediat vata minerală, din cauza rozătoarelor (și, de asemenea, pentru că vata minerală nu este bună pentru sănătate și pentru planetă. Da, poliuretanul, știu, dar totul lumea are neconcordanțe buna mea doamnă ...). Nu pot proteja în mod eficient spațiile mele de acoperiș împotriva intruziei lor, ceea ce ar fi prea complicat. Având în vedere configurația casei, aceștia puteau trece prin lama ventilată sub țiglă, bănci sau obturator (montat uscat). A pune un gard ar fi foarte obositor din interior și, cu siguranță, ineficient, un șoarece poate trece printr-o gaură diametrul unui creion.

Acolo, știi totul! Vă mulțumesc dacă ați citit totul și, deoarece acest lucru poate însemna că sunteți interesat de subiect, vă mulțumesc că mi-ați spus părerea informată.

Nicolas
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Did67 » 07/01/17, 16:21

Nu pot recomanda suficient un „ecran reflectorizant” sub acoperiș.

Vara, acasă, dar și acasă, acoperișul este fierbinte. Acesta este un fier de călcat, care „își radiază” căldura chiar și la contact. Cine a lucrat odată sub acoperiș, într-un hambar (stivuind fân, etc.) vede despre ce vorbesc.

Poate nu știu ce va juca radiația termică. Nu trebuie să ne concentrăm numai pe conductivitatea termică în pod.

Este întotdeauna dificil să combinați mai multe materiale. Cu toate acestea, acasă, am pus vată de sticlă apoi o izolație subțire, apoi lambriuri, de asemenea, în constrângeri de spațiu foarte importante (LoS este strecurat între cârligele metalice - în plus, am avut un acoperiș " radiator "!): dezvoltarea vârfului acoperișului cu aproximativ 2,20 m în cel mai înalt punct!

Ei bine, asta rămâne „mediu”, și pentru că în acest aranjament al vârfului acoperișului meu, nu există fără inerție termică. Totul este, prin natură, realizat din materiale ușoare.

Iar combinația „inerție mică sau deloc” + „izolație medie” nu poate da rezultate bune ...

Rămâne locuibilă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Dhaulagiri » 09/01/17, 11:15

Bună ziua,

Mă bucur că mi-ai răspuns, pentru că îți cunosc pragmatismul și bunul simț de la dezbaterile noastre interminabile despre cazane și setările lor în urmă cu câțiva ani.

Pentru ecranul reflectorizant, acest lucru nu va fi posibil: va trebui să aflăm. Ar fi trebuit să o fac când mi-am redifuzat capacul acum câțiva ani. M-am mulțumit apoi cu adăugarea unui ecran HPV, pentru că la momentul respectiv nu aveam mijloace pentru a face mai multă izolare. Dacă aș fi putut, probabil că aș fi greșit. Cel puțin, nu mai luăm apă în timpul episoadelor de la Cévennes și asta este deja mult!

Așadar, trebuie să intru în interior cu constrângeri de locuință similare cu ale tale: sub defalcarea creastă, am doar 2,02 m. Puțin încă o dată izolația (ipoteza 16cm) și placa instalată.

Poliuretanul mă face să ezit din motivul pentru care menționați (căldura acumulată sub acoperiș) chiar dacă cel pe care mi-l oferă (este de a doua alegere) este un panou acoperit cu o peliculă de aluminiu, deci reflectorizant, în principiu destinat sarcinii. Cu excepția faptului că va trebui să-l folosesc sub filmul HPV: nu prea știu ce să mă gândesc la asta, mai ales că trebuie să pun în două straturi încrucișate: deci 4 folii de aluminiu (din câte 1 pe fiecare parte a panoului). Utilizările deviate nu sunt întotdeauna relevante în domeniul construcțiilor ...

Cealaltă problemă a mea este rozătoarele: au masacrat lâna de sticlă originală, scoasă acum 4 ani prin refacerea capacului. Dintr-o dată, ezit să le dau înapoi, pentru că nu le pot împiedica în mod eficient să intre.

