Pungi biodegradabile compostabile sau nu?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Pungi biodegradabile compostabile sau nu?




de phil53 » 12/02/17, 08:46

Pe unele pungi biodegradabile scrie că sunt compostabile.
Mi se pare că există încă particule de plastic (din petrol) în compoziția lor.
Este adevărat numai pentru unii, ce zici de cerneală?
Cum să le recunoaștem dacă unele sunt făcute doar din materie organică?
Am a priori, pentru moment nu le pun la compost.
Desigur, primul pas este limitarea consumului său, deoarece dacă este o soluție pentru a limita pungile care ucid timp de decenii, aceste pungi noi nu pot fi folosite pentru altceva.
Nici măcar într-un sac de gunoi pentru că se rup foarte ușor.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Ahmed » 12/02/17, 12:54

Mă îndoiesc oarecum că toată substanța din pungă este biodegradabilă; cele despre care fusesem conștiente conțineau o anumită proporție bazată pe amidon de porumb, o proporție suficientă pentru a „dezlega” moleculele filmului. Și sunt cernelurile ...
Pungile de hârtie sunt inerent ușor degradabile, dar conțin clei și cerneluri care produc flăcări de culoare suspectă atunci când sunt arse.

Pe de altă parte, durabilitatea pungii de plastic obișnuite este doar un dezavantaj, deoarece este destinată unei singure utilizări, dacă ar fi reutilizată ar fi dimpotrivă un avantaj cert. Ideea de a le face mai mult sau mai puțin biodegradabile, dacă evită să le găsească peste tot (ceea ce este mai degrabă un lucru bun), susține conceptul de utilizare unică, care nu merge în direcția corectă.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de phil53 » 12/02/17, 14:38

Ahmed, sunt de acord cu tine că biodegradabil este un nonsens care este promovat de producători, permițându-le astfel să-și continue afacerea.
Și leneșul sau naivul se îndreaptă spre el, luând conceptul pentru o inovație atunci când este o momeală, dar mai ales nu este un răspuns real la problemă.
0 x
Arthurbg
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 31/07/18, 10:29
x 12

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Arthurbg » 01/08/18, 09:59

Pungi compostabile: adevărat de la fals
http://www.sciencepresse.qc.ca/actualite/detecteur-rumeurs/2017/05/19/sacs-compostables-vrai-faux
26 May 2018:
Aceste noi materiale plastice create din amidon de porumb sau amidon de cartofi sunt bune? Nu atât de ușor.
https://www.nouvelobs.com/planete/20180524.OBS7144/le-bioplastique-est-il-vraiment-ecolo.html
Sunt cu adevărat eficiente pungile de plastic biodegradabile?
„Este mai rău pentru mediu”
Dar în Belgia - unde aceste pungi sunt interzise - Bruno De Wilde, cercetător al laboratorului independent de deșeuri organice, se îndoiește de acest lucru. Toate pungile pe care le-a testat sunt distruse după câteva săptămâni în sol, dar toate nu reușesc testul chimic. "Există încă microplastice la mijloc. Dacă plasticul este fragmentat, ne întrebăm care este cel mai bun pentru mediu: bucăți mari de plastic sau un fel de pulbere de plastic pe care nu le mai puteți ridica? , Cred că este mai rău pentru mediu ", a declarat el pentru France 2
https://www.francetvinfo.fr/monde/environnement/les-sacs-plastiques-biodegradables-sont-ils-vraiment-efficaces_866781.html
https://cycl-add.com/pourquoi-les-sacs-plastiques-biodegradables-ne-sont-pas-une-solution-ecologique-pour-la-france/
Data anului 2005:
https://www.ademe.fr/sites/default/files/assets/documents/28300_acv_sacs_carrefour_2004.pdf
Viitor sau iluzie:
Pungi de plastic biodegradabile realizate din calcar
https://www.futura-sciences.com/planete/actualites/eco-consomation-sacs-plastique-biodegradables-faits-partir-calcaire-72180/
2017:
Lansarea studiului ADEME privind pungile de plastic compostabile
Disponibil în mod normal la sfârșitul anului 2018:
https://www.organeo.com/2809/

Culoarea depinde de molecule, sarea de gătit va produce galben
https://lehollandaisvolant.net/?d=2012/09/05/19/59/19-dou-vient-la-couleur-dune-flamme
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Did67 » 01/08/18, 11:28

Cred că întotdeauna trebuie să facem diferența între chibrituri și grinzi ...

În mod normal, gențile de cumpărături sunt acum reutilizabile și chiar, în principiu, schimbate atunci când sunt deteriorate ... Aceasta ar trebui să fie regula.

