Vortex pentru 106

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
marino.p
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/02/17, 17:01

Vortex pentru 106




de marino.p » 22/02/17, 17:15

bonjour
Aș dori părerea dvs. cu privire la vortexuri, am printre mașinile mele o injecție Peugeot 106 phase 2 1.0l monopunct din 1999 și am văzut că sunt unii care au fabricat vortexul și se pare că sunt mulțumiți de rezultat. Pe de altă parte, pentru că trebuie să fie montat cât mai aproape posibil de admisie cum să instalați un vortex precum ceea ce se vinde (într-un cilindru și două turbine). Dacă printre voi ați făcut-o deja pe un 106 chiar și cu o modificare, veți fi foarte amabili, m-am gândit să modific filtrul de aer, adică să puneți acest vortex în filtru și să veniți să puneți sistemul de aer care este deasupra unității de injecție și l-a scos din filtru are aer.
merci d'Avance
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: vortex pentru 106




de Janic » 23/02/17, 08:05

accesați QUANTHOMME / VORTEX unde veți găsi diverse teste, formulare și rezultate. Am pus un vortex pe R25, pe Twingo, pe 406, pe mondéo, pe focus, etc ... cu întotdeauna o reducere semnificativă a CO, inclusiv ultima benzină din 1998 la CT: 0.00 CO
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: vortex pentru 106




de izentrop » 23/02/17, 09:03

Conducere lină, adevărată yaksa.
Trucul este să anticipezi și să încetinești cât mai puțin posibil (un antrenament destul : Wink: ): Pentru a ajunge la intrarea unui sat la 50, eliberați acceleratorul la momentul potrivit.
Pe parcursul întregului timp de decelerare, injectoarele sunt întrerupte.

Dar, din moment ce vei prefera să asculți ticăloșia lui quanthomme, îți vei cheltui banii pe un gadget inutil, nu mă îndoiesc :se încrunta:

PS: Sper, evident, că mă înșel : Wink:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Vortex pentru 106




de Janic » 23/02/17, 10:32

salut marino
Conducere lină, adevărată yaksa.
Trucul este să anticipezi și să încetinești cât mai puțin posibil (un antrenament destul : Wink: ): Pentru a ajunge la intrarea unui sat la 50, eliberați acceleratorul la momentul potrivit.
Pe parcursul întregului timp de decelerare, injectoarele sunt întrerupte.
Dar, din moment ce vei prefera să asculți ticăloșia lui quanthomme, îți vei cheltui banii pe un gadget inutil, nu mă îndoiesc :se încrunta:
PS: Sper, evident, că mă înșel

M-ar fi surprins dacă scepticul nu ar avea o părere teoretică.
Conduc amuzant, verde de zeci de ani. În aceleași decenii, mi-am înregistrat consumul pe același traseu (400 km) cu un computer de bord și control complet. Accelerez încet, cu greu frânez, păstrând o distanță suficientă pentru ca vehiculul să încetinească și să folosesc frâna doar pentru oprire, etc ... Dar de îndată ce vortexul este pus la loc (costă doar „o bucată de tablă și o forfecare) consumul scade între 0.5 și 1 l / 100 cu o creștere a cuplului simțit în dimensiuni și rata de CO scade așa cum se arată în măsurătorile de pe banca CT.
Deci, ca de obicei, izentrop este greșit preferând discursurile decât experimentarea.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
marino.p
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/02/17, 17:01

Re: Vortex pentru 106




de marino.p » 03/03/17, 16:19

Salutare tuturor
Nu înțeleg, nu am primit niciun mesaj din răspunsurile tale în e-mailurile mele, mi-am spus că am fost abandonat.
da m-am dus să văd forum că mi-ai spus, dar nu găsesc nimic pentru 106 faza 2, ceea ce m-ar interesa este dacă unul dintre voi a făcut-o deja, aș vrea să știu cum.
Am citit și o persoană care nu este de acord că este corect, dar trebuie încercată mai ales că este necesar să nu cumperi nimic, oricum este ca toți cei care cred, care nu cred.

Mulțumesc și zi bună
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Vortex pentru 106




de Flytox » 04/03/17, 10:38

[quote = "marino.p"
da m-am dus să văd forum că mi-ai spus dar nu găsesc nimic pentru 106 faza 2, ceea ce m-ar interesa este dacă unul dintre voi a făcut-o deja, aș vrea să știu cum.
Am citit și o persoană care nu este de acord că este corect, dar trebuie încercată mai ales că este necesar să nu cumperi nimic, oricum este ca toți cei care cred, care nu cred.
[/ Quote]

Având în vedere numărul extrem de mare de modele de vehicule și numărul relativ mic de experimentatori ai acestui sistem, ar fi cu adevărat norocos să găsiți pe cineva care l-a făcut deja pe același vehicul ca al vostru, care oferă suficient informații astfel încât să fie reproductibile și să le dezvolte cu adevărat ..... Pe scurt, principiul este interesant și oferă rezultate bune pe anumite motoare, dar există toate șansele ca depinde de dvs. faceți construcția și reglarea. Vă puteți inspira din cele mai serioase / documentate construcții.

Pentru a califica punctul, turbulența este un fenomen destul de bine studiat pe motoarele recente din cauza specificațiilor stricte privind consumul și emisiile poluante. Pe un motor recent ambalat cu senzori electronici etc ... Nu cred pentru o secundă că puteți îmbunătăți orice, cel mai bine nici o diferență, dar cu riscul non-zero de degradare a consumului (pe care îl puteți măsura) și sau programele (pe care nu aveți nicio șansă să le puteți evalua).

Pe de altă parte, pe o fosă de combustibil veche, cum ar fi, aceasta este nișa ideală, unele sisteme de admitere sunt cu adevărat arhaice și puteți pretinde că puteți limita consumul și emisiile, îmbunătățiți flexibilitatea etc ...... cu șanse de asemenea, pentru a limita puterea maximă (cui îi pasă este rar folosită).
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Vortex pentru 106




de Janic » 04/03/17, 13:30

Pentru a califica punctul, turbulența este un fenomen destul de bine studiat pe motoarele recente din cauza specificațiilor stricte privind consumul și emisiile poluante. Pe un motor recent ambalat cu senzori electronici etc ... Nu cred pentru o secundă că puteți îmbunătăți orice, cel mai bine nici o diferență, dar cu riscul non-zero de degradare a consumului (pe care îl puteți măsura) și sau programele (pe care nu aveți nicio șansă să le puteți evalua).
Nu împărtășesc complet acest punct de vedere, din experiență! Faza 106 2 acoperă din 1996 până în 2003, adică aceeași perioadă ca modelele pe care le-am echipat, care au senzori și electronice.
totuși, și merită să-i acordăm atenție, unele modele își generează propriul vortex, deci trebuie verificat pentru a nu provoca un alt vortex invers (direcția aripioarelor).
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229