În ceea ce privește inerția, sunt „norocos” să am o placă de beton între parter și mansardă și pereți despărțitori de cărămidă de 5 cm. Este întotdeauna mai bun decât orice gips carton. Pe de altă parte, obligația de a reface târâtorul în gips-carton (mi-a fost dat, deci nu voi scuipa pe această economie) și oricum nu văd cum să fac o partiție târâtoare combinând ușurința și inerția, altele decât sarking, deci din exterior. Acestea fiind spuse, sunt departe de a ști totul și de a ști totul despre acest subiect, altfel nu îmi voi pune astăzi întrebări ...
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Did67 » 09/01/17, 15:07

Da, într-adevăr, porecla ta se întoarce la mine ... Mă gândesc la Reinhold Messner. Și discuțiile cu privire la cazane - a mea va sărbători în curând cei 10 ani ... Și totuși oferă. În special în acest moment, cu temperaturi negative care uneori nu devin pozitive în timpul zilei.

Acum, pasiunea mea care mă ocupă aici este mai multă grădinărit: „Potager du Laesseux”

agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846.html

Nu inteleg cum castigi in inaltime, cand o sa adaugi izolare ???

Când vorbeam despre scuturile împotriva radiațiilor, mă gândeam în interior, să întind un „izolator subțire”. Am făcut un sandwich ca:

- lâna de sticlă în panouri glisată și fixată între purlurile metalice (distanțate 60 / adâncime aproximativ 20 din memorie).
- șipci strâmbate
- izolație întinsă subțire
- re-lamele vizate pe primul
- panouri

Dar cred că panourile dvs. din polistiren dacă sunt acoperite cu o peliculă din aluminiu vor juca cu exactitate acest rol.

Fiți foarte atenți la condens în colțurile reci, fie cu aceste panouri, fie cu izolație subțire: există riscul condensului.

VMC obligatoriu, altfel va „picura” undeva!

Nu știu dacă a existat o modalitate de a face mai bine! Așa cum am spus: fără inerție, deoarece podeaua mea este OSB așezată pe traversele mele, care sunt, de asemenea, metalice (cadrul acoperișului meu este un fel de succesiuni de A mari; dispunerea este în triunghiul superior; cele două picioare sunt crawlerele de la etajul 1). Este departe de vârf, dar este locuibil. Iarna, am caloriferele potrivite („temperaturi scăzute” conectate la o ocolire a pardoselilor încălzite de la etajul 1; supradimensionate). Vara, este necesar să te descurci bine: fereastră Velux cu rulouri exterioare motorizate, care trebuie închise; deschis noaptea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Dhaulagiri » 09/01/17, 23:46

Did67 a scris:Nu inteleg cum castigi in inaltime, cand o sa adaugi izolare ???


Este foarte simplu: baza purlului de creastă se află la 2,02 m de sol. Dar grosimea acestei defalcări este de 25cm, cea a căpriorilor este de 8cm și voi pune doar 16cm izolație + BA13. Prin urmare, defecțiunile mele vor fi evidente de la 7 sau 8 cm sub plăcuța de ipsos după ce lucrarea va fi finalizată. Este foarte simplu, dar nu mi-a fost clar ...

Did67 a scris:Dar cred că panourile dvs. din polistiren dacă sunt acoperite cu o peliculă din aluminiu vor juca cu exactitate acest rol.
Fiți foarte atenți la condens în colțurile reci, fie cu aceste panouri, fie cu izolație subțire: există riscul condensului.
VMC obligatoriu, altfel va „picura” undeva!


Este poliuretan, dar orice, proprietățile sunt aceleași, bune sau rele. Este doar puțin mai izolant. Problema este că tipul îmi vinde panouri pentru izolare din exterior pentru a mă izola din interior. Fiecare panou are o barieră de vapori aluminizată pe fiecare parte și, cu două straturi încrucișate, voi avea 4 bariere de vapori. Bine, bine. Nu mai zic că tăieturile pot fi de bumbac, în special între căpriori ...
În caz contrar, nicio problemă pentru CMV, stadiul este deja conectat cu un sistem sensibil la umiditate.

Did67 a scris:Vara, trebuie să gestionați bine: Velux cu obloane externe cu motor, care trebuie închise; deschis noaptea ...

Da, indiferent de izolație, nu este interzisă utilizarea unui pic de bun simț.