Există încă „pliculețe” pentru a înfășura fructe, brânză etc ... Într-adevăr, acesta ar trebui înlocuit cu hârtie, a cărei înregistrare „verde” este departe de a fi „ușoară”: tăierea copacilor, industria hârtiei este destul de poluant (mai ales atunci când apele sale nu sunt, puțin sau prost reprocesate - nu aș vrea să merg în adâncurile Malaeziei, Filipinelor etc.)

Dar, pe de altă parte, să nu ascundem fasciculul de alimente „ambalate” în blistere (uneori două felii de șuncă), borcane (iaurturi și alte deserturi lactate), apă îmbuteliată etc. „aici ar trebui restabilit depozitul și reutilizarea (aruncate, în Franța, din motive„ tehnice ”- rețineți că dacă apa de spălare nu este disponibilă la infinit, în climatul nostru, rămâne, în ochii mei, o resursă „destul de” regenerabilă - problema energetică de „igienizare” este puțin mai dificilă). Aici ar trebui să ne atacăm schimbările de comportament [dar nici nu sunt la curent!]
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Moindreffor » 01/08/18, 14:13

Did67 a scris:Cred că întotdeauna trebuie să facem diferența între chibrituri și grinzi ...

În mod normal, gențile de cumpărături sunt acum reutilizabile și chiar, în principiu, schimbate atunci când sunt deteriorate ... Aceasta ar trebui să fie regula.

Există încă „pliculețe” pentru a înfășura fructe, brânză etc ... Într-adevăr, acesta ar trebui înlocuit cu hârtie, a cărei înregistrare „verde” este departe de a fi „ușoară”: tăierea copacilor, industria hârtiei este destul de poluant (mai ales atunci când apele sale nu sunt, puțin sau prost reprocesate - nu aș vrea să merg în adâncurile Malaeziei, Filipinelor etc.)

Dar, pe de altă parte, să nu ascundem fasciculul de alimente „ambalate” în blistere (uneori două felii de șuncă), borcane (iaurturi și alte deserturi lactate), apă îmbuteliată etc. „aici ar trebui restabilit depozitul și reutilizarea (aruncate, în Franța, din motive„ tehnice ”- rețineți că dacă apa de spălare nu este disponibilă la infinit, în climatul nostru, rămâne, în ochii mei, o resursă „destul de” regenerabilă - problema energetică de „igienizare” este puțin mai dificilă). Aici ar trebui să ne atacăm schimbările de comportament [dar nici nu sunt la curent!]

bine pungi de plastic prinse într-un gard, formând o ghirlandă frumoasă face o fotografie frumoasă, pentru a avea același rezultat cu sticle, trebuie să fotografiem colecția după o operație să curățăm natura, ne concentrăm pe vizibil și pe mediatizat, nu pe sticla pe care o aruncăm în fiecare zi
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de a fi hafen » 01/08/18, 16:02

Personal, am încercat deja să încorporez aceste pungi în compost sau pe sol. Drept urmare, am renunțat rapid la idee: nu puteam găsi aceste pungi deoarece erau la baza compostului, făcând chiar și o peliculă care bloca ventilația sau tăiate în mai multe bucăți ... chiar luni sau chiar un an mai târziu. Bine, acum poate că noile pungi sunt diferite și este adevărat că compostatorul meu nu este foarte bine gestionat ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Christophe » 01/08/18, 16:43

Am exact aceleași preocupări cu scutecele „presupuse” biodegradabile ...compostat acum 8 ANI !!

Mi-am schimbat locul de compost acum câteva luni și Am descoperit straturile aproape intacte! : Evil:

Evident, aceste scutece erau mai scumpe decât „de unică folosință” pentru virtuțile lor (false?) Ale biodegradabilității ...

Ezit să vorbesc despre înșelăciunea consumatorului (evident că nu-mi mai amintesc marca ...)?

În 2008, am făcut un test de biodegradabilitate cu un stilou de amidon fără succes: Deșeuri și-reciclare /-amidon de-but-test-la-biodegradabilitatea-și-un-pen-t6726.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Did67 » 01/08/18, 17:27

Cred că întrebarea „biodegradabilitate”, există două tehnici:

a) introduce molecule sensibile la UV în polimeri, ceea ce le slăbește, atâta timp cât sunt expuse razelor solare! Subteran, evident, mai mult UV, și, prin urmare, mai „divizat” ...

