Pro și contra mașinii electrice

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/08/12, 17:25

Macro a scris:I se întâmplă fratelui meu taxi să ardă 2 plini într-o zi cu pattat tdi (el conduce în special pe asistență la repatriere) dacă într-o zi va trebui să conducă electric, va avea nevoie de super capacități ... [... ]
:şoc:
Două completări ale unui Passat TDI?

Asta înseamnă cel puțin 2 * 1000 km într-o zi, nu?

Face doar autostrada fratelui tău? Are 20 de zile?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6514
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 28/08/12, 09:25

Da, i se întâmplă să lucreze în zilele de la 17 la 20 ... El face în principal repatriere pentru asigurări, așa că într-adevăr o mulțime de autostrăzi ... Tocmai și-a asamblat cutia, vrea să amortizeze cât mai repede posibil ...
Teoretic, trebuie să cumpăr această mașină de la el la începutul anului 2013.. Din februarie 2010 totalizează în prezent 195 km ... O mică minune a automobilului

În WE de vineri 10/08 16:13 până luni 08/8 9:7 a făcut pe cele două vehicule ale sale (passat și scudo cu 45 locuri ale angajatului său) 55 adaosuri de combustibil între XNUMX și XNUMX litri ....
Uneori fac greșeli, dar în ceea ce privește viața mea privată ... Rar ...
În prezent locuiesc cu mine ... Știu cât timp este acolo pe zi ...

El mulțumește cu căldură industriei auto Renault pentru că a pus pe piață pitorescul, spațiile și laguna ... care reprezintă 80% din clientela sa .... (și Dacia începe să apară) ...

Pentru mașina electrică ... renunț astăzi să o revăd pe a mea pe drum ... Am pus la vânzare greutatea pentru hârtie ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 28/08/12, 11:36

Pacat, dar poate fi respectat si inteles ca o alegere. Bateriile sunt foarte scumpe, atât de dificil de echipat cu litiu.

Ce motor este pe Passat? 2.0 TDI CR sau IP? Ce consum mediu din curiozitate?

Mașină de încredere? Care este rentabilitatea acesteia de 3 ani de utilizare? Eșecuri?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV45
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 05/03/06, 09:10
Locul de amplasare: Orleans 45 FRANȚA
x 1




de RV45 » 11/09/12, 19:52

Bonjour à tous,

Da, nu există prea multe terminale electrice în acest moment!

ca să vă dau știri, cea a muncii, prima a fost instalată la sfârșitul lunii iulie.

Mașina a ajuns și ea la sfârșitul lunii august.

În opinia tuturor adoptatorilor timpurii, mașina este extraordinară de condus.

Cred că proiectul acestui nou guvern privind facturarea energiei electrice este extrem de periculos, deoarece în starea actuală a proiectului aspectul mașinii electrice nu este luat în considerare și ar duce la explodarea întregului din factura EDF de la utilizatorii de mașini electrice.

Atenție de pericol : Evil:
0 x
În ceea ce privește RV45 : Lol:
Instalatia mea solara
Instalarea PAC
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 26/09/12, 20:39

EDF va angaja vehicule și terminale electrice:

AFP 26 sept. 2012

Operatorul francez de energie electrică EDF va oferi închiriere pe termen mediu de vehicule electrice, precum și stații de încărcare, pentru a dezvolta utilizarea acestui mod de transport, a declarat miercuri un oficial al grupului.

„Pe termen scurt, investiția într-o stație de încărcare nu este justificată, dar reprezintă o frână”, a explicat Michel Couture, directorul de mobilitate electrică la EDF, într-un interviu acordat ziarului de afaceri online La Tribune. .

„În ceea ce privește o închiriere pe termen lung, este similară unei achiziții cu credit și, prin urmare, suscită aceeași temere față de un nou tip de vehicul care nu este folosit ca vehicul termic”, a- el a adăugat.

Prin urmare, EDF consideră că închirierea fiind mai puțin atractivă și mai puțin costisitoare decât achiziția, acest lucru va transforma mulți șoferi.

"Această închiriere pe termen mediu - tocmai de la 1 la 23 de luni - va testa apetitul clienților pentru vehiculele electrice", a spus domnul Couture.

Ziarul precizează că grupul a semnat mai multe parteneriate cu producători, în special un exclusiv cu Nissan, pentru a oferi mai multe oferte de stații de încărcare pentru persoane fizice, comunități și companii.

Flota ar trebui să fie formată inițial din aproximativ treizeci de vehicule, inclusiv Peugeot iOns. Potrivit La Tribune, discuțiile sunt în curs pentru Renault Zoe și Nissan Leaf. Aceste vehicule ar putea ajunge apoi pe piața second-hand.

"Mulți experți cred că piața reală a mașinilor electrice va fi piața de mâna a doua", a spus Couture.

Activitatea va fi operată după reactivarea e-Lease, o companie creată în 1998 de EDF (acționar de 70% prin filiala sa Sodétrel) și locatori (30%). Vocația sa a fost în special de a dezvolta închirierea pe termen lung a vehiculelor electrice.

„Dar în anii 1990, prețul prea ridicat, durata de viață limitată a bateriei și, în cele din urmă, lipsa de aprovizionare s-au dovedit a fi o frână prea mare”, a explicat domnul Couture.



http://www.boursorama.com/actualites/ed ... d5aadb4062
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/03/13, 15:12

Unde suntem ??? Cum progresează ???

Câteva cifre pentru a reloca dezbaterea:

(Boursier.com) - Piața vehiculelor electrice rămâne marginală în Franța. Prima poziție pe această nișă este reprezentată de Bolloré Bluecar cu 1.543 de înregistrări pe tot parcursul anului trecut. Apoi găsim Peugeot iOn cu 1.409 de vânzări, apoi Citroen C-Zéro cu 1.335 de unități livrate. Nissan Leaf urmează pe poziția a patra înainte de Mia, care este fabricat la Heuliez, în timp ce Renault Fluence se află pe locul șase cu 295 de înregistrări.

Amintiți-vă că în 2012, 118.905 Clio erau înregistrate în Franța. Prin urmare, vinde 1 Bluecar pentru 77 Clio
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Pro și contra mașinii electrice




de Christophe » 09/02/17, 15:56

1 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh

Re: Pro și contra mașinii electrice




de bambus » 04/03/17, 18:02

Excelent!

Cum ar fi, tehnica a evoluat, dar nu și omul:
Problema freudiană menționată în videoclip este încă prezentă: bărbatul are nevoie întotdeauna de o mașină mare care face un Vroum mare ...
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Pro și contra mașinii electrice




de Remundo » 04/03/17, 19:04

pe hibrid, producătorii au durat mult ... și încă își târăsc picioarele.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Pro și contra mașinii electrice




de thibr » 27/04/21, 12:07


În acest videoclip, vorbesc despre mașina electrică. După un mic punct de transport, ne interesează întrebările ridicate de baterii. Nu ezitați să utilizați marcajele de timp pentru a vă găsi drumul până acolo:

în timp ce aștepta continuarea : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187