Did67 a scris:Acum, pasiunea mea care mă ocupă aici este mai multă grădinărit: „Potager du Laesseux”

Îmi pasionează și asta de când sunt proprietarul casei mele și îți urmăresc și din când în când firul tău. Din nefericire, renovarea casei îmi ia încă prea mult timp să sper la o pată de legume. Mai presus de toate, configurația mea nu este ideală, pentru că sunt înconjurat de stejari. Este o problemă pentru soare, dar și pentru sol, deoarece rădăcinile lor sunt peste tot. Și încă am găsit vreo experiență fructuoasă în grădinile de legume lângă stejari. Așa că mă prind de grădina mea de plăcere, unde experimentez plante pentru grădini mediteraneene (în umbra parțială, este de la sine înțeles : Mrgreen: ) și degradarea solului cu BRF. Și am flori pe care le mănânc cu ochii, dacă nu le pot mânca! Dar mă dispersez.

mulțumesc
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Did67 » 10/01/17, 09:20

Pentru CMV, în acest tip de „tubular”, este important să puneți „duza” în cel mai rece loc (în general „colțul” care dă pe pinion). Sau chiar pune două, câte unul la fiecare colț!

Din motive tehnice, acest lucru nu este cazul meu și am câteva condensări mici acolo. Există puține „mișcări de aer” și, în cazul meu, aproximativ o treime din volum, cu patul, este fără deschidere, pe partea frontală ... Scara se deschide aproximativ în mijloc. Iar în stânga scărilor, pe cealaltă parte, așadar, se află partea sanitară (pat, WC), cu racord. Nu merg până la cel de-al doilea fronton, mai am o „cutie tehnică”, cu trecere a canalelor de fum, țevi, înveliș ... Deci este mai umed, dar mai bine izolat!

Condensarea are loc întotdeauna în locul cel mai rece.

Pentru sandvișul tău din poliuretan, după părerea mea, dacă prima ta barieră este bine sigilată, nu există riscul de condens ... Rămâi cu „scotch-urile” izolatoare speciale pe care le folosim pentru izolarea subțire. Cred că trebuie să vă inspirați de ceea ce se face cu izolație subțire, foile dvs. vor avea un comportament similar: impermeabil, reflectorizant, risc de condens ... Veți avea circulație a aerului între acoperiș și izolație ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de chatelot16 » 12/01/17, 19:39

atunci când puteți pune grosimea dorită vata de sticlă simplă este cea mai ieftină soluție ... când grosimea disponibilă este limitată, este spuma poliuretanică, care este cea mai eficientă, este rezistentă la apă nu are nevoie de o barieră de vapori ... nu este

primul mesaj scris cu un computer Windows 10 nou ... mesajul nu a fost finalizat fără a fi expres și imposibil de șters
Dernière édition alin chatelot16 12 / 01 / 17, 19: 55, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de chatelot16 » 12/01/17, 19:52

atunci când puteți pune grosimea dorită vata de sticlă simplă este cea mai ieftină soluție ... când grosimea disponibilă este limitată, este spuma poliuretanică, care este cea mai eficientă, este rezistentă la apă nu are nevoie de o barieră de vapori ... nu este complet opac în infraroșu, astfel încât un strat metalic precum plapuma de supraviețuire este util ... izolarea multistrat este inutilă deoarece stratul lor multiplu este inutil, unul ar fi suficient, dar ciudat că filmele metalice simple pentru animale de companie nu sunt disponibile în clădire, în timp ce sunt folosite din abundență pentru izolarea termică a avioanelor ... iar pentru avioane studiile sunt serioase, așa că dacă este folosit pentru avioane, trebuie să fie util !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi pentru izolația subțire înfiorătoare




de Did67 » 12/01/17, 21:06

Există grosimi diferite, deci mai mult sau mai puțin „multistraturi”. Cred că acest lucru se joacă pe mica „spumă” care există între fiecare folie de plastic, pentru a limita condensul.

Rețineți că, în timp ce izolează, funcționează cu atât mai bine cu cât radiațiile sunt mai mari (vreme senină).

Am cumpărat un anorak acum 30 de ani pentru o călătorie în Peru / Bolivia vara (iarna acolo). Când ești activ, este spectaculos de eficient! Încă o am!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 393