Dacă doriți să luați varză, există următoarele: https://tel.archives-ouvertes.fr/tel-01333562/document

b) utilizarea polimerilor pe bază de amidon; acolo, polimerul este el însuși biodegradabil, deoarece alimentele organismelor care îl digeră ... Aceste materiale plastice se spun „pe bază de amidon”, „compostabile” ...

OK compost

Ambalajul biodegradabil ALPAGRO Plastics este certificat cu eticheta OK compost de la Vinçotte. Aceasta înseamnă că degradabilitatea ambalajului într-o instalație de compostare industrială este garantată (la temperaturi de 55 până la 60 ° C). Acest lucru este valabil și pentru întreaga BioBag: atât cernelurile, cât și aditivii îndeplinesc cerințele draconice ale standardului european privind ambalajele compostabile (EN 13432: 2000).

OK compost ACASĂ

Un număr mare din ambalajele noastre organice poartă, de asemenea, eticheta Vinçotte OK compost HOME. Aceste produse se compostează la temperaturi mai mici și mai puțin constante, cum ar fi cele găsite în coșul de compost de grădină. Compostarea la domiciliu este un proces mai dificil și mai lent decât într-un mediu industrial de compostare. Acasă, biodegradabilitatea 100% poate fi garantată numai dacă sunt îndeplinite cerințele specifice. Acesta este motivul pentru care a fost necesară o etichetă de certificare suplimentară.
Este, fără publicitate, de acest tip de produse:


https://www.alpagro-plastics.be/fr/bio/certificats

Nu m-am aprofundat în standarde, dar acestea sunt bine „compostabile” (la temperaturi de 60/65 ° C rareori - dacă nu chiar - atinse în composturile domestice!).

Se spune că primele sunt „biodegradabile” (care sunt cam umflate). Practic, ei atârnă doar câteva luni într-un copac sau un gard!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: pungi biodegradabile, compostabile sau nu?




de Christophe » 01/08/18, 18:39

Mulțumesc Did67 pentru aceste clarificări, deci există cel puțin 2 tipuri de biodegradabilitate ...

La o scară destul de lungă, multe lucruri sunt „biodegradabile” ... la fel cum petrolul poate fi considerat „regenerabil” ...

Vestea momentului: pungi de plastic solubile în apă.

Inginerii chilieni dezvoltă pungi de plastic solubile în apă, care nu poluează

"Produsul nostru este un derivat al calcarului care nu are niciun impact asupra mediului", a explicat marți Roberto Astete, directorul companiei chiliene SoluBag.

Poate fi începutul unei revoluții în domeniul protecției mediului. Mai mulți ingineri chilieni au prezentat, marți, 24 iulie, pungi de plastic solubile în apă ... și nepoluante. Secretul lor? Au reușit să înlocuiască petrolul cu calcar în formula chimică pentru fabricarea acestor pungi.

„Produsul nostru este un derivat al calcarului care nu are niciun impact asupra mediului”, a explicat Roberto Astete, directorul companiei chiliene SoluBag, în cadrul unei conferințe de presă la Santiago (Chile).

„Este ca și cum ai coace pâinea”, a adăugat el. "Pentru a face pâine, aveți nevoie de făină și alte ingrediente. Făina noastră este alcool polivinilic [solubil în apă] și alte ingrediente, aprobate de FDA [agenția americană responsabilă de de siguranță alimentară și medicamente], ceea ce ne-a permis să fabricăm diverse „produse din plastic” cu acest material.
Pungile dizolvate în apă, reci sau fierbinți

Pe lângă geanta clasică, acești cercetători chilieni au prezentat și o geantă de pânză reutilizabilă. Acesta din urmă, mai rezistent, se dizolvă în apă fierbinte, în timp ce primul, din plastic, este solubil în apă rece.

Odată ce pungile sunt dizolvate, „există carbon în apă”, a explicat Roberto Astete. Ceea ce „nu are niciun efect asupra corpului uman”, a continuat el înainte de a bea apa. „Acum puteți recicla [pungile] din oala sau mașina de spălat”, a spus el.

Marea diferență dintre plasticul tradițional și al nostru este că primul va rămâne între 150 și 500 de ani în natură și al nostru doar cinci minute. Noi decidem când îl distrugem.Roberto Astete, directorul SoluBag la o conferință de presă

SoluBag speră să comercializeze acest produs în octombrie în Chile. Țara este una dintre primele din America Latină care interzice utilizarea pungilor de plastic tradiționale.

Potrivit acestor ingineri, costul produsului lor și modul în care este fabricat este similar cu cel al pungilor de plastic actuale. Doar schimbă formula


http://www.informaction.info/iframe-des ... -polluants
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 317